"רק 9% מהעובדים בישראל עם שכר גבוה": הכישלון של מערכת החינוך - והפתרונות

ב-OECD מודאגים מכך שההשקעה בחינוך לגיל הרך בישראל היא הנמוכה ביותר בקרב מדינות הארגון ■ לפי הארגון, שיפור מערכת החינוך, בעיקר בחברות הערבית והחרדית, הוא קריטי להרחבת מגזר ההיי-טק והגדלת הפריון

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורה ממוגנת בבית הספר. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה
מורה ממוגנת בבית הספר. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

ארגון OECD מבליט בדו"ח שלו את הקשר בין מערכת החינוך לפערי השכר הגבוהים, הפריון הנמוך והשיעור גבוה של עובדים תמורת שכר נמוך במשק הישראלי. בארגון ציינו כי הממשלה לא יישמה את ההמלצות העיקריות בתחום החינוך שהופיעו בדו"חות הקודמים שפירסם ב-2018 ו-2016.

ב-OECD מודאגים מכך שההשקעה בחינוך לגיל הרך היא הנמוכה ביותר בקרב מדינות הארגון. בארגון ממליצים לשפר את מערכת החינוך תוך התמקדות במערך הגיל הרך, צמצום פערים ושיפור מעמד המורים.

לפי הארגון, יש להשקיע בבניית מסגרות נוספות לגיל הרך ושיפור איכותן, תוך התמקדות בישובים המוחלשים בישראל. בארגון הוסיפו כי לצד ההשקעה הנמוכה בגיל הרך, הרחבת חוק חינוך חובה לגילאי 4-3 יצרה מערכת של גנים צפופים במיוחד שפגעה באיכות הטיפול בילדים בגילים אלה.

לפי הארגון, על ישראל לשפר את כישורי ההון האנושי שלה כדי להתאושש ממשבר הקורונה, במיחד לאחר שבמבחנים בינלאומיים שהארגון ביצע התגלה כי כישורי הבוגרים שמועסקים בישראל נמוכים לעומת מדינות אחרות.

בית ספר חרדי בת"א. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: תומר אפלבאום

מהדו"ח עולה כי הפערים בין הכישורים והמיומנויות של קבוצות שונות בחברה גורמים לכך שרק כ-9% מהעובדים מועסקים בשכר גבוה בענף ההיי-טק וחלק גדול עובדים בעבודות שונות תמורת בשכר נמוך, ובהם חלק גדול מהציבור החרדי והערבי.

לפי הארגון, שיפור מערכת החינוך, בעיקר בחברות הערבית והחרדית, הוא קריטי להרחבת מגזר ההיי-טק והגדלת הפריון. מבחני פיזה הבינלאומיים שפורסמו בשנה שעברה, הצביעו על הידרדרות של תלמידי ישראל בכל המבחנים: מתמטיקה, שפה ומדעים. ההידרדרות היתה גבוהה יותר בציבור הערבי (התלמידים החרדים לא משתתפים במבחנים הבינלאומיים).

בארגון חוזרים על המלצתם לשדרג את איכות המורים בבתי הספר המוחלשים, על ידי העברת תמריצים כלכליים למורים איכותיים שילמדו בבתי ספר אלה, לצד שיפור ההכשרה של המורים.

בארגון ממליצים לצמצם את ההבדלים בין זרמי החינוך השונים בישראל - שבה מערכת החינוך מחלוקת לארבע מערכות שונות - חילוני, דתי, חרדי וערבי. הארגון מציין את רמת הכישורים הנמוכה של הגברים החרדים, שמקשה עליהם להשתלב בשוק התעסוקה, ומציין כי יש להרחיב את לימודי הליבה בבתי הספר החרדים, בעיקר בנושאי מדע, מתמטיקה ואנגלית. הארגון ממליץ להרחיב את מערך ההכשרות המקצועיות ולהתאים יותר הכשרות מקצועיות לחרדים.

בארגון מוסיפים כי על הממשלה להתכונן להמשך שיבושים בפעילות בתי הספר במהלך השנה בגלל התפשטות הקורונה ומזהירים מההשלכות של השבתת מערכת החינוך. לפי הארגון, כל שבוע של השבתה במערכת החינוך יוצר נזק להתפתחות ההון האנושי במדינה. בנוסף, הארגון מציע לשפר את המיומנויות של ההוראה מרחוק של מורים ומנהלים, ולפתח מאגר של חומרים ללמידה מרחוק וקורסים און ליין מכיוון שכיום היצע החומרים נמוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker