ליאור דטל

שר ההשכלה הגבוהה ומשק המים, זאב אלקין, כינס את המל״ג בדחיפות לישיבה שלא מן המניין. הישיבה תיערך ביום שלישי הקרוב, ומטרתה לאשר את המועמדות של פרופסור שירי נבון-ונציה מבית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל לוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה. נבון-ונציה היא חברת סגל במחלקה לביולוגיה מולקולרית בבית הספר לרפואה על שם שלדון אדלסון באוניברסיטת אריאל.

אלקין מעוניין למנות לות״ת, הזרוע הביצועית של המועצה, שאחראית על חלוקת תקציב של 12 מיליארד שקל למוסדות ההשכלה הגבוהה ופיקוח עליהם, נציג מטעם אוניברסיטת אריאל על חשבון אחד משלושת הנציגים בוועדה של אוניברסיטאות המחקר הוותיקות.

אלקין מקדם את המינוי בלי התייעצות עם ועד ראשי האוניברסיטאות, בניגוד לנהוג במל"ג. משמעות המהלך היא שאוניברסיטאות המחקר הוותיקות יאבדו את הרוב היחסי שהיה להם בוועדה, שכוללת שלושה נציגים מהאוניברסיטאות מתוך שבעה חברים.

נשיאי האוניברסיטאות מחו נגד התערבותו של אלקין במערכת ההשכלה הגבוהה מאז שנכנס לתפקידו, ובמכתבים חריפים שנשלחו לחברי הסגל באוניברסיטאות טענו כי מדובר בניסיון להשתלט על המל״ג ועל הות״ת. לפי הערכות באקדמיה, זימן אלקין את הישיבה בדחיפות בגלל האי יציבות הפוליטית וחשש מפירוק הממשלה, כדי להספיק לממש את תוכניותיו בנוגע למל״ג. 

בחודש שעבר ניסה אלקין למנות כחבר ות״ת את רקטור אוניברסיטת אריאל, פרופסור מיכאל זיניגרד, אך האחרון הסיר את מועמדותו לאחר שעלו ספקות בנוגע לעבודתו האקדמית. לאחר מכן הודיע אלקין כי החליט להפסיק את כהונת מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה, מיכל נוימן, ולהשאיר את התפקיד לא מיואש עד מינוי ועדת איתור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker