ליאור דטל

משרד החינוך פירסם היום (ג') את נתוני התחלואה בנגיף קורונה במערכת החינוך. מהנתונים עולה כי עד כה התגלו 1,817 תלמידים שנדבקו בנגיף - חלקם נדבקו לפני פתיחת שנת הלימודים או במסגרות אחרות, וכרבע מהם נדבקו בשבוע האחרון, מאז חידוש הלימודים.

כ-25 אלף תלמידים נמצאים בבידוד ולא מגיעים לבתי הספר, ו-347 בתי ספר נסגרו - מתוכם 305 בערים האדומות, שמוסדות החינוך בהן נסגרו בכל מקרה החל מהיום. בנוסף, 1,021 גני ילדים נסגרו לאחר שהתגלו בהם מורים או תלמידים שנמצאו חיוביים לנגיף.

ואולם משרד החינוך בחר לא לפרסם את הנתונים האלה עד היום, מסיבות לא ברורות. במשרד אמרו כי הם נמנעו מלפרסם אותם במהלך כל השבוע כדי לדייק אותם, אך בסופו של דבר פירסמו נתונים חלקיים: הנתונים לא מתייחסים למספר המורים שנדבקו בקורונה, וגם לא למקרי ההידבקויות החדשים של תלמידים ומורים לאחר 1 בספטמבר. ככל הנראה, הנתונים הועברו באופן חלקי בניסיון לטשטש את השפעת פתיחת שנת הלימודים על שיעור התחלואה בישראל.

פתיחת שנת הלימודים בבית ספר ברמת גן, בשבוע שעבר
פתיחת שנת הלימודים בבית ספר ברמת גן, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

בדיונים שנערכו בימים האחרונים בוועדת החינוך אמרו נציגי משרד הבריאות כי בעקבות פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר נרשם גידול בתחלואה בקורונה בכל שכבות הגיל.

מנתונים שנאספו על ידי משרד הבריאות בשבוע הראשון ללימודים עולה כי נדבקו בנגיף 71 מורים וגננות ו-471 תלמידים. נתוני משרד הבריאות לא עדכניים מספיק, וייתכן שבפועל מספר המורים שנדבקו גבוה יותר.

יש לציין כי מערכת החינוך פועלת באופן חלקי: 67% מתלמידי בתי הספר לומדים מרחוק ומגיעים לבתי הספר רק 3-2 פעמים בשבוע ללמידה בקפסולות, ובכיתות ג'-ד' הלימודים מתקיימים בקפסולות על פני חמישה ימים בשבוע. כיתות הגן וכיתות א'-ב' הן היחידות שפועלות באופן מלא במשך כל השבוע, ללא חלוקה לקפסולות.

עם זאת, המתווה של משרד החינוך מבטל למעשה את היתרון של הקפסולות: הוא מאפשר לבטל את הקפסולות ולערבב בין הכיתות בצהרונים ובלימודים במגמות ובהקבצות בחטיבות הביניים ובתיכונים, וכן מאפשר למורים ללמד בכיתות ובקפסולות שונות ללא הגבלה, בכל יום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker