"הבת הקטנה שלי לא תוכל ללכת לחוג השנה": נסגרה תוכנית חוג לכל ילד

התוכנית, שסיפקה חוגי העשרה בפריפריה בסבסוד מלא של המדינה לכ-55 אלף תלמידים, לא תתקיים עקב מחסור של 60 מיליון שקל ■ עבודתם של כ-2,200 עובדים הופסקה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדות רוקדות בלט
חוג ריקודצילום: חגי פריד
ליאור דטל

תוכנית חוג לכל ילד, שסיפקה בשנים האחרונות חוגי העשרה בסבסוד מלא של המדינה לכ-55 אלף תלמידים והופעלה על ידי החברה למתנ"סים, נסגרה. התוכנית, שתוקצבה על ידי משרד החינוך בכ-60 מיליון שקל בשנה, הופסקה עקב היעדר תקציב ממשלתי.

התוכנית, ביוזמת שר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, התמקדה בפעילות בפריפריה, בין השאר בקרב ילדים מהחברה הערבית, יוצאי אתיופיה וחרדים. עבור רבים מהילדים התוכנית היתה היחידה שסיפקה עבורם חוגים, בגלל קשיים כלכליים של הוריהם.

משרד החינוך אמור היה להעביר את התקציב להפעלת תוכנית חוג לכל ילד לקראת פתיחת שנת הלימודים שהחלה בשבוע שעבר - ואולם תקציב המדינה לא אושר בגלל העדפתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאפשר לו "נקודת יציאה" לבחירות בחודשים הקרובים, ובהסכמת המפלגות השותפות לממשלה.

בעקבות הפסקת תקצוב התוכנית, החברה למתנ"סים נאלצה להודיע על פיטורי כ-25 עובדים בחברה, ולהפסיק את ההתקשרות עם כ-2,200 עובדים ומדריכים שהפעילו את התוכנית ברחבי הארץ - חלקם פוטרו וחלקם יצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת).

חוג שחמט
חוג שחמטצילום: ירון קמינסקי

ווגה דג'ן, עובדת סוציאלית ואם חד-הורית לבנות שהשתתפו בתוכנית, אמרה כי "בזכות החוג באנגלית שבו השתתפה הבת שלי, היא קפצה ביכולות שלה והגיעה לרמה טובה מאוד. כאם חד-הורית, אין לי יכולת לממן חוג, ובלי התוכנית היא לא היתה יכולה להגיע לרמה הזאת. בזכות התוכנית היא גם נחשפה לדברים חדשים בזכות החוג למוזיקה, שמעולם לא חשבתי שזה משהו שיקרה.

"מעבר לזה, לראות יותר ויותר ילדים מקרב יוצאי אתיופיה שמשולבים בחוגים, שלרובנו אין יכולות כלכליות לממן אותם, זה רק מוכיח כמה התוכנית חשובה וכמה היא תורמת לביטחון העצמי של הילדים ולשילוב שלהם בחברה הישראלית. הבת הקטנה שלי, למשל, שנמצאת בגן חובה ואוהבת מאוד לרקוד, לא תוכל ללכת לחוג השנה כי לי אין אפשרות לשלם", היא אומרת.

מרבית הפעילות של התוכנית התקיימה ב-93 רשויות מקומיות בצפון הארץ, בתקציב של כ-40 מיליון שקל עבור כ-34 אלף ילדיםֿ וכ-1,600 מדריכים ועובדים. ביישובי עוטף עזה התוכנית פעלה בתקציב של כ-2.5 מיליון שקל; ביישובים חרדיים בתקציב של 8 מיליון שקל; במזרח ירושלים בתקציב של 8 מיליון שקל; ועבור תלמידים יוצאי אתיופיה בתקציב של כ-8 מיליון שקל.

אבי וורצמן, יו"ר החברה למתנ"סים בישראל, מסר: "תוכניות חוג לכל ילד בצפון, לילדי עולי אתיופיה, במגזר החרדי ובחברה הערבית, הצליחו ליצור שינוי עצום, גם ביכולות האישיות ובביטחון העצמי וגם ביצירת מעורבות וחוסן קהילתי. חשוב להבין שעבור רובם המוחלט של הילדים באזורים ואוכלוסיות אלה מדובר בחוג היחיד והראשון שאי-פעם היו בו, גם בשל קושי כלכלי של המשפחות וגם בגלל היעדר מודעות לחשיבות חינוך בלתי-פורמלי. כואב לי שהילדים והוריהם מצויים בסיטואציה הזאת, ואני מקווה שמשרדי האוצר והחינוך יצליחו לקדם את אישור התקציב ופתיחת התוכנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker