גלנט: "מדינה שהיא סטארט-אפ ניישן ממשיכה ללמד בשיטות שאבד עליהן הכלח"

שר החינוך בוועידת TheMarker: "לא הקדשנו מספיק חשיבה על איך ניתן ללמד אחרת; קידשנו את המוכר; נדגיש מיומנויות במקום שינון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב גלנט בוועידת החינוך של TheMarker

שר החינוך, יואב גלנט, הכריז בוועידת החינוך של TheMarker כי הוא פועל לשנות את סדרי העדיפויות במערכת החינוך: להתמקד בהקניית כישורים על פני שינון, ולהעביר סמכויות רבות יותר למנהלי בתי הספר. 

גלנט אמר בנאום הפתיחה של הוועידה כי "אנו נמצאים באחת התקופות המאתגרות ביותר מאז קום המדינה עבור מערכת החינוך הישראלית. לצד האתגרים שהביאה מגפת הקורונה, נכון לראות במשבר הזה גם הזדמנות לשדרוג הלמידה המקוונת, להרחבת השימוש בטכנולוגיות מתקדמות, והזדמנות לראייה אחרת וחדשנית יותר על התנהלות המערכת". 

גלנט קבע כי "קיימת כאן סתירה: מדינה שהיא סטראטאפ ניישן ממשיכה ללמד בשיטות שאבד עילהן הכלח".

שר החינוך אמר כי הוא מעוניין לשנות את סדר העדיפויות, כך ש"מיומנויות יילמדו לפני שינון". לדבריו, "אנחנו חייבים לעסוק יותר בהקניית כלים להצלחה לתלמידים, ופחות בהטמעה של הררי מידע וחומרי לימוד. צריך להשקיע יותר באנגלית, במתמטיקה ובעברית - מקצועות שהם בסיס חשוב לחיים ולחיזוק החשיבה הלוגית".

"קידשנו את הפורמט המוכר לכולנו - לוח, מורה ותלמידים - ולא השקענו מספיק בחשיבה על איך ניתן ללמד אחרת. כניסתו של הנגיף לחיינו הוכיחה שבהחלט אפשר אחרת".

גלנט לא הזכיר בנאומו את המהלכים לחזרה לשגרה במערכת החינוך ולא התייחס לביקורת המוטחת נגדו על האופן שבו נפתחה מערכת החינוך ב-1 בספטמבר, או על התחלואה במערכת החינוך

"אנו חותרים למערכת חינוך טכנולוגית יותר, מקוונת יותר, שעושה שימוש נכון בחדשנות ככלי מרכזי בהקניית מיומניות", הוסיף גלנט, ופירט על המהלכים של המשרד לרכש מחשבים ולהטעמת הלמידה מרחוק בבתי הספר לפני פתיחת שנת הלימודים.

בכל הקשור למעמד המורים, גלנט אמר כי המורים "חייבים להיות אנשי מקצוע מוערכים הגאים בעבודה שלהם, ומתוגמלים בצורה ראויה ביותר", והוסיף כי הוא מתכוון לפעול בנושא. 

בנוגע למנהלי בתי הספר, גלנט אמר כי "מנהלי בתי הספר פועלים במציאות בלתי אפשרית. כל האחריות עליהם, אך הסמכות לא בידיהם, והמשאבים שעומדים לרשותם מוגבלים ובלתי מאפשרים. אנחנו חותרים למתן גמישות ניהולית ופדגוגית נרחבת יותר למנהלי בתי הספר". 

לבסוף התייחס שר החינוך לכיתות הלימוד ואמר כי "גם בכל הנוגע לסביבת הלימוד ראוי שנאמץ זווית ראיה חדישה יותר, ונצליח באמצעות שינוי בתחום הזה להביא לשיפור רחב יותר במערכת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker