מוכנים ללמידה מרחוק? רק ב–38% מבתי הספר קיים מחשב וחיבור לרשת

מנתוני משרד החינוך עולה כי 55% מבתי הספר במגזר היהודי מתוקשבים, לעומת 45% מבתי הספר הערבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למידה מרחוק בתקופת הקורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
למידה מרחוק בתקופת הקורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: מוטי מילרוד

מאז פרוץ משבר הקורונה, במשרד החינוך חזרו ואמרו כי מחצית מבתי הספר בישראל הם בתי ספר מתוקשבים. הכוונה בבית ספר מתוקשב היא שהוא מחובר לאינטרנט, ושבכל כיתה יש מחשב אחד לשימוש המורה ומקרן. יתר בתי הספר כלל לא מחוברים לאינטרנט, או שרק במשרדים יש אינטרנט.

עם זאת, מנתוני משרד החינוך עולה כי שיעור בתי הספר המתוקשבים נמוך באופן משמעותי — רק 38% מבתי הספר מתוקשבים, היתר (62%) אינם. הפער נובע מכך שבמשרד החינוך לא סופרים את בתי הספר החרדים, שרק 3% מהם מתוקשבים — בשאר אין מחשבים בכלל בכיתות או אינטרנט.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

במבט על שאר הנתונים עולה כי שיעור בתי הספר המתוקשבים בציבור הערבי נמוך יותר מאשר בתי הספר המתוקשבים בציבור היהודי. בעוד ש–55% מבתי הספר של  היהודים מתוקשבים, רק 45% מבתי הספר הערבים מתוקשבים.

התקשוב בבתי הספר נחוץ כדי ליישם הוראה מרחוק באופן יעיל. בבתי ספר מתוקשבים המורה יכולה לחלק לתלמידים משימות ללמידה מרחוק, ואז להמשיך ולהציג אותן בכיתה. בנוסף, מחשוב בתי ספר בישובים המוחלשים נמוך יותר, כי בהם שיעור התלמידים ללא מחשב הוא גבוה יותר, ולכן יש חשיבות לכך שתהיה להם נגישות מסוימת למחשבים בבתי הספר.

עם זאת, בשני העשירונים הנמוכים יותר — המאפיינים את החברה החרדית והערבית — שיעור היישום של התוכנית הוא הנמוך ביותר בארץ ומסתכם ב–23%–31%. בשאר הישובים, ככל שהמעמד הכלכלי מבוסס יותר כך שיעור היישום של התוכנית גבוה יותר (פרט לבתי הספר בעשירון הגבוה ביותר, שכוללים רק עשרה בתי ספר). באשכול 3 ו–5 שיעור היישום הוא הגבוה ביותר (55%) ובעשירונים 6–9 כ–40% מבתי הספר מתוקשבים — גבוה יותר מאשר בעשירונים הנמוכים ביותר.

תוכנית התקשוב החלה ב–2010, ובתחילה היא נתנה עדיפות לפריפריה. היא היתה אמורה לתקשב את כל בתי הספר בישראל (ביחס של מחשב אחד לכל ארבעה תלמידים), בתוך חמש שנים. עם זאת, בסופו של דבר הותקנו באמצעותה מחשב אחד בכל כיתה בלבד ועשור לאחר מכן היא מיושמת רק ב–38% מבתי הספר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker