הורים דורשים פטור מחוק חינוך חובה: "חוששים לשלוח את ילדינו לבתי הספר"

הורים לילדים בבית הספר היסודי במכתב לשר החינוך, יואב גלנט: "משרד החינוך לא יכול לקחת אחריות על חייהם של ילדים בזמן משבר גדול כל כך"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדות לומדות באמצעות זוםצילום: אייל טואג
ליאור דטל

קבוצה של הורים מרחבי הארץ, החוששים מהידבקות ילדיהם בקורונה עם חידוש שנת הלימודים, פנתה למשרד החינוך בדרישה שיקפיא את חוק חינוך חובה, ויאפשר לתלמידים שהם או הוריהם בקבוצת סיכון, או להורים שחוששים לשלוח את ילדיהם לבתי הספר - לא להגיע ללימודים וללמוד בבית. 

לפי המתווה של משרד החינוך, שנת הלימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ב' תפתח באופן מלא, ללא קפסולות, עם עד 35 תלמידים בכיתה, ללא שמירת מרחק וללא חובת חבישת מסיכה. בתנאים דומים לאלה, הקורונה התפרצה במערכת החינוך במהלך מאי-יולי בקצב גבוה מאוד. כשלאחר חידוש הלימודים כ-25% מהחולים החדשים במדינה בקורונה היו תלמידים ומורים. 

משרד החינוך עדיין לא הציג שום פתרון שנוגע לתלמידים בקבוצות סיכון, או שהוריהם בקבוצות סיכון, ושהידבקות בקורונה במסגרת החינוכית עלולה לסכן את חייהם. 

עם חידוש הלימודים במאי האחרון, משרד החינוך הודיע כי הלימודים אינם חובה, אך לאחר מכן התברר כי המשרד לא פעל בנושא - וכי חוק חינוך חובה עדיין בתוקף. כך שבהמשך, משרד החינוך הודיע להורים ולמנהלי בתי הספר כי קיימת חובת הגעה לבתי הספר. גם כעת, לקראת פתיחת שנת הלימודים, אין שינוי בנוגע לחוק חינוך חובה, וההשתתפות בלימודים וההגעה לבתי הספר וגני הילדים היא חובה לכל התלמידים - גם לתלמידים עם מחלות רקע שנמצאים בסיכון.  

לקבוצת ההורים הצטרפו עד כה כ-80 הורים מרחבי הארץ, במסגרת קבוצת פייסבוק שנקראת "הורים דורשים למידה מרחוק". 

שר החינוך, יואב גלנטצילום: תומר אפלבאום

במכתב שנשלח לשר החינוך, יואב גלנט, כתבו יוזמי הקבוצה: "אנו קבוצת הורים החוששים לשלוח את ילדינו למסגרות החינוכיות מסיבות שונות עקב מגפת הקורונה. אנו מרגישים שחיי ילדינו וחיינו מופקרים. לחלקנו ילדים בסיכון, וחלקנו בסיכון. משרד החינוך לא יכול לקחת אחריות על חייהם של ילדים בזמן משבר גדול כל כך, כשממדי התחלואה בישראל הם בין הגבוהים בעולם. על כן אנו מבקשים להקפיא את חובת חוק חינוך חובה ולבטל את חובת ההגעה ללימודים החל ב-1 בספטמבר, ולאפשר למידה מרחוק לילדים הזקוקים לכך החל מגיל הגן - כדי שנוכל לשמור על בריאות ילדינו ובריאותנו". 

לדברי אלה גולדברג ובוריס כצוביץ, הורים לילדים בבית הספר היסודי מרחובות ומיוזמי ההתארגנות, "התחלואה בקורונה בישראל היא מהגרועות בעולם, אז איך אפשר לפתוח את הלימודים ולשלוח את הילדים לבתי הספר כאילו שום דבר לא קרה? אף אחד לא סיפק פתרונות לתלמידים ולהורים עם מחלות רקע. אנחנו מרגישים שקופים ולא מצליחים לקבל מענה מאף אחד. 

״אנחנו לא מבקשים הרבה - רק שישחררו אותנו מחוק חינוך חובה ויתנו לנו אפשרות ללמד את ילדנו בבית, באמצעות למידה מרחוק. אין לנו בעיה שיפתחו את הלימודים ושמי שרוצה שישלח את הילדים, אבל אם לא מספקים פתרונות לילדים בסיכון - תנו לנו ללמד אותם בבית ושלא נגיע למצב ששולחים אלי קצין ביקור סדיר. אי אפשר להכריח את ההורים לשלוח את הילדים לבתי הספר כשיש 2,000 נדבקים ביום".

כ-1,200 תלמידים לומדים כיום בחינוך ביתי בישראל, במסגרת פטור מיוחד שקיבלו ממשרד החינוך. הפטור ניתן רק בתנאים מיוחדים, ולא באופן גורף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker