קריסת מערכת החינוך: נעצרו תוכניות לשנה הבאה ב-7 מיליארד שקל

הנפגעים העיקריים: תלמידים מוחלשים ובסכנת נשירה ■ שר החינוך, יואב גלנט, החרים הבוקר ישיבה בוועדת החינוך

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר תיכון בירושלים
בית ספר תיכון בירושליםצילום: אמיל סלמן
ליאור דטל

הממשלה הודיעה כי לא תחדש את התוכניות של משרד החינוך לסיוע לתלמידים מהשכבות החלשות ומהפריפריה עם פתיחת שנת הלימודים, בעקבות היעדר תקציב. במקביל, משרד החינוך הודיע למנהלים במערכת כי כל התוכניות שהוא מתקצב - עבור כלל אוכלוסיות התלמידים - נמצאות בסכנת ביטול, וכי בשלב זה כולן מושהות.

מדובר בתוכניות בעלות של מיליארדי שקלים, המסייעות בעיקר לתלמידים מוחלשים, ומעסיקות אלפי עובדים - שייצאו לחופשה ללא תשלום או שיפוטרו, וכן בתוכניות המיועדות לכלל התלמידים. בין התוכניות נמצאות התוכנית להפעלת יום חינוך ארוך ומפעל ההזנה בפריפריה; התוכנית לקיצור חופשות החגים; התוכנית לתגבור לימודי חמש יחידות במתמטיקה, אנגלית ומדעים; ותוכנית קרב, המפעילה שיעורי העשרה ותגבור והשאלת ספרי לימוד. גם התוכנית לתקשוב בתי הספר ולקידום הלמידה מרחוק נמצאת בסכנת ביטול - למרות הצורך בקיום הלמידה מרחוק בשנת הלימודים הקרובה.

ביטול התוכניות עלול להביא לכך שאלפי תלמידים יישארו ללא מסגרת לימודית, שכן בין התוכניות שנמצאות בסכנת ביטול יש כאלה המספקות מסגרות לבני נוער ולתלמידים בסכנת נשירה ממסגרות חינוכיות, או שנמצאים במצבי סיכון, ומאפשרות להם להיבחן בבגרות מלאה.

על רקע הדברים האלה, ועדת החינוך קיימה הבוקר (רביעי) את הדיון השנתי על ההיערכות לפתיחת שנת הלימודים בעוד כשלושה שבועות. שר החינוך, יואב גלנט, ומנכ"ל המשרד, עמית אדרי, בחרו להחרים את הישיבה, מכיוון שהתוכניות לפתיחת שנת הלימודים לא גובשו. פרט לגלנט ואדרי, את הוועדה החרימו ברגע האחרון גם 18 סמנכ"לים בכירים ועובדים במשרד החינוך, שהוזמנו כדי לדווח לחברי הכנסת על ההיערכות לפתיחת שנת הלימודים באמצעות זום.

מזניחים את הפריפריה

ביום ראשון אישרה הממשלה להעביר תוספת של כ-1.7 מיליארד שקל עבור פתיחת שנת הלימודים תחת הגבלות הקורונה, על מנת לאפשר את פתיחת שנת הלימודים. התקציב יאפשר למעשה להפעיל את בתי הספר – שכן הוא ישמש לגיוס אלפי מורים ורכישת ציוד תקשוב לבתי הספר - אך לא יספיק כדי לממן את שאר התוכניות החינוכיות, תוכניות ההעשרה ותוכניות התגבור של משרד החינוך.

400-300 מיליון שקל לישיבות

בתוך כך, אתמול דווח כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פועל כדי להעביר 400 מיליון שקל לטובת הישיבות, כדי לפצות אותן על שחיקת תקציב בגלל תוספת של תלמידי ישיבות במהלך השנה. 

ביום שני כתב נתניהו בחשבון הטוויטר שלו כי יש להעביר תקציב חד-שנתי לחודשים הקרובים בלבד, כדי "לפתוח את מערכת החינוך בזמן", בזמן שלטענתו תקציב דו-שנתי יביא לקיצוצים. עם זאת, בניגוד לדבריו של נתניהו, פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר תתאפשר בכל מקרה – מפני שהתקציב לפתיחת השנה אושר בישיבת הממשלה בראשותו ביום ראשון האחרון. כמו כן, מקור במערכת החינוך אמר כי במשרד מעדיפים תקציב דו-שנתי, שיבטיח את תקציב המשרד למשך כל שנת הלימודים, שתמשך עד ליולי 2021 - ולא תקציב חד-שנתי.

בדומה לשאר משרדי הממשלה, משרד החינוך פועל על סמך התקציב שאושר ב-2019, דבר שגרם לבעיות רבות ומחסור בתקציבים שונים גם לקראת פתיחת שנת הלימודים הקודמת, ומקשה על ההיערכות במיוחד עכשיו, בתקופת משבר הקורונה.

הנפגעים העיקריים - תלמידים מוחלשים

כאמור הנפגעות העיקריות מההחלטה הן תוכניות המסייעות לתלמידים מוחלשים. כך למשל, תוכנית היל"ה, שבה לומדים יותר מ-7,000 תלמידים ובני נוער בסיכון, נמצאת בסכנה, ובשלב זה פעילותה לא תחודש עם פתיחת שנת הלימודים. מקור במערכת החינוך אמר כי "התוכנית היא הפתרון האחרון לילדים בסיכון שבאים מבתים הרוסים או שנמצאים בסכנת נשירה. אם התוכנית לא תתוקצב הם ייפלטו לרחוב". תקציב התוכנית מסתכם בכ-140 מיליון שקל בשנה. במסגרת התוכנית מועסקים אלפי עובדים, שבמידה ולא ימצא פתרון יצאו לחופשה ללא תשלום. 

שר החינוך, יואב גלנט
שר החינוך, יואב גלנטצילום: אמיל סלמן

המצב פוגע גם בכל התוכניות שמופעלות על ידי אגף שירותי חינוך ורווחה (שח"ר) במשרד החינוך, שמטרתו המוצהרת היא צמצום פערים חברתיים במדינת ישראל. התקציב הכולל של התוכניות הסתכם ב-2019 בכמיליארד שקל. המשרד הודיע אתמול כי התוכניות מושהות עד להודעה חדשה, ולא יתחדשו עם פתיחת שנת הלימודים. 

בין היתר מדובר על תוכנית בשם אמ"ץ, המאפשרת לתלמידים מרקע כלכלי חלש, או תלמידים מתקשים שאותרו ככאלה שקיימת סכנה לכך שלא יהיו זכאים לבגרות או שינשרו ממערכת החינוך - ללמוד לבגרות מלאה בשיטות ייחודיות. בתוכנית הזאת לומדים כ-5,500 תלמידי תיכון. לפי הודעת המשרד, התוכנית לא תתחדש בשנת הלימודים הבאה, וכך תלמידים שהשתתפו בה בכיתה י' יוותרו ללא פתרון בכיתה י"א.

המשרד הודיע גם על השהיית תוכנית תל"ם (תנופה לבגרות מלאה), המזהה תלמידים בסכנת נשירה כבר בכיתה ט׳, ופועלת להגברת המוטיבציה שלהם, צמצום הנשירה ושיבוצם במסלול לבגרות מלאה. גם בתוכנית זו משתתפים אלפי תלמידים בשנה. כמו כן, המשרד הודיע על השהיית התוכנית למניעת נשירה, הפועלת באופן ממוקד ב-50 בתי ספר עם שיעורי נשירה גבוהים ברחבי הארץ, ובמסגרתה ניתן לבתי הספר ולתלמידים עצמם סיוע באמצעות התערבויות קבוצתיות ופרטניות. 

כאמור, גם תוכנית קרב, המתוקצבת ב-120 מיליון שקל בשנה מתקציב המדינה, נמצאת בסכנת ביטול. התוכנית מפעילה שיעורי העשרה ותגבור בבתי ספר ברחבי הארץ ובפריפריה, ובמסגרתה מועסקים כ-3,600 מדריכים, שנמצאים כעת בפני סכנת פיטורים או חופשה ללא תשלום. עם זאת, ייתכן ומשרד החינוך יחליט לקלוט אותם כמורים או כעוזרי הוראה בשנת הלימודים הקרובה כדי להקל על פיצול התלמידים לקפסולות.

תוכנית נוספת שעתידה לוט בערפל היא תוכנית עתידים, המיועדת לתלמידים מצטיינים בפריפריה ומתוקצבת בכ-15 מיליון שקל בשנה. גם המרכזים הטכנולוגיים, המאפשרים לתלמידי פריפריה לימודים במגמות מדעיות וטכנולוגיות במרכזים עם ציוד מחושב מתקדם באזור מגוריהם, עומדות בפני סכנת ביטול.

התוכנית להארכת יום הלימודים - תוכנית שבמסגרתה חוק יום חינוך ארוך מיושם בעיקר בבתי הספר בפריפריה וביישובים המוחלשים ברחבי הארץ, כדי לספק מענה חינוכי לתלמידים לאחר יום הלימודים – נמצאת גם היא בסכנת ביטול. התוכנית מתוקצבת בכ-800 מיליון שקל בשנה, ובמסגרתה מתוקצב גם מפעל ההזנה, המספק ארוחת צהריים חמה לתלמידים בבתי הספר.

גם תוכניות הלמידה מרחוק בסכנת ביטול

חלק גדול מהתוכניות שעומדות בפני סכנת ביטול מספקות מענה לכלל תלמידי מערכת החינוך. כך למשל, במשרד החינוך מעריכים כי התוכנית לקיצור חופשות החגים (בתי הספר של החגים), המתוקצבת בכ-300 מיליון שקל בשנה, תבוטל לקראת שנת הלימודים הבאה. במסגרת התוכנית בתי הספר וגני הילדים מפעילים קייטנות מסובסדות במשך 10 ימי לימודים בחופשות חנוכה, פסח וסוכות. 

גם התוכנית להשאלת ספרי לימוד, המאפשרת להורים להשאיל ספרי לימוד לתלמידים אחרים למשך שנה ולקבלם לאחר מכן בחזרה, נמצאת בפני סכנת ביטול. התוכנית מתוקצבת בכ-18 מיליון שקל בשנה.

בנוסף, גם התוכנית עמה מזוהה שר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, לחיזוק הלימודים ברמה של חמש יחידות במתמטיקה, מדעים ואנגלית, נמצאת בסכנת ביטול. תקציב התוכנית מסתכם בכ-70 מיליון שקל בשנה. 

למשרד החינוך אין כרגע גם מקור תקציבי להפעלת תוכניות העשרה נוספת, כמו תוכניות העשרה לקידום הלימודים במגמות הגבוהות בחינוך הטכנולוגי, תוכניות נוער שוחר מדע, התוכנית לחינוך לזהירות בדרכים בבתי הספר היסודיים, התוכנית שמאפשרת לימודים לחינוך פיננסי בבתי הספר, התוכנית לקידום לימודים במדעי הסביבה, ועוד.

כמו כן, אף שבשנת הלימודים הבאה ייעשה שימוש נרחב בלמידה מרחוק, אווירת אי-ודאות סובבת גם סביב התקציבים מאפשרים את הלמידה מרחוק, והתקציבים המיועדים לפיתוח יכולות טכנולוגיות וכישורי התלמידים. הסעיף התקציבי של משרד החינוך העוסק בקידום לימודי טכנולוגיה ותקשוב במערכת החינוך מסתכם בכ-500 מיליון שקל. כך למשל, התיכון הווירטואלי של משרד החינוך, המאפשר לתלמידי תיכון בפריפריה שלומדים בבתי ספר שלא מציעים לימודים לבגרות בחמש יחידות במדעים ובמתמטיקה, ללמוד ולהיבחן בבגרות ברמה הזאת, נמצא בסכנת ביטול. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker