נתק בין משרד החינוך לבריאות: נתוני ההדבקה בבתי הספר אינם מתעדכנים כראוי

הנתק בין שני המשרדים פוגע ביכולת המדינה לקטוע את שרשרת ההדבקה ועלול לגרום לאובדן שליטה על התחלואה בקרב עשרות אלפי תלמידים ומורים במערכת החינוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בבית ספר. למצולמים אין קשר לכתבה
תלמידים בבית ספר. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: ניר כפרי

נתק מתמשך בין משרד החינוך לבין משרד הבריאות פוגע בעדכון נתוני הנדבקים בקורונה בבתי הספר ובגני הילדים ומקשה על קטיעת שרשרת ההידבקות של תלמידים ומורים, כך נודע ל-TheMarker. משיחות עם גורמים בממשלה, עולה כי בשני המשרדים לא מצליחים לשתף פעולה סביב נושאים שונים, שאחד מהם הוא בנושא עדכון הנתונים על הנדבקים בקרונה במערכת החינוך. 

הנתק בין שני המשרדים פוגע ביכולת המדינה לקטוע את שרשרת ההדבקה ועלול לגרום לאובדן שליטה על התחלואה בקרב עשרות אלפי תלמידים ומורים במערכת החינוך, שייתכן כי נדבקו בנגיף בתקופה שבה בתי הספר וגני הילדים פעלו. הנתונים שמפורסמים על ידי משרד הבריאות על התחלואה בקרב תלמידים ומורים, לא עברו בקרה של משרד החינוך. ומנגד, בגלל סירובו של משרד החינוך לקבל את הנתונים השוטפים בתוצרתם הנוכחית, חולף זמן יקר עד לעדכון מנהל בתי הספר בתחלואה של תלמידים במוסדות החינוך, והפצת המידע הלאה להורי שאר התלמידים ולמורים. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מאז פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר, משרד החינוך מסרב לפרסם באופן שוטף את הנתונים על התחלואה של תלמידים ומורים במערכת החינוך, והסתפק עד כה בפרסום חד פעמי של נתונים חלקיים. זאת, למרות שבשנת הלימודים הקודמת, המשרד פרסם את הנתונים על מספר הנדבקים בכל בתי הספר וגני הילדים, ברמת דיוק גבוהה, פעמיים ביום. 

כתוצאה מכך, הנתונים הזמינים כיום על הנדבקים בקורונה בבתי הספר ובגני הילדים, הם נתוני משרד הבריאות, המצביעים על זינוק של מאות אחוזים במספר הנדבקים במערכת החינוך מאז פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. 

לפי גורמים בממשלה, משרד החינוך מסרב לקבל באופן שוטף את נתוני התחלואה שנאספים על ידי משרד הבריאות בבתי הספר ובגני הילדים ולהפיץ אותם הלאה, בתצורותם הנוכחית. במקום זאת, במשרד החינוך דורשים להקים ממשק חדש בין שני המשרדים, שיכיל נתונים מדוייקים יותר מאלו שמפורסמים על ידי משרד הבריאות. הגורמים מוספים כי קיימת מתיחות רבה בין המשרדים, שהתגברה בעקבות דרישתו של שר החינוך יואב גלנט, מסוף אוגוסט, לפתוח את מערכת החינוך באופן מלא, בכל שכבות הגיל, ואפילו בערים האדומות, אל מול דרישותיהם של שר הבריאות יולי אדלשטיין ופרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, לפתוח את שנת הלימודים באופן חלקי ולא בערים האדומות, כדי להימנע מגידול בתחלואה. 

לפי נתונים עדכניים של משרד הבריאות כיום כ-75 אלף תלמידים ומורים נמצאים בבידוד מחשש שנחשפו לחולה מאומת. מספר הנדבקים במערכת החינוך, עלה היום בכ-800 תלמידים ומורים בתוך יומיים בלבד (עלייה של 15%) ל-6,253 - מהם 4,803 תלמידים ו-1,450 מורים. מדובר על גידול של מאות אחוזים בתחלואה בקורונה של תלמידים ומורים מאז פתיחת שנת הלימודים. כאמור, משרד החינוך אינו מפרסמם את הנתונים מטעמו. 

במשרד החינוך העדיפו שלא לפרסם את הנתונים במשך תקופה ארוכה, מאז פתיחת שנת הלימודים, למרות שכמה ימים לאחר מכן כבר נרשם גידול משמעותי בתחלואה בקרב תלמידים. ייתכן כי במשרד העדיפו שלא לחלוק בנתונים, מחשש לביקורת על האופן שבו נפתחה מערכת החינוך בכל שכבות הגיל, בניגוד להמלצות המומחים בחודשים שקדמו ל-1 בספטמבר. בנוסף, ייתכן כי במשרד מעדיפים לא לקבל את המידע באופן שוטף ומסודר, מאחר ואז הם ייאלצו לפרסם אותו לציבור באופן קבוע. כמו כן, גורמים במערכת החינוך אומרים כי במשרד החינוך הביעו ספק באמינות הנתונים השוטפים שמפורסמים על ידי משרד הבריאות, ולכן הם דורשים גישה שוטפת לנתונים בתצורה שונה. 

עם זאת, גורמים במשרד החינוך מאשימים בנתק את משרד הבריאות. לדבריהם, המשרד דרש ממשרד הבריאות להקים ממשק חדש כדי לדייק את הנתונים על התחלואה ולוודא כי התלמידים שמוכרזים כנדבקים אכן נדבקו בקורנה.

ב-15 בספטמבר העביר מנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי, מכתב למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, בו הוא מאשים את משרד הבריאות בסירוב להעביר את רשימת החולים המלאה למשרד החינוך. במכתב כתב אדרי כי משרד החינוך פנה לפני מספר חודשים למשרד הבריאות בבקשה ליצור ממשק חדש לתיאום רשימת המאומתים. "לממשק חשיבות רבה ליצירת תמונת מצב מהימנה בנוגע לחולים המאומתים במוסדות החינוך בכל שכבת גיל על מנת לאפשר את המשך פעילותה התקינה של מערכת החינוך", נכתב במכתב. "חוסר השקיפות והעיכוב המתמשך ביצירת הממשק גורם לקבלת החלטות שאינן מבוססות". במשרד הבריאות טענו כי נתונים שלהם אינם מוצלבים עם משרד החינוך.

מערכת החינוך הושבתה בהחלטת הממשלה ביום חמישי שעבר, לאחר שנתוני משרד הבריאות הצביעו על זינוק בתחלואה בקרב גילאי תלמידי בתי הספר - בעיקר בשכבות חטיבות הביניים והתיכונים. מאז ההחלטה להשבית את מערכת החינוך, הולכים ומתבררים מימדי התחלואה בקרב תלמידים ומורים, שעולים בקצב מתמיד בכל יום. מספר הנדבקים במערכת החינוך כיום גבוה בכ-380% ממספרם לפני כשבועיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker