אלקין נגד האוניברסיטאות: "כמו משפט באינקוויזיציה"

במכתב פומבי ששלח לכל חברי הסגל והסטודנטים במוסדות ההשכלה הגבוהה כתב השר כי האוניברסיטאות מנהלות נגדו "מסע צלב" על ידי שימוש ב"סיסמאות נדושות ותיאוריות קונספירציה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב אלקין, שר ההשכלה הגבוהה
זאב אלקין, שר ההשכלה הגבוההצילום: מארק ישראל סלם

שר ההשכלה הגבוהה, זאב אלקין, משיב לטענות ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) שהאשימו אותו בניסיון להשתלט על האקדמיה בישראל, באמצעות השתלטות על המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) והוועדה לתכנון ותקצוב שלה (הוות"ת). במכתב פומבי ששלח לכל חברי הסגל והסטודנטים במוסדות ההשכלה הגבוהה כתב אלקין כי האוניברסיטאות מנהלות נגדו "מסע צלב" על ידי שימוש ב"סיסמאות נדושות ותיאוריות קונספירציה", וכי הוא חש "כמי שנמצא במשפט האינקוויזיציה".   

בשבועיים האחרונים, בצעד חריג, פירסמו נשיאי אוניברסיטת תל אביב, פרופ' אריאל פורת, ונשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, מכתבים כנגד צעדיו של אלקין. רובין אף התפטר במחאה על ההתערבות הפוליטית של אלקין באקדמיה מתפקידו כיו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות. מחליפו בתפקיד, נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן, הזהיר גם הוא מפגיעה של הממשלה באקדמיה. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בשבוע שעבר, החליט אלקין, לפטר את מנכ"לית מל״ג מיכל נוימן, שכיהנה מאז דצמבר האחרון כממלאת מקום המנכ"ל. לפני כן, כיהנה נוימן כסמנכ"לית הממונה על ענייני אקדמיה במועצה ויש לה ניסיון של קרוב ל-25 שנה במל"ג. בעקבות החלטתו, החל מהיום (ב') המל"ג מתפקדת ללא מנכ"ל. נוימן היתה אמורה לכהן בתפקיד עד למינויה של ועדת איתור למציאת מנכ"ל קבוע למועצה, אך אלקין בחר לסיים את תפקידה מבלי למנות ועדת איתור, ולהותיר את המל"ג ללא מנכ"ל. קודם לכן, הודיע אלקין על כוונתו למנות לוות"ת נציג מטעם אוניברסיטאת אריאל, כאחד משלושת הנציגים של האוניברסיטאות בוועדה, זאת כשבעבר שרי החינוך התייעצו עם האוניברסיטאות בנוגע לזהות הנציגים שלהן בוות"ת. אלקין ניסה למנות לתפקיד את רקטור אוניברסיטת אריאל, פרופ' מיכאל זיניגרד, שהודיע לבסוף על הסרת מועמדותו. 

אוניברסיטת אריאל, ב-2018
אוניברסיטת אריאל, ב-2018צילום: מוטי מילרוד

הצעדים האלה נתפשים באקדמיה ככאלה שנועדו להחליש את המל"ג והוות"ת - המשמשות כרגולטורים של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל וגם אחראיות על חלוקת תקציב של כ-12 מיליארד שקל בשנה לגופי ההשכלה הגבוהה - ולאפשר לאלקין להגביר את השפעתו על המערכת. 

אלקין כתב במכתבו: "אין לי שום כוונות להשתלט על ותֿ"ת או להכתיב לה החלטות. איני מחפש איש מטעם, אינני בודק את דעותיהם הפוליטיות של הנציגים שהוצעו לי על ידי אוניברסיטת אריאל ואיני מחפש דרך להתערב בעבודת הות"ת". אלקין כתב גם כי פעל למנות לוועדה נציג מטעם אוניברסיטת אריאל מפני שמדובר באוניברסיטה הצעירה ביותר בישראל, וכי הוא רואה בהתנגדות האוניברסיטאות למהלך "קמפיין חרם נגד אוניברסיטה חוקית במדינת ישראל". 

לגבי החלטתו על הפסקת כהונתה של נוימן כמנכ"לית המועצה כתב אלקין כי "הסמכות הבלעדית בקבלת ההחלטה היא פורתלי כיו"ר המל"ג. מדובר בהחלטה ניהולית ואין בינה לבין החופש האקדמי שום דבר. במל"ג יש מספר עובדים בכירים מצוינים וכל אחד יכול למלא את התפקיד הזה עד למינוי מנכ"ל קבוע". מי שפועל בצורה לא תקינה באירוע הזה הם דווקא ור"ה. 

בשבוע שעבר, פנה רובין לסטודנטים ולחברי סגל באקדמיה במכתב בו כתב "טורקיה זה כאן", וכי אלקין מנסה "לשתק את שומרי הסף האמונים על עתיד המדע בישראל. אלקין החליט להזיז את נוימן מתפקידה ללא נימוק, תפקיד שהוא קודש הקודשים ומהווה חיץ קריטי בין פוליטיקה למדע. ידענו בעבר מאבקים על חופש הביטוח ועצמאות ההשכלה הגבוהה - אך הרס חסר מורא המונע מאינטרסים פוליטיים צרים טרם חווינו. 

רון רובין
פרופ' רון רוביןצילום: אייל טואג

"אנו נמצאים בתקופה חסרת תקדים ואפלה מאוד. שומרי הסף הפכו למטרה. מערכות שחרתו על דגלן את ערכי חופש הביטוי והמחשבה, מותקפות השכם והערב. התרבות, מערכת המשפט, התקשורת וההשכלה הגבוהה נמצאות תחת מתקפה מסוכנת המאיימת על קיומה של הדמוקרטיה בישראל. כעת אנו עדים לניסיונות השתלטות על המדע בישראל, שמטרתם להפחיד, להחליש, לצנזר ולאפשר לאינטרסים פוליטיים להכתיב את סדר היום של המחקר. זוהי סכנה ברורה ומיידית למדינת ישראל ולעתיד של כולנו", ציין רובין במכתב. 

קודם לכן, כתב פורת כי "הצורך להגן על החופש האקדמי ועצמאות האוניברסיטאות מעולם לא היה דחוף כל כך כפי שהוא היום. איני רוצה לחשוב מה יקרה לעתיד מערכת ההשכלה הגבוהה כשהשר יממש את כוונותיו וישלוט בוות"ת. פוליטיזציה של מערכת ההשכלה הגבוהה עלולה להפוך אותנו ברבות הימים למדינת עולם שלישי, שבה האוניברסיטאות נשלטות על ידי הממשלה, אין חופש מחשבה והמדע מוכפף לאינטרסים מפלגתיים".

תגובת ור"ה למכתב של אלקין: "ראשי האוניברסיטאות רואים בדיאלוג פתוח, בשקיפות ובהוגנות, כדרך הנכונה לשיתוף פעולה לטובת האקדמיה הישראלית. כולנו חייבים להבין שאקדמיה ישראלית חופשיה וחזקה היא אבן יסוד בחוסנה הכלכלי והטכנולוגי של מדינת ישראל. נמשיך לעמוד ולשמור על תקציב ההשכלה הגבוהה, בהיקף של 12 מיליארד שקל, מכל ניסיון לשים עליו ידיים פוליטיות. אנו נענים לקריאתו של השר במכתבו להיפגש עמנו בכל עת ובכל מקום שייבחר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker