חודש לפתיחת הלימודים: מחסור מיידי של כ-15,000 מורים

לפי הערכות, לצורך פתיחת שנת הלימודים על משרד החינוך לגייס 15-10 אלף מורים רק עבור כיתות ג'-ו' ■ אם משרד החינוך ירצה לספק מורים לקפסולות בחטיבות הביניים והתיכונים, יהיה עליו לגייס 30 אלף מורים נוספים ולהכשירם תוך חודש בלבד

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורה ממוגנת בבית הספר. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה
מורה ממוגנת בבית הספר. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

המרוץ לפתיחת שנת הלימודים בעיצומו: יישום מלא של התוכנית שהציג שר החינוך, יואב גלנט, לפתיחת שנת הלימודים בקפסולות באופן מלא בכיתות ג'-י"ב ידרוש גיוס בזק של כ-50 אלף מורים - כלומר, להגדיל את מספר המורים במערכת החינוך בכ-25%. בנוסף, במסגרת התוכנית יהיה צורך לגייס אלפי סייעות לגני הילדים ולבתי הספר. ואולם, בשלב זה מסתמן כי שנת הלימודים תיפתח ללא מורים עבור חלק גדול מהתלמידים, מה שיגדיל את העומס על מחנכות הכיתות וצוותי ההוראה בבתי הספר. 

הממשלה מטפלת בסוגיית הקורונה מאז מארס. הלימודים במערכת החינוך הושבתו לחודשיים, ולפני חודש החל החופש הגדול בבתי הספר היסודיים והגנים. ובכל זאת, הממשלה לא הצליחה ליישם פתרון לתחילת שנת הלימודים עד היום. התקציב לצורך גיוס המורים מסתכם ב-2.6 מיליארד שקל מתוך סך התקציב של התוכנית, שהוא 4.2 מיליארד שקל. התוכנית של גלנט - "לומדים בביטחון" - אושרה היום (ראשון) בישיבת הממשלה, אך עדיין לא ידוע כיצד היא תמומן. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בנוסף, מדובר במאמץ לא ריאלי, ולכן משרד החינוך ינסה להתמקד בגיוס מורים לכיתות ג'-ד' ולמורים נוספים לכיתות ה'-ו'. כך, המשרד יאפשר קיום לימודים בקפסולות בכיתות ג'-ד' באופן מלא - על ידי גיוס מחנכת אחת לכל כיתה. כדי לעשות זאת, על משרד החינוך לגייס כ-11 אלף מורים ולהכשיר אותם לתפקיד בתוך פחות מחודש.

בנוסף, על משרד החינוך לספק מענה דומה גם לכיתות ה'-ו', שילמדו לפחות פעמיים בשבוע בבתי הספר בקפסולות ובשאר הזמן בלמידה מרחוק. אם המשרד יבחר למנות מחנכת לכל קפסולה, הוא יידרש לגייס כ-10,000 מורים נוספים, אך במערכת החינוך אומרים כי ככל הנראה המשרד יסתפק בתחילה בגיוס של כמה אלפי מורים בודדים שיסייעו למורים הקיימים בשכבות הגיל האלה. 

לפי התוכנית שאושרה, בשלב זה משרד החינוך נדרש לגייס 7,500 מורים, ואילו הרשויות המקומיות יגייסו 7,500 מורים נוספים שישמשו ״תומכי הוראה״. כוח האדם שיגוייס מיועד לכיתות ג'-ד'. 

שר החינוך יואב גלנט
שר החינוך יואב גלנטצילום: אלכס קולומויסקי

גיוס של חלק מכוח האדם הנדרש עבור כיתות ה'-ו' ועבור התיכונים וחטיבות הביניים יאפשר מענה לטווח הקצר, ולא לטווח הארוך - מכיוון שללא גיוס מורים חדשים, מחנכות הכיתות יידרשו להתפצל במהלך היום בין הקפסולות השונות, והתלמידים יישארו במשך חלק מהיום ללא מענה. פתרון כזה התאפשר למשך שבועיים בלבד במהלך החלוקה לקפסולות במאי האחרון.

במשרד החינוך הטילו את האחריות על גיוס המורים על הרשויות המקומיות, אך קיימת בעיה גם באיתור מורים מתאימים. כיום, הוראה בבית ספר יסודי מחייבת בתואר ראשון בהוראה, בתעודת הוראה ובהתנסות בכיתות הלימוד לפני גיוס לבתי הספר. בכוונת משרד החינוך לגייס מובטלים עם תואר ראשון ללא רקע בהוראה, שלא יספיקו לעבור הכשרה ראויה, אם בכלל. בנוסף, במשרד בוחנים אפשרות לגייס פנסיונרים, אך ייתכן שהם יהיו מבוגרים מדי לתפקיד, וכן סטודנטים, מדריכים בתנועות נוער ומורות חיילות. 

עלות פתיחת שנת הלימודים, כולל גיוס מורים חדשים, רכישת ציוד ותכנים ללמידה מרחוק וכן חומרי חיטוי לבתי הספר, מסתכמת ב-4.2 מיליארד שקל. לפי התוכנית, הלימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ב' יתקיימו כרגיל ללא חלוקה לקפסולות במשך כל ימי השבוע, או בימים ראשון עד חמישי. תלמידי כיתות ג'-ד' יגיעו ללימודים בימים ראשון עד חמישי, ושאר התלמידים יפתחו את שנת הלימודים בלמידה מרחוק, ויגיעו לבתי הספר לפחות פעמיים בשבוע וילמדו בקפסולות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker