4,500 שקל פחות מהמורים במדינות המערב: הדו"ח שחושף את שכרם של המורים בישראל

השכר ההתחלתי בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים של מורים בישראל נמוך משמעותית ממדינות ה-OECD - שבהן השכר ההתחלתי מסתכם ב-12 אלף שקל

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של מורים
הפגנה של הסתדרות המורים ב-2019צילום: תומר אפלבאום

השכר ההתחלתי של גננות ומורים בישראל נמוך באלפי שקלים בחודש בהשוואה בינלאומית - כך עולה מנתוני הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD), שפורסמו היום (ג') ונכונים ל-2019.

בנוסף, כמו בכל שנה, הנתונים מתארים את פערי השכר הגבוהים בין מורים ותיקים למתחילים בישראל, החורגים מהמקובל במדינות הארגון. השכר של מורה ותיק בבית ספר יסודי גבוה פי שניים וחצי מהשכר ההתחלתי. מורים מתחילים בבתי הספר היסודיים בישראל מקבלים שכר נמוך בכ-4,200 שקל (למשרה מלאה) בכל חודש מעמיתיהם ב-OECD.

בכל הקשור למורים בבתי הספר היסודיים, שעות העבודה שלהם דומות ואף גבוהות בכ-3% מהממוצע במדינות הארגון, היקף העבודה של מורים בחטיבות דומה למקובל במדינות ה-OECD, ושל מורי התיכון נמוך בכ-3%. השכר ההתחלתי של מורים בחטיבות הביניים נמוך בכ-4,600 שקל, והשכר ההתחלתי של הגננות נמוך בכ-2,500 שקל מהשכר ההתחלתי הממוצע במדינות הארגון. 

הגננות והמורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בישראל מיוצגים על ידי הסתדרות המורים, והם החלו את שנת הלימודים החדשה בשבוע שעבר ללא הסכם שכר, לאחר שתוקפו של הסכם השכר הקודם פג ביולי 2019. כך, המורים הפסידו תוספות שכר של אלפי שקלים, ובחלק מהמקרים אף יותר מכך, במהלך שנת הלימודים הקודמת.

לפי הנתונים, השכר ההתחלתי בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים בישראל מסתכם בכ-7,600 למשרה מלאה. עם זאת, רוב המורים המתחילים אינם מועסקים במשרה מלאה ושכרם בפועל נמוך באופן משמעותי. השכר ההתחלתי הממוצע במדינות הארגון מסתכם בכ-12 אלף שקל - גבוה בכ-60%. 

לעומת זאת, שכר המורים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים בשיא הוותק דומה למקובל ב-OECD - ונמוך בכ-750 שקל בחודש בחטיבות ובכ-1,000 שקל בחודש בבתי הספר היסודיים. שכר הגננות בשיא הוותק גבוה מהמקובל ב-OECD בכ-4,400 שקל בחודש. 

בתיכונים קיים פער בשכר של כ-3,400 שקל בין המורים המתחילים בישראל לבין הממוצע של השכר ההתחלתי במדינות הארגון. ב-2018, נחתם הסכם שכר בין ארגון המורים, המייצג את מורי התיכונים, לבין המדינה שקבע שכר התחלתי של כ-8,300 שקל בתיכון, והעלה את השכר של שאר המרכיבים בשיעור נמוך יותר. נתוני ה-OECD הם מ-2019 והם עדיין לא משקפים את תוספות השכר שיינתנו למורי התיכונים במסגרת ההסכם.

לפי הנתונים, השכר ההתחלתי בתיכונים בישראל מסתכם בכ-9,500 שקל בממוצע לעומת שכר התחלתי של כ-13 אלף שקל ב-OECD (גבוה ב-37%). בתיכונים קיים פער של כ-2,400 שקל בין השכר בישראל בשיא הוותק למקובל במדינות ה-OECD. 

במשרדי החינוך והאוצר מעדיפים להציג נתוני שכר המתבססים על "השכר בפועל" של המורים - כולל תוספות שכר להם הם זכאים אם הם לוקחים על עצמם תחומי אחריות כמו הכנת כיתה לבגרות, רכזים בתחומים שונים, או על חינוך כיתה. לפי הנתונים האלה, אין כמעט הבדל בין השכר הממוצע, בכל רמות הוותק למשרה מלאה בישראל לעומת מדינות ה-OECD - והפער מסתכם בכ-6% בלבד ביסודיים ובתיכונים וב-5% בחטיבות הביניים. 

לפי הנתונים האלה של שכר בפועל, בכל שלבי החינוך שכרם של מורים צעירים בגילי 34-25, שמשרד החינוך מעוניין למשוך להוראה, נמוך יותר מהמקובל ב-OECD, והשכר של מורים ותיקים יותר בגילי 64-55 שחלקם כבר שחוקים - גבוה מהממוצע ב-OECD או דומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker