עדיין ללא מתווה: במשרד החינוך שוקלים ללמד במרחבים פתוחים

לפי הפשרה בין משרדי הבריאות והחינוך, בערים כתומות ואדומות ילמדו לסירוגין בקפסולות בשטחים פתוחים ■ ישיבת הממשלה תתקיים ב-17:00

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לימוד מרחוק
לימוד מרחוקצילום: אייל טואג

הסגר השלישי הסתיים היום (א') מבלי שגובשה תוכנית לחזרה ללימודים. בעקבות כך, כ-3 מיליון תלמידים בגילי 18-0 יישארו גם היום בביתם. ב-17:00 תדון הממשלה בחזרה ללימודים, בכוונה להחזיר חלק ממערכת החינוך לשגרה ביום שלישי. 

משרד הבריאות הציע בתחילה להשיב את הפעילות בערים ירוקות וצהובות במעונות לילדי הגיל הרך, בגני הילדים, בכיתות א'־ד' ובכיתות י"א־י"ב. מנגד, במשרד החינוך דרשו לפתוח את הלימודים במתכונת רחבה יותר.

לפי הצעת הפשרה שגובשה, הלימודים יתחדשו בערים ירוקות וצהובות לפי הצעת משרד הבריאות, באופן דומה למודל החזרה ללימודים בחודש ספטמבר – שכשל.

נוסף על כך, גם ביישובים כתומים ואדומים יחודשו הלימודים במערכת החינוך, אך במתכונת מצומצמת יותר; ביישובים אלה, התלמידים ילמדו לסירוגין, כדי לאפשר חלוקה לקפסולות בכל שכבות הגיל, וככל האפשר, הלימודים ייערכו במרחבים פתוחים. 

מנהלי בתי ספר אמרו ל"הארץ" כי שאלות שהפנו למשרד החינוך בעניין חזרת התלמידים לכיתות נותרו עד כה ללא מענה, ועל כן הם אינם פותחים בהיערכות לקליטתם בבתי הספר. לדברי גלנט, מנכ"ל משרדו ישוחח בהמשך היום עם מנהלי המחוזות במשרד, ולאחר מכן יועברו הנחיות למנהלי בתי הספר כדי שיוכלו להיערך לחזרת התלמידים לכיתות ביום שלישי.

הלמידה ביישובים עם תחלואה גבוהה תתקיים לסירוגין - יום כן ויום לא - משום שלא גויסו מספיק עוזרי הוראה שיאפשרו ללמוד בקבוצות קטנות יותר לאורך כל ימות השבוע. בפעם הקודמת שבה הוצע מתווה דומה הודיעו ראשי רשויות כי הם מתכוונים להפעיל את מערכת החינוך בשטחם באופן נרחב יותר, לפי שיקול דעתם. יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, אמר כי "מתווה החינוך שגובש באישון לילה בין משרד החינוך והבריאות מראה את הניתוק הטוטאלי של הממשלה מהשטח. הגיע הזמן להפסיק לטלטל את הילדים וההורים - תשאירו לראשי הרשויות לטפל במצב".

גלנט התייחס בשיחה עם "הארץ" להחלטה לאפשר לימודים ביישובים כתומים ואדומים רק באוויר הפתוח ואמר: "ברור שזה פתרון טוב יותר מהמצב שבו היינו קודם, ומצד שני הוא לא מושלם, כי הוא תלוי במזג האוויר. הסתכלנו על מפת הטמפרטורות ונראה שזה אפשרי מבחינת ימי הגשם, וזה דבר שנעשה במקומות אחרים בעולם".

מנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי, אמר הבוקר בראיון לכאן ב' כי ההקלות בסגר, ובהן הפתיחה המסתמנת של מערכת החינוך, לא נעשות משיקולים פוליטיים. "אנחנו פותחים כי אנחנו חושבים שצריך לקחת את הסיכון הזה כרגע. אתה לא יכול להחזיק את העם חודש וחצי בסגר, ולכן אנחנו מנסים לעשות משהו. ניכשל – ניכשל, אבל זה שווה את הניסוי", אמר לוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker