שכר של 3,750 שקל בחודש, שעתיים וחצי עבודה ביום, ללא תואר: מי רוצה להיות מורה?

משרד החינוך החל בגיוס 13 אלף מורים ועוזרי הוראה הנדרשים לפי המתווה לשנת הלימודים הקרובה ■ ההכשרה - 15 שעות בלימודים מרחוק בלבד ■ הרשוית המקומיות יוכלו להעסיק כל עוזר הוראה גם למשך 5 שעות ביום - ואז השכר יגיע לכ-7,500 שקל בחודש

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיטוי בגימנסיה העברית בירושלים
חיטוי בגימנסיה העברית בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

פחות משלושה שבועות לפתיחת שנת הלימודים, החל משרד החינוך אתמול (א') בגיוס 13 אלף מורים ועוזרי הוראה הנדרשים לפי המתווה המיועד. הגיוס ייתן מענה לכיתות ג'-ד' בלבד, שילמדו בכיתות מפוצלות, כאשר לפחות מחצית מהצוות החינוכי יועסקו בשכר נמוך וללא הכשרה מתאימה.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

לפי התוכנית שפירסם משרד החינוך, מחצית מכוח האדם החדש שיגויס למערכת בשבועות הקרובים - 6,500 איש - יהיו עוזרי הוראה. הם ישמשו מורים בפועל, בזמן שמחנכות הכיתה שוהות עם אחת הקבוצות, אף שלרובם המוחלט אין ידע, ניסיון והכשרה, וניתן יהיה להתקבל לעבודה בתוכנית גם ללא תואר אקדמי. המשרד קבע כי עוזרי ההוראה יעבדו כ-2.5 שעות ביום (בשכר של כ-3,750 שקל ברוטו בחודש) - אך יש אפשרות כי שעות העבודה שלהם יורחבו לעד 5 שעות שעות ביום. במקרה כזה שכרם יהיה 7,500 שקל בחודש (ברוטו), גבוה משכרו של מורה מתחיל במשרה מלאה בבתי הספר היסודיים (כ-7,000 שקל). 

פרק 165: האם תשלחו את ילדיכם לבתי הספר ב-1 בספטמבר?

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

לפי ההנחיות שהעביר משרד החינוך למנהלי בתי הספר והרשויות המקומיות, כיתות ג'-ד' יפוצלו לשתי כיתות, כשבכל קבוצה ילמדו עד 18 תלמידים. מחנכת הכיתות תהיה אחראית על הלימודים בשתי הקבוצות, ובשאר הזמן התלמידים ישהו עם המורים המקצועיים בבתי הספר או עם עוזרי ההוראה החדשים. ואיך יוכשרו עוזרי ההוראה החדשים? לפי משרד החינוך, מדובר בהכשרה מינימלית של 15 שעות בעלות של 230 שקל לכל אחד מהם. זאת, בעוד שאר המורים מחויבים להחזיק תואר ראשון בהוראה ותעודת הוראה.

ההכשרה תתבצע מרחוק באמצעות זום, ולאחר מכן הם ייקלטו בבתי הספר ויחלו ללמד את התלמידים. בגלל אופי ההכשרה, לפי גורמים במשרד החינוך, האחריות על הכשרתם בשטח תהיה של המורים הוותיקים בבתי הספר ושל מחנכי הכיתות. 

לפי התנאים שפירסם משרד החינוך, כמעט כל אחד יכול להתקבל לעבודה בבתי הספר: התנאים כוללים בוגרי צבא ללא תואר אקדמי, בתנאי ששירתו בצבא בתפקידי הדרכה, חינוך או מורות חיילות משוחררות.

ניתן לקבל גם בוגרי תואר ראשון, או אקדמאים שנמצאים באבטלה, ללא ניסיון בהוראה. המשרד ציין כי רצוי "ניסיון בעבודה עם ילדים". פרט לכך, לתוכנית יכולים להתקבל גם מדריכים שהועסקו בעבר בתוכניות העשרה במערכת החינוך, או אנשים ששימשו ממלאי מקום במערכת החינוך לפחות שנה אחת - וגם במקרה הזה אין צורך בתואר אקדמי. במסגרת התוכנית, יתקבלו גם סטודנטים להוראה שלא סיימו את התואר ונמצאים בשנה השנייה לפחות לתואר, או סטודנטים להוראה שסיימו 80% מהדרישות לקבלת תעודת ההוראה.

המשרד הודיע כי כל עוזר הוראה יועסק שעתיים וחצי ביום ויקבל 75 שקל לשעה (ברוטו), כלומר, שכר של 187.5 שקל (ברוטו) ליום עבודה. עם זאת, הרשוית המקומיות יוכלו לגלות גמישות, ולהעסיק כאמור כל עוזר הוראה גם למשך 5 שעות ביום - אם למשל יועסק חצי מהיום בכיתות ג' ובחצי השני בכיתות ד', או שהרשות תעסיק אותו בהיקף משרה כפול במקום שני עוזרי הוראה - כך שלפי הערכות היקף המשרה שלהם יהיה גבוה יותר באופן משמעותי. 

עוד צוין כי רשויות מקומיות רשאיות לשלם שכר גבוה יותר, לפי רצונן, אך הן לא יתוקצבו על כך ממשרד החינוך. המשרד הודיע כי העבודה לא תוכר כהתמחות (סטאז׳) ולא כוותק אם עוזרי ההוראה ירצו להיות מועסקים כמורים מאוחר יותר. 

בנוסף, משרד החינוך הודיע כי על הרשווית המקומוית לבטח את עוזרי ההוראה החדשים, אך כי המשרד והמדינה לא תישא באחריות על נזקים שיקרו להם כתוצאה מרשלנות או זדון, כולל תחלואה בקורונה, וכי פוליסת הביטוח שלהם תכלול סעיף כי המדינה, משרד החינוך, הרשות המקומית, והגוף המפעיל את התוכנית לא יהיו אחראים.

כיתות ה'-י"ב ילמדו לפי התוכנית מהבית בלמידה מרחוק, ויגיעו ללימודים בבתי הספר לפחות פעמיים בשבוע - אז ילמדו בקבוצות - אך משרד החינוך אינו מגייס כוח אדם נוסף שיסייע בפיצול הכיתות עבורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker