ליאור דטל

הסתדרות המורים הסירה היום (ב') את האיום בהשבתת שנת הלימודים בעקבות היעדר הפתרונות למורים בסיכון. בדיון שהתקיים בבית הדין לעבודה, הודיעה ההסתדרות כי תתן הזדמנות למו"מ מול משרד האוצר בנוגע לפתרון לנושא. בשלב זה כל המורים בישראל נדרשים להגיע לעבודה מחר ולפתוח את שנת הלימודים, או להוציא אישורי מחלה.

אני מורה בסיכון, מה ההסכם קובע לגבי?

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

ההסכם המתגבש מאפשר למורים בסיכון, שיש להם מסמכים רפואיים המעידים על כך, להודיע על יציאה לחופשה ללא תשלום שתימשך עד 1 בנובמבר. בתקופה זו, מצבם ייבחן על ידי רופא תעסוקתי או ועדה רפואית מיוחדת ויוחלט אם מצבם מצדיק פרישה ממערכת החינוך. כ-800 מורים - 5% בלבד מכוח האדם בהוראה - יוכלו לפרוש מהמערכת או לצאת לחופשה ללא תשלום. 

מה ההבדל בין המורים לבין שאר עובדי המגזר הציבורי?

בניגוד למורים, רוב עובדי המגזר הציבורי שבסיכון רשאים להתפטר או לצאת לחופשה בשכר. מורים לא רשאים לפרוש כעת ללא סיבה מוצדקת, ורשאים רק לצאת לחופשה ללא תשלום. כך שההסכם פוגע פגיעה חמורה במעמדם.

חיטוי בית הספר הגימנסיה העברית בירושלים
חיטוי בית הספר הגימנסיה העברית בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

מה יעלה בגורל המורים שיוחלט שהם בסיכון?

הם יוכלו לפרוש מהמערכת ולקבל חלק מההפרשות לפנסיה בתקופה שבה היו בחל"ת (67%). בהמשך תיבחן אפשרות לתת להם חלק מההפרשות לקרנות ההשתלמות עבור תקופת החל"ת, אך רק אם יימצא שהמצב הרפואי שלהם מצדיק פרישה מהתפקיד. 

מה לגבי שאר המורים שיימצא שהם לא בסיכון גדול?

הם יידרשו לחזור למערכת לאחר חופשה ללא תשלום של חודשיים או לפרוש, ותישלל מהם האפשרות לקבל את ההפרשה החלקית לפנסיה. כלומר, המורים נאלצים לצאת לחופשה ללא תשלום ולהמר על הפרשות הפנסיה שלהם, שתיפגע בכל מקרה. 

כמה מורים בסיכון יש בכלל במערכת החינוך?

אף אחד לא יודע. עד היום משרדי החינוך, הבריאות והאוצר לא קבעו קרטריונים למורים בסיכון ולא בדקו כמה הם. בכל מקרה מכסת הפרישה - 800 מורים - נמוכה כנראה באופן משמעותי מכמות המורים בקבוצות סיכון שיש במערכת החינוך. 

האם המדינה תעמוד בהסכם?

רוב הסיכויים שלא. למשרד החינוך והאוצר אין את התקציבים הדרושים ולכן בפועל המורים בסיכון ימשיכו להגיע לעבודה. מחר צפויים להתבטל עשרות תוכניות חינוכיות חיוניות לתלמידים בסיכון, חלקם בתקציב נמוך מ-1 מיליון שקל שלא נמצא. במקרה ויוחלט להקדים את הבחירות סיכויי ההסכם להתגשם יהיו נמוכים עוד יותר. לפני כשנה חתמה המדינה על הסכם שיסדיר את חישוב ימי המחלה של המורים, ורק בשבוע שעבר ההסכם נחתם באופן סופי - כך שלוח זמנים של חודשיים אינו סביר. 

מה לגבי הסכם השכר? המורים יתחילו לעבוד בהסכם שכר חדש?

לא. המורים המאוגדים בהסתדרות המורים יתחילו ויסיימו את שנת הלימודים ללא הסכם שכר, וללא תוספות השכר שהיו מקבלים אם הוא היה נחתם. גם בשנה שעברה המורים עבדו ללא הסכם שכר והפסידו במהלכה אלפי שקלים, ובחלק מהמקרים יותר מכך, שלא יוחזרו להם. הסתדרות המורים לא איימה להשבית את המערכת על היעדר הסכם השכר. 

מה לגבי תלמידים בקבוצות סיכון, או תלמידים שבני משפחתם בקבוצות סיכון?

משרד החינוך לא הציג ולא מתכוון להציג פתרון לתלמידים בקבוצות סיכון שיאפשר להם להשתתף בלימודים, אפילו מרחוק. במשרד החינוך גם לא יודעים בכמה תלמידים מדובר. עם זאת, המשרד החליט כי חוק חינוך חובה יהיה בתוקף, וכל התלמידים מחויבים להגיע ללימודים, גם תלמידים בסיכון. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker