הלימודים בשנה הבאה - בכיתות של עד 18 תלמידים; עשרות אלפי מובטלים ופנסיונרים יגויסו

שר החינוך גלנט הציג את התוכנית לגני הילדים ולכיתות א'-ד' ■ התלמידים בכיתות ה'-י"ב יתחילו את שנת הלימודים בלמידה מרחוק עד להודעה חדשה - אך התוכנית ללמידה מרחוק, שכשלה בתקופת ההשבתה הראשונה, עדיין לא הוצגה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיתה בבית ספר בירושלים, בשבוע שעבר
כיתה בבית ספר בירושלים שבו אירעה התפרצותצילום: אוהד צויגנברג

שר החינוך יואב גלנט הציג היום את המשך תוכניות המשרד לפתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר, תחת מגבלות הקורונה. 

לפי התוכנית המתגבשת במשרד החינוך, הלימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ד' יתקיימו בכל מקרה בכיתות של עד 18 תלמידים בכיתה - כך שכיתות קיימות בבתי ספר יסודיים יפוצלו לשניים. בגני הילדים פיצול הכיתה יהיה מורכב יותר, וידרוש פתרונות שונים כמו התקנת מחיצה בתוך הגן כדי ליצור הפרדה בין הקבוצות ורכישת שירותים כימיים שיוצבו בחצרות הגנים. בנוסף, מאחר שגודלה של כיתת גן לפי התקן של משרד החינוך הוא 55 מ"ר, קיים קושי בפיצול הכיתה לשניים תוך שמירת מספיק מרחק בין תלמידי הגן.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

שאר תלמידי מערכת החינוך, בכיתות ה'-י"ב, יתחילו את שנת הלימודים בלמידה מרחוק עד להודעה חדשה, אך התוכנית ללמידה מרחוק, שכשלה בתקופת ההשבתה הראשונה עדיין לא הוצגה. גלנט אמר כי הוא שואף להגיע למצב שבו כל תלמיד בכיתות ה'-י"ב יוכל להגיע לבית הספר ולפגוש את חבריו ואת מחנכת הכיתה לפחות פעם בשבוע.

שר החינוך, יואב גלנט
שר החינוך, יואב גלנטצילום: אוהד צויגנברג

הקושי הגדול ביותר יהיה איתור וגיוס עשרות אלפי מורים, גננות וסייעות שיוכלו להוציא את התוכנית לפועל - ולהיות אחראיות על הכיתות החדשות בבתי הספר, ועל הקבוצות בגני הילדים.

במערכת החינוך יש כ-20 אלף גני ילדים בגילאי 6-3, בכל אחד מהם מועסקת גננת אחת ולפחות סייעת אחת. לפי התוכנית, גננת אחת תהיה אחראית על שתי קבוצות התלמידים בכל גן, אך לשם כך המשרד יידרש כמעט להכפיל את מספר הסייעות העובדות בגני הילדים.

בנוסף, בבתי הספר היסודיים, שבהם מועסקים כיום כ-90 אלף מורים, המדינה תידרש להעסיק עשרות אלפי אנשים שישמשו כסייעים או כמורים חדשים וישגיחו על התלמידים בקבוצות שיפוצלו.

כיום מערכת החינוך מתמודדת עם מחסור חמור במורים מקצועיים ואיכותיים. משמעות התוכנית היא גיוס בזק של עשרות אלפי אנשים ללא הכשרה מתאימה או ניסיון לחינוך וטיפול בילדים, כדי שיועסקו בבתי הספר. בחודשים האחרונים, הציג משרד החינוך תוכנית להסבת כ-300 מובטלים עם תואר אקדמי להוראה במהלך כמה חודשים, אך היא זכתה לביקורת קשה בקרב מורים ומנהלים.

כדי לעשות זאת, אמר גלנט אמר כי משרד החינוך יאתר פנסיונרים וסטודנטים - עם עדיפות לסטודנטים בהוראה, מורות חיילות, ומובטלים שיש להם תואר אקדמי, או הכשרה אחרת שמתאימה לעבודה בבתי הספר. גלנט אמר כי בנוסף, המשרד ייאלץ לפשט הליכים כדי לזרז את גיוס כוח האדם ורכישת הציוד הנדרש לגנים ולבתי הספר. 

בכך, זנח גלנט את התוכנית שהציג בשבוע שעבר לפיה הלימודים בגני הילדים יתקיימו בחטיבות הביניים ובתיכונים, ככל הנראה בשל עלותה הגבוהה. עם זאת, גלנט ציין כי חלק מהרשויות המקומיות יורשו לפעול כך, ועל פי פתרונות נוספים שימצאו לנכון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker