חודש לשביתה במכללות: הסטודנטים מאיימים להפסיק לשלם את שכר הלימוד

המשא ומתן בין ארגון הסגל הזוטר ובין משרד האוצר וועד ראשי המכללות תקוע ■ יו"ר התאחדות הסטודנטים: "המשך השביתה יחייב אותנו לנקוט בצעדים קשים ולעצור את התשלומים"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכללת ספיר
מכללת ספירצילום: אליהו הרשקוביץ

השביתה ב-11 מכללות ציבוריות ממשיכה - והתאחדות הסטודנטים מאיימת כי הסטודנטים במכללות השובתות יפסיקו לשלם את שכר הלימוד. שביתת הסגל הזוטר במכללות החלה לפני כחודש, במחאה על הסחבת במשא ומתן על תנאי ההעסקה שלהם במהלך, והיא עדיין נמשכת בשל חוסר התקדמות במשא ומתן בין הצדדים.

היום (חמישי) הודיעה התאחדות הסטודנטים כי במידה שהשביתה לא תושהה עד ליום ראשון, הסטודנטים יפסיקו לשלם את שכר הלימוד למכללות הציבוריות. שביתת הסגל הזוטר גורמת לשיבושים במכללות, מכיוון שהלימודים בהן מועברים כיום רק על ידי חברי הסגל הבכיר.

המשא ומתן להסדרת תנאי ההעסקה של חברי הסגל הזוטר ב-11 המכללות בהן מתקיימת שביתה נמשך כבר קרוב ל-3 שנים. בימים האחרונים התקיימו שיחות משא ומתן בין ארגון הסגל הזוטר, המיוצג על ידי ארגון כוח לעובדים, ובין משרד האוצר וועד ראשי המכללות - אך לא הושגה התקדמות. הפגישה הבאה צפויה להתקיים ביום ראשון.

הסטודנטים במכללות השובתות, שמאז תחילת השנה האקדמית לומדים מרחוק, נפגעים בכל מקרה: חלק גדול מהשיעורים שלהם מבוטלים מאחר שחברי הסגל הזוטר אחראים על מרבית ההוראה במכללות. "לא ניתן שהסמסטר ילך לפח", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים, שלומי יחיאב. "כבר למעלה מארבעה שבועות שהסטודנטים לא זוכים להוראה ראויה בעקבות המצב, ולא מקבלים תמורה לכספם. אנו דורשים מהצדדים לקחת אחריות ולהשהות את השביתה. המשך השביתה יחייב אותנו לנקוט בצעדים קשים ולעצור את תשלומי הסטודנטים למוסדות".

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארציתצילום: ללא קרדיט

אפשר לפטר אחרי כל סמסטר

חברי הסגל הזוטר במכללות השובתות פתחו את המשא ומתן לפני כשלוש שנים, בדרישה להסדיר את מעמדם ואת הביטחון התעסוקתי שלהם, ולהשוות את שכרם לזה של חברי הסגל הזוטר באוניברסיטאות. כיום, לחברי הסגל הזוטר במכללות אין ביטחון תעסוקתי - וניתן לפטר אותם לאחר כל סמסטר. שכרם מבוסס על השיעורים הפרונטליים שהם נותנים, והם אינם מתוגמלים על עבודות נוספות כמו הכנה ובדיקה של מבחנים ועבודות. בגלל הפגיעה ברצף ההעסקה שלהם, הם לא מקבלים זכויות סוציאליות מלאות, אין להם קרנות השתלמות, והם סופגים פגיעה מסוימת בתשלומי הפנסיה ודמי ההבראה.

עם זאת, בעקבות משבר הקורונה, חברי הסגל הזוטר הסכימו לוותר על דרישתם להגדיל את שכרם באופן משמעותי, ואף הביעו נכונות לחתום על הסכם שכר לתקופה קצרה, שיאפשר לדון בשאר הנושאים בהמשך. עם זאת, המשא ומתן תקוע עדיין, שכן הסגל הזוטר דורש לפצות את המרצים עבור תוספות השכר שהפסידו בתקופה הארוכה בה עבדו ללא הסכם שכר. מנגד, משרד האוצר דורש להסדיר את נושא חריגות השכר של חברי הסגל הזוטר בחלק מהמכללות - כתנאי לחתימה על הסכם.

באוצר טוענים שלא ניתן להסדיר את תנאי ההעסקה של מרצים שמקבלים שכר חורג, ודורשים לבטל את החריגות, ולהשיב את הכספים לקופת המדינה. חברי הסגל הזוטר מצאו את עצמם לפתע במגננה, אחרי שגילו ששכרם של חלק גדול מהעובדים עלול להיפגע כתוצאה מההסכם, מכיוון שקיבלו חריגות שכר שלא היו ידועות להם. הסגלים הזוטרים אומרים כי משמעות דרישת האוצר היא קיצוץ של עד 27% בשכרם של כמחצית מהסגל הזוטר במכללות. גורמים באוצר אמרו כי הסדרת חריגות השכר תפגע בשכרם של כשליש מהמרצים שקיבלו שכר חורג, וכי שכרם של שאר המרצים יעלה כתוצאה מההסכם.

מתן חריגות שכר לעובדים במגזר הציבורי הוא מעשה לא חוקי, ואגף הממונה על השכר במשרד האוצר יכול להתערב בכל מקרה, ללא קשר למשא ומתן, ולדרוש ממקבלי חריגות השכר להשיב את הכספים לקופת המדינה. בארגוני הסגלים הזוטרים טוענים כי הם אינם מתנגדים להסדרת חריגות השכר, אך דורשים להפריד את הטיפול בכך מהמו"מ על התוספת לשכרם.

קמפוס דרום, מכללת כנרתצילום: גיל אליהו

בהתאחדות הסטודנטים הציעו פשרה, לפיה השביתה תושהה באופן זמני, הטיפול בחריגות השכר לא יהיה חלק מהמשא ומתן - ויטופל במיוחד, וחברי הסגל הזוטר יחזירו לסטודנטים את כל השיעורים והתרגולים שלא התקיימו בחודש האחרון. חברי הסגל הזוטר והאוצר עדיין לא התייחסו להצעת ההתאחדות.

"אנחנו נמצאים במשא ומתן כבר שלוש שנים, וכעת האוצר מציע לפגוע בשכר של חברי הסגל. אנחנו הסכמנו לוותר על חלק מהדרישות שלנו בגלל משבר הקורונה, אבל בסוף מצאנו את עצמנו בין הפטיש לסדן: מצד אחד האוצר רוצה להפחית את שכר המרצים, ומהצד השני לא נותנים מענה לתוספות השכר שביקשנו, וזאת למרות שאנו מועסקים כבר שלוש שנים ללא הסכם שכר ושכרנו נשחק", אמר רועי צורף, מרצה במכון הטכנולוגי חולון ובמכללת ספיר, ויו"ר הסגל הזוטר במכון הטכנולוגי חולון.

"אנחנו מוכנים להוכיח שלא מדובר בחריגות שכר, אבל באוצר לא מאפשרים לנו לדון בנושא וקושרים אותו לחתימה על ההסכם. ההצעה של האוצר לוקחת מהמרצים. נכנסו למשא ומתן במטרה לשפר את תנאי העבודה שלנו, ואנחנו מוצאים את עצמנו בדיונים על קנסות".

לדברי צורף, "המרצים רוצים לסיים את השביתה, והפחתנו את הדרישות שלנו למינימום. בעוד כמה שבועות, כשנגיע למשא ומתן, נבין שהיה ניתן להימנע מנזק כל כך גדול. גם הנהלת המכללות צריכה להתאמץ יותר. הם נותנים לנו להיאבק על התנאים והשכר שלנו מול האוצר כאילו שהם לא צד בסיפור. זה דבר שהוא בלתי נתפס".

מוועד ראשי המכללות האקדמיות נמסר: "ב-11 המכללות הציבוריות מתקיימים הלימודים תוך שיבושים. הסגל האקדמי הבכיר מלמד כרגיל, וכך גם כמחצית מהסגל האקדמי הזוטר (מורים מן החוץ וסגל עמית), שמלמדים מתוך הבנה שלאור המשבר הכלכלי זהו אינו הזמן הראוי לעיצומים ולפגיעה בסטודנטים. ראשי המכללות האקדמיות הציבוריות דואגים לביטחון תעסוקתי לסגל האקדמי הזוטר ופועלים ללא לאות מול הממונה על השכר במשרד האוצר וות"ת במטרה לגבש הסכם שיחזק את מעמד הסגל האקדמי הזוטר במכללות.

"כ-80% מחברי הסגל יהפכו לסגל עמית ויזכו לבטחון תעסוקתי והטבות כלכליות כתוצאה ישירה מהישגי ראשי המכללות הציבוריות בשולחן המו"מ. נשיאי המכללות הציבוריות קוראים למרצים השובתים לחזור וללמד ולהימנע מפגיעה בסטודנטים".

ממשרד האוצר נמסר: "במסגרת הסדרת מעמדם של חברי הסגל הזוטר במכללות והעברתם למעמד של חברי סגל מן המנין, עלה כי בחלק מהמוסדות קיימות חריגות שכר בהיקפים רחבים, זאת בניגוד לחוק ועל חשבון תקציבי המכללות והסטודנטים. על מנת לאפשר לכלל חברי הסגל לשפר את מעמדם ותנאי העסקתם באופן מיידי, נדרשת הסדרת הנושא. אנו מצרים על כך שארגון כוח לעובדים מונע את ההסדרה ופוגע בסטודנטים דווקא בתקופה זו, ומקווים כי יגיעו להבנות בהקדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker