מת חיים אדלר, חתן פרס ישראל ומבכירי חוקרי החינוך בארץ

אדלר היה חלוץ בחקר הסוציולוגיה של החינוך ונחשב לאחד מחוקרי החינוך החשובים בישראל, שעסק בקידום נוער משכבות חלשות ובקליטת נוער עולה ■ הוא עסק רבות בצמצום פערים בחינוך

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדלר הקים באוניברסיטה את המכון לחקר הטיפוח בחינוך שהתמקד בקידום תלמידים מוחלשיםצילום: משה פרידן / לע"מ
ליאור דטל

פרופ׳ חיים אדלר, מבכירי חוקרי החינוך בארץ וחתן פרס ישראל לחינוך, מת ביום ראשון בגיל 93. 

אדלר היה חלוץ בחקר הסוציולוגיה של החינוך ונחשב לאחד מחוקרי החינוך החשובים בישראל. בין היתר, מחקריו עסקו בקידום נוער משכבות חלשות ובקליטת נוער עולה והוא עסק רבות בצמצום פערים בחינוך ככלי לצמצום פערים בחברה. 

פרופ' חיים אדלרצילום: עופר גלבוע

אדלר הביע את דעותיו בנוגע למערכת החינוך בארץ עד לימיו האחרונים והיה פעיל בדיונים בנושא בקרב אנשי חינוך. לאחרונה גם התבטא בנוגע להחלטתו של שר החינוך יואב גלנט לאסור על הרצאת ארגון "בצלם" בבית הספר הריאלי בחיפה. 

אדלר הצטרף לסגל החוג לסוציולוגיה ולסגל בית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית ב-1966 והיה חבר סגל של האוניברסיטה עד ליציאתו לגמלאות. הוא כיהן כראש המגמה לסוציולוגיה של החינוך בבית הספר לחינוך באוניברסיטה וב-1992 הוא מונה לתפקיד מנהל בית הספר לחינוך באוניברסיטה. 

באותה שנה הוא הקים באוניברסיטה את המכון לחקר הטיפוח בחינוך שהתמקד בקידום תלמידים מוחלשים. אדלר ניהל את המכון במשך יותר משני עשורים. 

בשנים 2003-1996 הוא עמד בראש מדור לימודי החינוך במכון מנדל למנהיגות חינוכית. 

בנוסף, אדלר היה ממייסדי כפר הנוער מנו"ף לנוער בסיכון, כיהן כיו"ר העמותה שמפעילה את כפר הנוער, וכחבר הנהלה בכפר עד למותו. 

אדלר גם כיהן כמנהל תחום החינוך במרכז טאוב לחקר מדיניות ציבורית. 

מחקריו עסקו באי שוויון בין תלמידים, בקידום נוער וכן בתנועות נוער. 

אחד ממחקריו המפורסמים, יצא לפועל לבקשת תנועת עודד, שתמכה בצעירים עולי מרוקו בישראל. במחקר שלו היה שותף פרופ׳ מיכאל ענבר, ובו הצביעו כל כך שתנאי הקליטה והסיוע שניתן לעולים חדשים הם הגורם להצלחתם בחיים ובלימודים, ולא היכולת האישית שלהם - מחקר זה סייע לעצב את המדיניות החינוכית והטיפול בשכבות החלשות בישראל. 

בנוסף, הוא היה מראשוני החוקרים בעולם שקבעו כי קיימת השפעה קריטית על איכות החינוך של תלמידים בגילאים צעירים להצלחה בהמשך חייהם. אדלר טבע את הביטוי "הגיל הפגיע" שהתייחס לילדים בגילאי 6-12. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker