"חל"ת קורונה": הצעת הפשרה של המדינה למורים בסיכון - כל הפרטים

הדיון בבקשה המדינה לצווי מניעה למורים בסיכון יחודש בבוקר. הצעת המדינה תאפשר פרישה מוקדמת או יציאה לחל"ת של כ-800 מורות וגננות, אך בין היתר כפוף להחלטות של ועדה רפואית או של רופאים תעסוקתיים

ליאור דטל
מורים מפגינים בתל אביב, בחודש שעבר
מורים מפגינים בתל אביב, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

הדיון בבית הדין לעבודה בנוגע לסכסוך העבודה עליו הכריזה הסתדרות המורים הסתיים ויחודש שוב מחר (שני) ב-8:00 בבוקר. בסיום הדיון הוצגה הצעת הפשרה של נציגי משרד האוצר ומשרד החינוך למורים בסיכון. אם הסתדרות המורים תסכים לקבל את ההצעה, הלימודים יחודשו כרגיל. אם לא, בית הדין יקבע האם המורים רשאית להשבית את הלימודים ביום שלישי.

מדובר בהצעה שתאפשר בסופו של דבר פרישה מוקדמת או יציאה לחל"ת של כ-800 מורות וגננות (כ-5% מכלל המורים), אך בתנאים מסוימים, כפוף להחלטות של ועדה רפואית או של רופאים תעסוקתיים. בתקופת הביניים, מורות שיימצא כי הן בסיכון יקבלו הפרשות חלקיות לקרן הפנסיה וייתכן שגם הפרשות מסוימות לקרן ההשתלמות, ואילו מורות שימצא שהן לא בסיכון מספיק גבוה, לא יקבלו שום פיצוי.  

לפי ההצעה שהוצגה על ידי המדינה, מורות וגננות בקבוצת סיכון שיש בידיהן מסמכים רפואיים המעידים על כך, יוכלו להודיע כי הן יוצאות לחל"ת קורונה, שתימשך חודשיים, עד ל-1 בנובמבר.  

בתקופה זו, תיערך בחינה לכל אחת מהגננות והמורות שהצהירה על כך, על ידי רופאים תעסוקתיים או ועדה רפואית שתוקם לשם כך. במידה והוועדה או הרופא התעסוקתי יחליט שהן במצב סיכון משמעותי, ישולמו למורות הפרשות חלקיות לפנסיה בגין כל החודשיים שבהם היו בחל"ת, אך בגובה של 67.5% משכרן.

עם זאת, במידה והוועדה או הרופא יקבעו שהמורה או הגננת לא בסיכון משמעותי, היא לא תהיה זכאית לקבל את ההפרשות.

בנוסף, בתקופה זו, הסתדרות המורים ומשרד האוצר יקיימו מו"מ לגבי האפשרות להפריש לקרן השתלמות עבור מורות שיצאו לחל"ת, במידה ויימצא כי הן בסיכון.

מורות וגננות לא יחויבו לחזור ללימודים, גם אם ימצא שאינן בסיכון, אך אז הן לא יפוצו, ואילו עובדות שיימצא שהן בסיכון, יתקיים מו"מ לגבי המשך החופשה ללא תשלום שלהן, או לגבי אפשרות לפרישה מוקדמת. 

בנוסף, לפי הפשרה הוחלט שרק 800 גננות ומורות יוכלו לצאת לפרישה מוקדמת - כ-5% מכלל המורים בישראל. 

כמו כן המדינה התחייבה להקצות 30 מיליון שקל נוספים לטובת רכישת אמצעי מיגון למורים, אך המקור התקציבי להתחייבות לא ברור, שכן משרד החינוך לא מצליח לממן תוכניות רבות בגלל העדר התקציב.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום