5 ימים ביסודי, 6 ימים בגן: תוכנית הלימוד מרחוק נחשפת

לפי הנחיות משרד החינוך, על המורים בתיכונים ובחטיבות הביניים לעודד למידה עצמאית של התלמידים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למידה מרחוק בתל אביב, באפריל. לכ-20% מהתלמידים במערכת החינוך אין מחשב בביתצילום: אייל טואג
ליאור דטל

משרד החינוך פירסם הערב (ד') את תוכנית הלמידה מרחוק בבתי הספר ובגני הילדים - שתחל לפעול החל ממחר ב-8 בבוקר. לפי המשרד, בבתי הספר היסודיים הלמידה מרחוק תתקיים חמישה ימים בשבוע. בחטיבות הביניים ובתיכונים היא תתקיים במשך חמישה או שישה ימים בשבוע, לבחירת המנהל, ובגני הילדים במשך שישה ימים בשבוע. 

בגלל היצע דל של תכני לימוד מרחוק, היא תתבסס בעיקר על זום, פלטפורמה שהוכחה כלא אפקטיבית וגם מזיקה ללמידה. לפי המשרד, בבתי הספר היסודיים, על המורים למפות ולנטר את התלמידים, ולתת להם מענים רגשיים, וכן מעקב אחר התקדמות בחומרי הלימוד. בנוסף, על המורים לדאוג לתת מענים לתלמידים ללא מחשבים או חיבור לאינטרנט.

לכ-20% מהתלמידים אין מחשב זמין. מדובר בכ-375 אלף תלמידים. ועבור תלמידים רבים נוספים אין מספיק מחשבים בביתם לכל אחד מבני המשפחה. לפי משרד החינוך, תלמידים בציבור הערבי, שאין ברשותם מחשב, ילמדו באמצעות ספרים וחוברות. 

לפי ההנחיות, על המורים לאזן בין הוראה מקוונת (בזום למשל) להוראה לא מקוונת (למשל על ידי תרגול, או צפייה בשיעורים מוקלטים מראש).

ההנחיות לגני הילדים כוללות יצירת סדר יום הכולל פעילות חברתית, רגשית, לימודית והעשרה, כאשר הפעילויות יתקיימו בקבוצות קטנות. כמו כן, הגננות הונחו ליצור קשר באופן אישי עם כל ילד, ולתמוך בהם. בתיכונים ובחטיבות הביניים, על המורים לעודד למידה עצמאית של התלמידים. 

בתיכונים ובחטבות הביניים הוחלט כי היומיים הראשונים יוקדשו למעבר הדרגתי ללמידה מרחוק, ולאחר מכן יתקיים סדר יום מובנה של לימודים מרחוק בהיקף מלא. לפי ההנחיות, בתיכונים ובחטיבות "ככל שיתארך הסגר, יש להעלות את היקף הלמידה העצמית ולעודד את התלמידים לעבוד באופן עצמאי וללוות אות".

המשרד פרסם גם דגשים לגבי למידה מרחוק לציבור הערבי, שסובל ממחסור במחשבים ובתשתיות, וכן לציבור החרדי. לפי ההנחיות, תלמידים עם מחשבים או טלפונים ניידים ילמדו באמצעותם מרחוק, ותלמידים ללא אמצעי קצה יתמקדו בספרי הלימוד ובחוברות העבודה או מחוברות שיודפסו בבתי הספר. 

לגבי החרדים, בתי הספר יחלקו עבורם ערכות לימודים, מארזי יצירה, משחקים, משימות וחוברות למידה. כמו כן, לתלמידים חרדים עם מחשבים יחולקו אמצעי אחסון עם חומרי לימודים, ותלמידים עם גישה לאינטרנט יקבלו גישה למאגר של חומרים לימודיים. 

המשרד אמר כי יש לתת דגש למענים רגשיים עבור התלמידים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker