ליאור דטל

שנת הלימודים לא נפתחה כסדרה בבתי הספר המוחלשים ובפריפריה, לאחר שמשרד החינוך לא הצליח להעביר את התקציבים עבור תוכניות לקידום תלמידים הפועלות בעיקר ביישובים המוחלשים. בחלק מהמקרים מדובר במסגרות לנוער בסיכון או נושר - שנסגרו.

התקציב לתוכניות לא הועבר בשל החלטת הממשלה שלא לאשר תקציב. בימים האחרונים ניסו מפעילי התוכניות להשיג את המימון הנדרש, אך ללא הצלחה. בעקבות כך, כל התוכניות המשלימות בפריפריה לא פעלו עם פתיחת השנה, ורובן בוטלו כבר היום.

חלק גדול מהתוכניות מופעל על ידי החברה למתנ"סים, המשמשת זרוע לחינוך לא פורמלי עבור המדינה. החברה הודיעה על סגירת רוב התוכניות, והחלה לפטר את מפעיליהן. לפי הערכות, יפוטרו בימים הקרובים אלפי עובדים.

החברה הודיעה על סגירת התוכנית לקידום תלמידים יוצאי אתיופיה, שסייעה לאלפי תלמידים; תוכנית לתמיכה וקידום של נוער להט"בי בפריפריה; מסגרות חברתיות והעשרה לנוער עם אוטיזם; מסגרות תמיכה לנוער עולה מצרפת עם קשיי קליטה; מסגרות נוספות לנוער בסיכון; ותוכניות נוספות לטיפול ותמיכה בתלמידים ונוער עם צרכים מיוחדים ומוגבלויות. חלק מהתוכניות האלה מתוקצבות בסכומים נמוכים מכ-5 מיליון שקל בשנה, וחלקם בפחות מ-1 מיליון שקל. בכל זאת, משרד החינוך לא מצא תקציבים להפעלתם.

עוד נפגעה התוכנית חוג לכל ילד, גם היא של החברה למתנ"סים. מדובר בתוכנית שיזם שר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, ובמסגרתה ניתנים חוגים ללא עלות לכ-60 אלף תלמידים מוחלשים ברחבי הארץ, במיוחד בפריפריה - עם דגש על אוכלוסייה חרדית, ערבית, יוצאי אתיופיה ועולים חדשים. תקציב התוכנית הוא כ-60 מיליון שקל.

בנוסף, התוכנית הלאומית לילדים בסיכון לא החלה לעבוד מכיוון שתקציבה - בהיקף של כ-250 מיליון שקל - לא הועבר עד כה (ולפני כן בכלל הוחלט שיקוצץ). התוכנית מספקת יותר מ-1,500 מסגרות תמיכה ליותר מ-60 אלף תלמידים בפריפריה וביישובים מוחלשים. מדובר במסגרות רבות, הקריטיות לנערים וילדים בסיכון - חייהם של חלקם תלויים בהן. התוכנית נמצאת באחריות משרד הרווחה ומתוקצבת על ידי חמישה משרדי ממשלה שונים. 

כמו כן, תוכנית מיל"ת, המופעלת על ידי קרן רש"י ומתוקצבת בכ-135 מיליון שקל, לא החלה לעבוד היום ועתידה לא ברור. התוכנית מפעילה מסגרות חשובות המאפשרות את הארכת יום הלימודים, קבלת טיפולים פרה-רפואיים, ארוחה חמה ושיעורי העשרה עבור תלמידים ביישובים ובשכונות המוחלשות ביותר, וגם ביישובי מפוני גוש קטיף. לחלק מהתלמידים אין פתרון אחר לשעות שאחרי הלימודים - ולכן הם תלויים בה. 

בנוסף, לא נפתחו תוכניות החינוך הווירטואלי והחונכות הדיגיטלית של מט"ח, וכן תוכנית כימיה ברשת של מכון דוידסון. כולן מאפשרות לתלמידים - בעיקר כאלה בבתי ספר בפריפריה שאין בהם לימודים ברמה של 5 יחידות - ללמוד לבגרות 5 יחידות במתמטיקה ובמקצועות המדעיים השונים. התוכניות נמצאות בסכנת סגירה, דבר הפוגע גם בתלמידים שהחלו ללמוד בהן בשנים קודמות. 

גם תוכנית מדערום, שמאפשרת לתלמידי הפריפריה לקבל שיעורי העשרה במדע באוניברסיטאות, לא החלה לפעול לאחר שתקציבה לא הועבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker