אחרי ההדחה: אלקין מחזיר את מיכל נוימן לתפקיד מנכ"לית המל"ג

חודש אחרי שהדיח את מנכ"לית המל"ג מתפקידה, שר ההשכלה הגבוהה זאב אלקין צפוי למנותה שוב לתפקיד ■ לפי הערכות, הוא הפסיק את כהונתה כדי למנות בהקדם מועמד מטעמו לתפקיד, לפני פיזור הממשלה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל נוימן
מיכל נוימןצילום: מתוך אתר המועצה להשכלה גבוהה

שר ההשכלה הגבוהה, זאב אלקין, צפוי למנות שוב לתפקיד מנכ"לית המל"ג את מיכל נוימן, אותה הדיח מתפקידה לפני כחודש. במקביל, אלקין יפעל כדי להקים ועדת איתור לתפקיד.

בחודש שעבר הודיע אלקין כי הוא מפסיק את כהונתה של נוימן, שכיהנה כממלאת מקום מנכ"ל המועצה מאז דצמבר 2019. אלקין קיבל את ההחלטה על אף שלא מינה ועדת איתור למציאת מנכ"ל קבוע, ולמעשה הותיר את המועצה לפעול מאז ללא מנכ"ל בפועל.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

נוימן עובדת במועצה במשך כ-25 שנה וכיהנה בתפקידים בכירים שונים. בתפקידה האחרון היתה סמנכ"לית אקדמיה במועצה, האחראית על הפן האקדמי בעבודת המל"ג, כמו אישור תוכניות לימודים חדשות במוסדות להשכלה גבוהה.

לפי הערכות במערכת ההשכלה הגבוהה, אלקין הפסיק את כהונתה של נוימן כדי למנות בהקדם מועמד מטעמו לתפקיד, לפני פיזור הממשלה. בנוסף, אלקין שקל ככל הנראה למנות בתחילה לתפקיד את אחד מנציגי הציבור במל"ג או בוות"ת, אך החוק מאפשר למנות רק עובדים מתוך המועצה לתפקידים זמניים.

זאב אלקין, שר ההשכלה הגבוהה
זאב אלקין, שר ההשכלה הגבוההצילום: מארק ישראל סלם

החלטתו של אלקין עוררה סערה במערכת ההשכלה הגבוהה. בעקבות ההודעה על הפסקת עבודתה של נוימן, נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, התפטר במחאה מתפקידו כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ויצא בקריאה פומבית נגד אלקין.

רובין כתב אז כי אלקין מנסה "לשתק את שומרי הסף האמונים על עתיד המדע בישראל", וכי הוא מוביל ל"הרס חסר מורא המונע מאינטרסים פוליטיים צרים". עוד אמר רובין כי "אנו נמצאים בתקופה חסרת תקדים ואפלה מאוד. שומרי הסף נהפכו למטרה. מטרת ההשתלטות על המדע בישראל היא להפחיד, להחליש, לצנזר ולאפשר לאינטרסים פוליטיים להכתיב את סדר היום של המחקר".

בעקבות ההחלטה המסתמנת למנות שוב את נוימן לתפקיד, מסר רובין כי "טוב עשה השר אלקין שחזר בו מהחלטתו להפסיק את כהונתה של מנכל"ית המל"ג מיכל נוימן. חבל שהיה צריך לנקוט בצעדים דרסטיים כדי שהשר יחזור בו מהחלטה זו ויבין את טעותו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker