סכסוך העבודה של המורים מוצדק - והפתרון של המדינה לא מספק

24 שעות לפתיחת שנת הלימודים, והמדינה מנסה שוב לחייב את המורים להגיע לעבודה בכוח צווי מניעה של בית הדין

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורים מפגינים בתל אביב, בחודש שעבר
מורים מפגינים בתל אביב, בחודש שעברצילום: מגד גוזני
ליאור דטל

גם הפעם, משרדי הממשלה חיכו לרגע האחרון וגררו את המורים לבית המשפט ערב פתיחת שנת הלימודים, במקום להציג עבורם פתרונות בזמן.

סכסוך העבודה שעליו הכריזה הסתדרות המורים מוצדק. הוא עוסק בדרישה למצוא פתרון שיאפשר למורים בסיכון שלא לפתוח את שנת הלימודים. זאת, לאחר שבחצי השנה האחרונה המדינה לא הציגה פתרון כזה, המורים גם הספיקו לעבוד, להידבק בקורונה ולהדביק את בני משפחותיהם.

אף שעבודת המורים, בעיקר בגנים, כרוכה בסיכון גבוה במיוחד שלא קיים ברוב המגזרים במשק - עבודה במשך שעות ללא שמירת מרחק מעשרות ואף מאות ילדים בכל בית ספר, שאינם מחויבים לעטות מסכות - בניגוד לשאר העובדים במגזר הציבורי, מורים לא היו רשאים לצאת לחופשה ללא תשלום. מורים בסיכון ניצלו את ימי המחלה שלהם ולאחר מכן נדרשו לחזור לעבודה ולהסתכן בהידבקות או בהדבקה בקורונה, או לעמוד בפני ניכוי מאות שקלים ממשכורתם עבור כל יום של היעדרות. השנה, הודיע משרד החינוך כי גם מכסות הפרישה המוקדמת של המורים מבוטלות, ולכן כולם תקועים במערכת ומחויבים להתחיל את שנת הלימודים - גם מורים שהם או בני משפחותיהם בקבוצות סיכון.

ההסתדרות לא הכריזה סכסוך עבודה נוכח סוגיות מורכבות יותר, כמו למשל העובדה שזו תהיה שנת הלימודים השנייה ברצף שבה המורים יעבדו ללא הסכם שכר, תוך שנגרעות מהם תוספות שכר של מאות וייתכן שגם אלפי שקלים בחודש; או נוכח העובדה שהלימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ב' יתקיימו ללא קפסולות, ללא שמירת מרחק וללא חובת עטיית מסכות.

גלנט במשרד החינוך, היום
גלנט במשרד החינוך, היום. לא הציג עמדה בנושא מורים בקבוצות סיכוןצילום: תומר אפלבאום

לפי ההסכם, המורים בסיכון לא יקבלו שכר, וההפרשות שלהם לפנסיה ייפגעו. בשאר המגזר הציבורי הונהגה מדיניות מקלה יותר עם העובדים שנמצאים בקבוצות סיכון. רוב עובדי המגזר הציבורי שלא יכלו להמשיך בעבודה מסיבות רפואיות, יצאו לחופשה על חשבון ימי החופשה שלהם והמשיכו לקבל שכר, ואילו המורים בסיכון לא יקבלו שכר. אין להם ימי חופשה, פרט לאלה שהם מקבלים במועדים קבועים. האפשרות היחידה שעומדת כעת בפניהם היא לצאת לחופשה ללא שכר, שבכל מקרה תפגע בהפרשות שלהם לפנסיה. 

לא מיפו את הבעיה, לא הציגו פתרון

מנגד, בחצי השנה האחרונה במשרדי החינוך והאוצר לא מיפו בכלל כמה מורים בסיכון קיימים במערכת החינוך, ולא הציגו עבורם פתרונות שהיו יכולים למנוע את המשבר הנוכחי. בימים האחרונים הציגה המדינה הצעות שונות, ליציאה לחל"ת ולפרישה מוקדמת, שלדברי הסתדרות המורים לא היו מספקות. המדינה אפילו לא הגדירה אילו מורים נמצאים בקבוצת סיכון, למרות פניות חוזות ונשנות בנושא למשרד הבריאות.

אתמול (א') הציגה המדינה את הצעת הפשרה שלה: מורים בסיכון יוכלו לצאת לחל"ת זמני של חודשיים עד לבירור מצבם על ידי ועדה רפואית מיוחדת או רופא תעסוקתי. אם יימצא שהם אכן בקבוצת סיכון, שההגדרות שלה עדיין לא נקבעו, הם יקבלו עבור התקופה חלק מהפרשות הפנסיה שהיו מקבלים גם אם לא היו יוצאים לחל"ת, וייתכן שגם חלק מההפרשות לקרן ההשתלמות - ואז יוכלו לצאת לחל"ת ממושכת או לפרוש. אם יוחלט שהם לא בקבוצת סיכון, הם יידרשו לחזור ללימודים או לצאת לחל"ת, בהתאם להיצע המכסות, מבלי לקבל שום פיצוי מהמדינה. בסך הכל, לאחר התהליך הזה, כ-800 מורים וגננות יוכלו לפרוש או לצאת לחל"ת - 5% בלבד מהמורים במערכת החינוך.

כלומר, המתווה מאפשר למורים מבוגרים או עם מחלות רקע להמר - אם יתמזל מזלם הם יוכלו לצאת לחופשה ללא תשלום, ואם לא - הם יפוטרו או ייצאו לחופשה ללא תשלום אך גם יספגו פגיעה בחיסכון הפנסיוני שלהם.

צילום: אוליבייה פיטוסי

בדיון שנערך בבית המשפט הוצגו פתרונות נוספים, כמו תגבור התקציב למיגון המורים בכ-30 מיליון שקל, ורכישת מסכות שייתכן שיפותחו בעתיד ויהיו עמידות במיוחד. הבעיה היא שבתקופה הנוכחית אין להבטחות האלה בסיס. אין למשרד החינוך תקציב לגיוס מורים חדשים, ואין לו תקציב כדי לממן מיגון נוסף למורים, וייתכן שגם לא כדי להמשיך ולבצע הפרשות לפנסיה וקרנות השתלמויות למורים בחל״ת.

המשבר שנוצר בעקבות סירובו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאשר תקציב דו שנתי, וההחלטה לדחות את אישור תקציב המדינה בשלושה חודשים, לא מאפשרים למדינה לממן תוכניות בסיסיות להצלת תלמידים בסיכון ולקידום תלמידי הפריפריה, שכבר תוקצבו בבסיס תקציב המדינה בשנים קודמות, ובוודאי שלא יאפשר לממן תוכניות חדשות. רק בשבוע שעבר, ולאחר שהכריזה על סכסוך עבודה נוסף, הסתדרות המורים הצליחה לחתום על הסכם שכבר סוכם לפני שנה מול משרד החינוך והאוצר, כך שהסיכוי שהמדינה תצליח ליישם את ההסכם החדש בתוך חודשיים - שבהם עלולה לפרוץ מערכת בחירות נוספת - לא גבוה במיוחד.

אם הסתדרות המורים תקבל את הצעת המדינה - שנת הלימודים תיפתח במועד, אך ספק אם המורים שנמצאים בסיכון יזכו לפתרון ראוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker