הסכמות בין האוצר להסתדרות המורים: איום ההשבתה הוסר חלקית

לפי הסיכום החדש, גמלת הפנסיה של המורים בפנסיה תקציבית תחושב על פי 80% מהשכר האחרון שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורים מפגינים בתל אביב, בחודש שעבר
מורים מפגינים בתל אביב, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

משרד האוצר הגיע לסיכום עם הסתדרות המורים בנושא תיקון נוסחת חישוב הפנסיה של המורים הנמצאים בפנסיה תקציבית, וכן תיקון אופן ניכוי ימי המחלה של המורים עובדי המדינה. הסתדרות המורים ומשרד האוצר הגיעו לסיכום בנוגע לנושאים האלה כבר לפני שנה, בספטמבר 2019, אך הוא לא נחתם עד היום. 

לקראת פתיחת שנת הלימודים, הכריזה הסתדרות המורים סכסוך עבודה בנושא, שהיה מאפשר לה להשבית את הלימודים ב-1 בספטמבר, אם ההסכם לא היה נחתם בואפן סופי.  

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בעקבות החתימה הסופית על ההסכם, הסתדרות המורים הסירה את סכסוך העבודה. הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה נוסף שעדיין לא נפתר, ונוגע להעסקת מורים בסיכון, שנמצא גם הוא במו"מ בין משרדי הממשלה. 

עם זאת, הסתדרות המורים ומשרד האוצר לא הגיעו לסיכום לגבי הסכם שכר חדש עבור המורים והגננות, המועסקים ללא הסכם שכר כבר מיולי 2019, וגם לא פוצו על עבודה בהיעדר הסכם. לפי הערכות, המורים יועסקו במשך שנת לימודים נוספת ללא הסכם שכר. בשנה האחרונה, כל המורים הפסידו אלפי שקלים, ולעתים עשרות אלפי שקלים, כתוצאה מכך שהסכם השכר, שהיה מעניק להם תוספות שכר, לא נחתם. 

בנוסף, הסתדרות המורים לא מחתה נגד מתווה משרד החינוך, הכולל לימודים בגני הילדים ובכיתות א-ב ללא קפסולות - אך דורשת למצוא פתרון למורים בקבוצות סיכון.

שינוי בתנאי הפנסיה התקציבית וימי המחלה

חלק מהמורים הוותיקים בהסתדרות המורים - כ-55 אלף מורים - עדיין מועסקים במסלול של פנסיה תקציבית, שבמסגרתה גמלת הפנסיה מתוקצבת על ידי המדינה ולא על ידי הפרשה חודשית משותפת משכרם. המורים שפרשו לפנסיה, קיבלו גמלה שהתייחסה גם לשכר שקיבלו לפני רפורמת אופק חדש, שהיה נמוך יותר. זאת, בעוד אצל מורים, השכר הגבוה ביותר ניתן לפני הפרישה לפנסיה. 

לפי הסיכום החדש, גמלת הפנסיה של המורים בפנסיה תקציבית תחושב על פי 80% מהשכר האחרון שלהם, ותינתן תוספת של 0.45% עבור כל שנה בה עבדו במסגרת רפורמת אופק חדש, שהעלתה את שכרם של המורים אך גם את מספר שעות העבודה השבועיות שלהם. 

בנוסף, כל גמלאי שיצא לפנסיה מ-1986 עד ל-31 באוגוסט 2019 יקבל מענק חד פעמי של 2,000 שקל.

במסגרת הסכם ימי המחלה, תיושם שיטת חישוב חדשה. עד כה, על כל יום מחלה שהמורים לקחו המדינה ניכתה להם בממוצע כיום וחצי, וכעת בעקבות ההסכם היא תנכה יום אחד על כל יום מחלה. ההסכם יחול רטרואקטיבית החל ב-1 בספטמבר 2019, כך שמורים שניצלו הרבה ימי מחלה בתקופת הקורונה יקבלו החזר של ימי המחלה. בנוסף, תוקם קרן ימי מחלה שתסייע במימון ימי מחלה למורים שניצלו את כל ימי המחלה שלהם. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker