ועדת החינוך דורשת לבטל את הקפסולות בבתי הספר היסודיים

מטרת הדרישה היא לאפשר לתלמידי כיתות ה׳-ו׳ להגיע ללימודים יותר מפעמיים בשבוע ■ יו"ר הוועדה "הורים מתלוננים שהילדים שלהם לא לומדים"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר יסודי בירושלים, בשבוע שעבר
בית ספר יסודי בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

למרות נתוני התחלואה בקורונה הגבוהים בישראל, ועליית התחלואה במוסדות החינוך מאז פתיחת שנת הלימודים בשבוע שעבר, ועדת החינוך דורשת ממשרד החינוך לבטל את הקפסולות בכיתות ג׳-ד׳ - במטרה לאפשר לתלמידי כיתות ה׳-ו׳ להגיע ללימודים יותר מפעמיים בשבוע. כדי לעשות זאת, ייתכן שהמשרד יידרש לבטל את הקפסולות גם בכיתות ה׳-ו׳.

המתווה של משרד החינוך קבע כי תלמידי כיתות ה'-ו' יגיעו ללימודים רק יומיים בשבוע – וילמדו בקפסולות - ובשאר הזמן ילמדו מרחוק, אם כי רשויות מקומיות מסוימות מצאו פתרונות שיאפשרו לתלמידים להגיע ללימודים שלושה ימים בשבוע, ובמקרים חריגים אף יותר מכך. הסיבה להגבלת מספר הימים שבהם יגיעו תלמידי כיתות ה'-ו' ללימודים היא שתלמידי כיתות ג'-ד' לומדים גם הם בקפסולות, ומשתמשים בכיתות שיועדו לתלמידי כיתות ה׳-ו׳.

כעת דרשה ועדת החינוך ממשרד החינוך להציג מתווה חלופי, ללא קפסולות, עד לדיון שנקבע בסוף החודש, לאחר חופשת ראש השנה. 

לפי המתווה של משרד החינוך, תלמידי כיתות ה'-ו' לומדים בבתי הספר במשך 15-9 שעות בלבד בכל שבוע, ואילו תלמידי כיתות ג'-ד' לומדים כ-25 שעות - מתוכם רק 12.5 עם מורים, ובשאר הזמן הם לומדים עם עוזרי הוראה. בכיתות א'-ב', לעומת זאת, שבהן אין קפסולות, והתלמידים לומדים שבוע לימודים מלא של כ-30 שעות.

רם שפע
יו"ר ועדת החינוך, ח"כ רם שפעצילום: אמיל סלמן

לפני פתיחת שנת הלימודים טענו מומחי חינוך כי לא יתאפשר לקיים את המתווה של המשרד, בין היתר בגלל הקשיים בהבאת תלמידי כיתות ה'-ו' ללימודים. המומחים הציעו למשרד תוכנית שתאפשר להביא ללימודים את כל תלמידי כיתות ג'-ו' לאורך רוב ימי השבוע - אך במשרד החינוך התעלמו מהצעות אלה. 

במשרד החינוך התנגדו לדרישה החדשה של ועדת החינוך, ובדיוני הוועדה הובעה התנגדות גם מצד משרד הבריאות, שנציגיו אמרו כי נרשמת עלייה בתחלואה של תלמידים ומורים מאז פתיחת שנת הלימודים, אף שמשרד החינוך עצמו מסרב לפרסם את הנתונים בנושא.

יו"ר הוועדה, ח"כ רם שפע, אמר: "אנחנו מודעים למצב התחלואה, אבל מבקשים למצוא את האיזון בין החזרת המשק לשגרה ומתן שגרת לימודים לכל שכבות הגיל, לבין שמירה על בריאות הציבור. אנחנו מקבלים הרבה פניות מהורים המתלוננים שהילדים שלהם לא לומדים, ושאי אפשר להשאיר ילדים בני 12-10 לבד בבית ולצפות מהם ללמוד". 

בוועדת החינוך התקבלו גם תלונות מצד הורים לילדים בכיתות ז׳-י״ב, שלפיהן תלמידיהם מגיעים לשלושה ימי לימוד בלבד בשבוע - אך לומדים רק שלוש שעות בכל יום. משום כך דרשה הוועדה בנוסף לעגן את מספר שעות הלימוד השבועיות בכיתות אלה בתקנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker