16 אלף שקל בחודש: הקשר בין לימודי מתמטיקה לשכר שלכם

הדרך לשכר גבוה עוברת בלימודי מתמטיקה - ועדיף שזה יהיה במרכז ולא בפריפריה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחינת בגרות במתמטיקה
בחינת בגרות במתמטיקהצילום: אילן אסייג

מקצוע הלימודים שתורם באופן הגדול ביותר לגובה השכר של בוגרי התיכונים הוא מתמטיקה, ושדרוג הלימודים לחמש יחידות וקבלת ציון גבוה מעלה את השכר הממוצע של הבוגרים יותר מאשר כל מקצוע אחר. עם זאת, בוגרי חמש יחידות עם ציונים גבוהים בפריפריה יקבלו שכר נמוך יותר משל בוגרי חמש יחידות עם ציונים גבוהים ממרכז הארץ. כך עולה ממחקר של פרופ' דן בן־דוד ופרופ' איל קמחי ממכון שורש לחקר המדיניות הכלכלית־חברתית.

החוקרים מצאו כי ככל שהציון במתמטיקה - בכל רמות הלימודים - גבוה יותר, כך גם השכר גבוה יותר. בנוסף, המחקר מצא כי לבוגרי חמש יחידות במתמטיקה סיכוי גבוה יותר ללימודים אקדמיים, כאשר לבעלי הציונים הגבוהים במקצוע היה סיכוי גבוה יותר ללימודי תואר באוניברסיטאות - גורמים שמשפיעים על פערי השכר. המחקר מבוסס על השוואת נתוני השכר, ומידע על הישגי הבגרות, התארים האקדמיים ומקום מגוריהם של כמיליון איש, שנולדו בישראל בשנים 1978–1985 או שעלו לארץ עד גיל 17, וכיום הם בני 35–42.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

תעשו את החשבון

מטרת המחקר היתה לבדוק מדוע בוגרי בתי ספר בפריפריה משתכרים פחות מבמרכז, במטרה להבין את תפקיד ההשכלה ביצירת פערי השכר. המחקר התייחס לישובי הפריפריה כישובים באשכול החברתי כלכלי 1–5, שחלקם ממוקמים גם במרכז הארץ. לפי המחקר, תוספת של כל יחידת לימוד במתמטיקה מעלה את רף השכר, אך בשיעור גבוה יותר עבור תלמידים שלמדו במרכז הארץ.

התרומה הגדולה ביותר לשכר היא בקרב בוגרים שלמדו 5 יחידות במתמטיקה, אך במרכז הארץ תוספת השכר גבוהה יותר. כך למשל, שכרם הממוצע ב-2016 של בוגרי חמש יחידות במרכז הארץ היה גבוה בכ-16% משל תלמידים שלא נבחנו כלל בבגרות במתמטיקה, ואילו השכר הממוצע של בוגרי חמש יחידות מתמטיקה בפריפריה היה גבוה ב-12%.

לפי המחקר, בוגרי חמש יחידות בציונים הגבוהים ביותר (91–100) במרכז הארץ קיבלו ב-2016 שכר ממוצע של כ-16 אלף שקל, ואילו בוגרי הפריפריה באותה רמת ציונים ויחידות הגיעו לשכר של כ-14 אלף שקל. גם בקרב בוגרי 4 יחידות בממוצע הציונים הגבוה ביותר נרשמו פערי שכר של כ-1,000 שקל.

לעומת זאת, תוספת השכר למי שלמד 5 יחידות אנגלית היתה נמוכה יותר והסתכמה ב-1%-5% בהתאם למקום המגורים, וכך גם בשאר מקצועות הלימוד התרומה לשכר היתה נמוכה יותר מאשר ב-5 יחידות במתמטיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker