הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה: ״צריך לפתור את הבעיות; האוצר גורר רגליים"

הסכסוכים הוכרזו בעקבות היעדר הנחיות עבור מורים שהם או בני משפחתם בקבוצות סיכון, וכן בגלל העיכוב ביישום ההסכם שנחתם מולם לפני שנה ■ הסכסוך לא נוגע להיעדר מתווה של קפסולות בגני הילדים ובכיתות א'-ב', או בכך שהמורים יפתחו את שנת הלימודים ללא הסכם שכר

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים
יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המוריםצילום: אמיל סלמן

הסתדרות המורים, שמייצגת את הגננות והמורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, הכריזה הבוקר (רביעי) על שלושה סכסוכי עבודה מול המדינה. סכסוך העבודה מאפשר להסתדרות המורים להכריז על שביתה עם פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. 

הסכסוכים הוכרזו בעקבות היעדר הנחיות מפורטות עבור מורים שהם או בני משפחתם בקבוצות סיכון, וכן בגלל העיכוב על יישום ההסכם שנחתם מול הסתדרות המורים לפני שנה - שהיה אמור להסדיר את האופן שבו מנוכים ימי המחלה של המורים ואת חישוב הפנסיה של המורים הזכאים לפנסיה תקציבית. הנושאים האלה סוכמו מול משרד האוצר בשנה שעברה, אך ההסכם לא יצא לפועל עד היום. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

״כולם רוצים ששנת הלימודים תיפתח כסדרה, אבל בשביל שזה יקרה צריך לפתור את הבעיות", אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד. "אנחנו בהתדיינות כבר שנה שלמה והגיע הרגע שבו צריך לחתוך. כמו שאנחנו מכירים את הדברים במדינה שלנו, רק ברגע האחרון הדברים ייסגרו. האוצר גורר רגליים״. 

בית ספר יגאל אלון בגבעתיים, במאי. למצולמים אין קשר לידיעה
בית ספר בגבעתיים, במאי. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: עופר וקנין

הסכסוך לא נוגע להיעדר מתווה של קפסולות בגני הילדים ובכיתות א'-ב', וגם לא לכך שהמורים יידרשו לפתוח את שנת הלימודים ללא הסכם שכר. מורי הסתדרות המורים מועסקים מאז יולי 2019 ללא הסכם עבודה, ובעקבות זאת הם הפסידו במהלך שנת הלימודים הקודמת תוספות שכר של אלפי שקלים.

כתוצאה מכך, מורי הסתדרות המורים יחלו גם את שנת הלימודים הבאה ללא הסכם שכר ותוספות השכר המיוחלות. הפער בין השכר ההתחלתי של מורה בבתי ספר יסודי לבין השכר ההתחלתי של מורה בתיכון, המיוצג בארגון המורים שחתום על הסכם שכר מול המדינה, מסתכם ב-1,000 שקל בחודש במשרה מלאה, והוא אף גבוה יותר בתנאים מסוימים.  

מורי הסתדרות המורים צפויים לשאת ברוב הסיכון לתחלואה בקורונה עם פתיחת שנת הלימודים. הגננות והמורות בכיתות א'-ב' יתחילו את שנת הלימודים כרגיל בכיתות של עד 34 תלמידים, ללא קפסולות וללא אמצעי הגנה מיוחדים, כאשר בגילים אלה גם אין חובת חבישת מסיכה בכיתות הלימוד. זאת, על אף שעם החזרה לשגרה מלאה במאי, ללא קפסולות וללא אמצעי הגנה מתאימים, מאות מורים וגננות נדבקו בקורונה בתוך מספר שבועות. המורות בכיתות ג'-ד' ילמדו בקפסולות, אך יידרשו לפגוש את כל ילדי הכיתה וכן ילדי כיתות נוספות במהלך היום.

עם זאת, עד היום משרד החינוך והבריאות לא הסדירו תנאים שיאפשרו למורים בסיכון להמשיך ללמד, למשל תוך צמצום החשיפה לתלמידים בבתי הספר או בלמידה מרחוק. מורים בקבוצות סיכון נאלצו לנצל את כל ימי המחלה שנותרו להם, ובמקרים שבהם לא אושר להם חופש מחלה - משרד החינוך קנס אותם במאות שקלים עבור כל יום של היעדרות. 

"עובדי ההוראה במצבי סיכון נתקלים במצב אבסורדי", כתבה הסתדרות המורים בהכרזה על סכסוך העבודה. "על אף העובדה שהם נמנים עם קבוצות סיכון ומוסדות החינוך מהווים מקור הדבקה מרכזים, ולמרות המלצות משרד הבריאות להימנע מחשיפה נרחבת לאוכלוסייה, רופאים לא מנפיקים לעובדי הוראה שמצויים בסיכון תעודות מחלה. בהיעדר תעודת מחלה, הם נאלצים לבחור בין העדפה לבריאותם או לפרנסתם. משרד החינוך מסרב להסדיר את התשלום לעובדי הוראה בסיכון ולכן הם נאלצים לסכן את בריאותם כדי להימנע ממצב של חיסרון כיס״. 

במסגרת סכסוך העבודה שנוגע לניכוי ימי המחלה של המורים, ההסתדרות דורשת ליישם את ההסכם שנחתם מול המדינה בשנה שעברה, שאמור לפתור את האופן הבעייתי שבו מחושבים ימי המחלה של המורים. כיום, המדינה מנכה בממוצע 1.4 ימי מחלה על כל יום מחלה של מורה. בתקופת הקורונה, מורים רבים ניצלו כך את כל ימי המחלה שלהם ונאלצו לשוב לעבודה גם אם היו חולים או בסיכון למחלה כדי להימנע מניכויי שכר. 

הדרישה ליישום הסכם הפנסיה נוגעת לסיכום שהושג עבור גמלאים שהיו בעלי פנסיה תקציבית, שלפיו קצבת הפנסיה שלהם תחושב על בסיס 80% ממשכורתם האחרונה. גם ההסכם הזה לא יושם, על אף שההסתדרות הגיעה לסיכום מול המדינה בנושא לפני כשנה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker