האוניברסיטאות איבדו את הרוב: פרופ' נבון-ונציה מאריאל מונתה לות"ת

אוניברסיטאות המחקר הוותיקות איבדו את הרוב היחסי שהיה להן בוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), המשמשת כזרוע הביצועית של המל"ג ואחראית על חלוקת התקציב ■ ועד ראשי האוניברסיטאות: "הליך הבחירה שהוביל השר אלקין פגום ומוטעה"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב אלקין
אלקין. הוא אינו זקוק למה שהגו וכתבו אחרים; די לו ברשמים שצבר כשהיה דוקטורנט להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העבריתצילום: אוהד צויגנברג

סוף עידן במערכת ההשכלה הגבוהה: מליאת המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אישרה את מינויה של פרופ׳ שירי נבון-ונציה מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל לנציגת האוניברסיטאות בוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המל"ג. בכך, איבדו אוניברסיטאות המחקר הוותיקות את הרוב היחסי שהיה להן בוועדה, המשמשת כזרוע הביצועית של המועצה ואחראית על חלוקת התקציב.

עד כה, לאוניברסיטאות המחקר הוותיקות, המאוגדות תחת ועד ראשי האוניברסיטאות, היו שלושה חברים בין שבעת חברי הות"ת. כעת יוותרו רק שני נציגים לאוניברסיטאות הוותיקות – מה שאומר שהן לא יוכלו להשפיע כמו בעבר על סדר היום באקדמיה, ועל חלוקת תקציב בהיקף של 12 מיליארד שקל. 

נבון-ונציה היתה מועמדותו של שר ההשכלה הגבוהה ומשק המים, זאב אלקין. בניגוד לאופן שבו בוצעו המינויים בות״ת עד היום, היא לא מונתה בהמלצת ועד ראשי האוניברסיטאות, אלא על ידי אלקין עצמו, שלפי הערכות מתכוון להשתלט כך על סדר היום של הוועדה. 

מינויה של נבון-ונציה התקבל ברוב של 16 חברי מל"ג, ומול שישה מתנגדים ונמנע אחד. אלקין העלה את מינויה של נבון-ונציה על סדר יומה של המל"ג לפני כיומיים, וכינס לשם כך אסיפה מיוחדת בדחיפות. לפי הערכות, כינוס המל"ג בוצע במחטף, מחשש שלא יוכל למנות מועמדים לות״ת במידה והממשלה תתפרק.

אוניברסיטת אריאל
אוניברסיטת אריאלצילום: מוטי מילרוד

נבון-ונציה עומדת בראש המחלקה לביולוגיה מולקולרית, וכחברת סגל בה ובבית הספר לרפואה באריאל. בנוסף, היא עומדת בראש המעבדה לחקר חיידקים פתוגניים ועמידות לאנטיביוטיקה.

בתגובה למינוי אמר אלקין כי הוא "קורא לראשי ועד ראשי האוניברסיטאות לשים בצד את המחלוקות, ולהתגייס לעבוד ביחד יד ביד לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית״. 

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "ראוי להדגיש כי הליך הבחירה שהוביל השר אלקין פגום ומוטעה, ויש בו בכדי לפגוע בעצמאותה של האקדמיה הישראלית. עצמאות זו היא יסוד קריטי בחוסנה הטכנולוגי, המחקרי והכלכלי של מדינת ישראל. אנו מקווים שהשר יבחר בפעמים הבאות בדרך של שיתוף פעולה ודיאלוג".

בחודש שעבר טען אלקין כי האוניברסיטאות מנהלות נגדו "מסע צלב" על ידי שימוש ב"סיסמאות נדושות ותיאוריות קונספירציה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker