בנק ישראל: רוב ההורים תומכים בביטול הלימודים בימי שישי

כמחצית מההורים טוענים כי חופשות החגים בבתי הספר משפיעות עליהם לרעה בעבודה - כך עולה מסקר חדש שערך בנק ישראל ■ "ביטול הלימודים בימי שישי יגדיל את התוצר במשק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הורים מבלים עם ילדיהם בחופש הגדול
הורים מבלים עם ילדיהם בחופש הגדולצילום: תומר אפלבאום

חופשות החגים בבתי הספר ובגני הילדים עלולות להיות אחד הגורמים הפוגעים בפריון העבודה במשק - כך עולה ממחקר חדש של בנק ישראל, המסתמך על סקר שנערך במדגם ארצי של 1,200 הורים לילדים בגילי 12-4. כמחצית מההורים אמרו כי חופשות החגים משפיעות עליהם לרעה בעבודה, וחלק מהם דיווחו על כך שהם נאלצו להיעדר מהעבודה - גם מבלי שלקחו ימי חופשה, או שלקחו את ילדיהם עמם לעבודה.

כ-52% מההורים אמרו כי הם תומכים בביטול הלימודים בימי שישי - צעד שיאפשר למדינה לבטל 29 ימי חופשה במהלך החגים או החופש הגדול, מכיוון שימי החופשה האלה יינתנו למורים בימי שישי. רק 15% מההורים התנגדו לתוכנית. לפי בנק ישראל, ביטול הלימודים בימי שישי יקטין בחצי את מספר ימי החופשה שניתנים לתלמידים בתקופה שבה ההורים נדרשים לעבוד, וכתוצאה מכך יגדיל את התוצר במשק בכ-2 מיליארד שקל לפחות בשנה. 

ישראל היא המדינה היחידה בקרב המדינות המפותחות שמתקיימים בה לימודים בימי שישי. ואולם לפי הבנק, רק ב-8% מהמשפחות בישראל שני בני הזוג (גם במשפחות יחידניות) עובדים בימי שישי.

ב-2019 הציג בנק ישראל תוכנית לביטול הלימודים בימי שישי, אך היה חשש שהורים רבים יתנגדו לה. עם זאת, כעת מתברר כי היא מקובלת על חלק גדול מההורים בישראל: 31% מההורים אמרו כי התוכנית תשפיע עליהם לטובה בעבודה, ורק 8% אמרו שהיא תשפיע עליהם לרעה.

התוכנית הוצגה על ידי הבנק כצעד שיצמצם את הפגיעה במשק בתקופת החגים, יאפשר להורים לחסוך כסף במהלך החופשות וכן למדינה שמממנת תוכניות לסבסוד שהות תלמידים בבתי הספר בחופשות. עם זאת, בעקבות משבר הקורונה, עלה צורך דחוף יותר בביטול הלימודים בימי שישי, שכן כיום רוב בתי הספר פועלים במתכונת של חמישה ימים בשבוע. ואולם משרד החינוך בחר שלא לקצר בתמורה את חופשות החגים של המורים והתלמידים. 

מכיוון ששבוע העבודה של המורים בישראל כולל חמישה ימי עבודה בבתי הספר, מלבד האפשרות לקצר באופן משמעותי את חופשות החגים והחופש הגדול, ביטול הלימודים בימי שישי יאפשר לבתי הספר ולגני הילדים להסתמך בקלות יותר על כוח העבודה שנמצא בבתי הספר - מבלי להסתמך על מורים במשרות זמניות, גננות מחליפות וסייעות.

בנוסף, ביטול לימודים בימי שישי בתקופת הקורונה היה מגביר את הרצף החינוכי, ומונע מצב של החזרת התלמידים לבתי הספר - רק כדי להוציא אותם שוב לחופשת חנוכה. אם משרד החינוך היה מחליט שימי שישי מבוטלים באופן קבוע, כפי שקרה בפועל, הוא יכול היה לקצר את חופשת חנוכה הקרובה או לבטל אותה לחלוטין, משום שימי החופשה שלה כבר היו ניתנים למורים במהלך שנת הלימודים.

במסגרת התוכנית, בנק ישראל הציע לקיים בימי שישי פעילות רשות, בדומה לפעילות בצהרונים, עבור הורים שעובדים בימי שישי. זאת, בדומה לפעילות שתתקיים בגני הילדים ובכיתות א'-ב' בחופשות חנוכה. כשליש מההורים אמרו שישלחו את ילדיהם הקטנים למסגרות האלה בימי שישי. 

קייטנה בבית ספר בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: דודו בכר

לוקחים את הילדים לעבודה ומשלמים לקייטנות

ההורים העובדים נשאלו בסקר כיצד התנהלו בשנת הלימודים הקודמת בחופשות החגים ובמהלך החופש הגדול. 11% מהם השיבו כי נעדרו מהעבודה מבלי שלקחו יום חופשה במהלך חופשות חגים פזורות כמו ל"ג בעומר ואסרו חג (לעומת 48% שהשיבו כי לקחו יום חופשה); 5% נעדרו במהלך חנוכה או פסח (לעומת 33% שאמרו כי לקחו יום חופשה); ו-8% במהלך החופש הגדול ׁׁ(לעומת 40% שהשיבו כי לקחו חופשה).

זאת ועוד, 19%-16% מההורים אמרו כי לקחו את ילדיהם לעבודה; 31%-25% נעזרו בסבים או הסבתות; ו-36% מההורים שלחו את ילדיהם לקייטנות בתשלום במהלך חופשת הקיץ (15%-9% מההורים שלחו את ילדיהם למסגרות בתשלום גם במהלך חופשות החגים). אף שמשרד החינוך מיישם בשנים האחרונות תוכנית לסבסוד פעילות העשרה בגני הילדים ובכיתות הנמוכות במהלך חופשות חנוכה ופסח, רק כשליש מההורים אמרו כי השתמשו בה. 

בדו"ח של בנק ישראל נכתב כי "ממצאי הסקר מלמדים על תמיכה רחבה בהצעה לביטול הלימודים בימי שישי, והם עולים בקנה אחד עם הערכות כי יישומה יגדיל את פריון העבודה של ההורים ואת התוצר במשק".

פתיחת שנת הלימודים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

עיוות במערכת

העובדה שישראל היא היחידה בקרב המדינות המפותחות שמקיימת לימודים בימי שישי - יוצרת עיוות במערכת, שכן המורים מועסקים חמישה ימים בשבוע, אך הלימודים מתקיימים במשך שישה ימים. היא גורמת למערכת להעסיק מספר רב של מורים עבור לימודים במשך שישה ימים בשבוע, שיכלו לשמש לצורך צמצום משמעותי של הצפיפות בכיתות הלימוד בישראל. בנוסף, היא יוצרת מצב שבו בישראל לומדים מספר רב של ימים ושעות בהשוואה למדינות המפותחות - מבלי שהדבר בא לידי ביטוי בתוצאות המבחנים הבינלאומיים. 

"במהלך ימי חופשה במערכת החינוך שבהם מקומות העבודה פועלים כרגיל, הורים עובדים נאלצים למצוא הסדרים להשגחה על ילדיהם הקטנים. הסדרים אלה עלולים להיות כרוכים בהיעדרויות מהעבודה או בשיבוש יום העבודה שלהם, או בתשלום עבור מסגרות, המהווה נטל כספי על ההורים. הפער בין ימי החופשה הנהוגים במערכת החינוך לבין ימי החופשה של ההורים - גבוה בישראל בהשוואה בינלאומית, כתוצאה מחפיפה נמוכה יחסית בין עיתוי ימי החופשה של ההורים לאלה של התלמידים, בעיקר מפני שמערכת החינוך בישראל פועלת שישה ימים בשבוע", נכתב בדו"ח. 

למרות כל אלה, ארגוני המורים התנגדו בעבר ליישום תוכנית לביטול הלימודים בימי שישי. הסיבה: במקרה כזה המורים לא יוכלו לבחור את יום החופשה הקבוע שלהם במהלך שנת הלימודים - שמשמש בדרך כלל להשתלמויות מקצועיות. עם זאת, המדינה לא ניסתה לדון בתוכנית באופן רציני ולא קיימה עליו משא ומתן עם ארגוני המורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker