אלקין הדיח את מנכ"לית המל"ג; האוניברסיטאות: טורקיה זה כאן

במכתב חריף שהעביר נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, לחברי הסגל ולסטודנטים, הוא הודיע כי החליט להתפטר מתפקידו כיו"ר ור"ה וקרא למרד נגד ניסיונות הממשלה להשתלט על מערכת ההשכלה הגבוהה: "תקופה חסרת תקדים ואפלה מאוד"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' רון רוביןצילום: אייל טואג
ליאור דטל

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, מצטרף לביקורת הקשה נגד הממשלה ונגד השר להשכלה גבוהה, זאב אלקין. במכתב חריף שהעביר לחברי הסגל ולסטודנטים באוניברסיטת חיפה, הודיע רובין כי החליט להתפטר מתפקיד יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, וכי הוא קורא למרד נגד ניסיונות הממשלה להשתלט על מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

רובין אמר את הדברים לאחר החלטתו של אלקין להפסיק את כהונתה של מיכל נוימן בתפקיד מנכ"לית המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) והוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת). נוימן מונתה לתפקיד בדצמבר 2019, כמחליפתו של מתניהו אנגלמן, היא בעלת ניסיון של כ-25 שנה בעבודה במל"ג, ומוערכת על ידי כל חברי המועצה - חלקם העבירו לאלקין מכתבי תמיכה להמשך כהונתה.

רובין כתב כי מדובר בצעד נוסף בניסיון של אלקין "לשתק את שומרי הסף האמונים על עתיד המדע בישראל. אלקין החליט להזיז את נוימן מתפקידה ללא נימוק - תפקיד שהוא קודש הקודשים ומהווה חיץ קריטי בין פוליטיקה למדע. ידענו בעבר מאבקים על חופש הביטוי ועצמאות ההשכלה הגבוהה - אך הרס חסר מורא המונע מאינטרסים פוליטיים צרים, טרם חווינו".

מיכל נוימןצילום: מתוך אתר המועצה להשכלה גבוהה

"טורקיה זה כאן. אנו נמצאים בתקופה חסרת תקדים ואפלה מאוד. שומרי הסף הפכו למטרה. מערכות שחרתו על דגלן את ערכי חופש הביטוי והמחשבה, מותקפות השכם והערב. התרבות, מערכת המשפט, התקשורת וההשכלה הגבוהה נמצאות תחת מתקפה מסוכנת המאיימת על קיומה של הדמוקרטיה בישראל. כעת אנו עדים לניסיונות השתלטות על המדע בישראל, שמטרתם להפחיד, להחליש, לצנזר ולאפשר לאינטרסים פוליטיים להכתיב את סדר היום של המחקר. זוהי סכנה ברורה ומיידית למדינת ישראל ולעתיד של כולנו", ציין רובין במכתב. 

בשבוע שעבר העביר נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' אריאל פורת, מכתב חריף לאנשי הסגל של האוניברסיטה ובו הזהיר מפגיעה במחקר ובאוניברסיטאות בעקבות התנהלות הממשלה. "הצורך להגן על החופש האקדמי ועצמאות האוניברסיטאות מעולם לא היה דחוף כל כך כפי שהוא היום. איני רוצה לחשוב מה יקרה לעתיד מערכת ההשכלה הגבוהה כאשר השר יממש את כוונותיו וישלוט בוות"ת. פוליטיזציה של מערכת ההשכלה הגבוהה עלולה להפוך אותנו ברבות הימים למדינת עולם שלישי, שבה האוניברסיטאות נשלטות על ידי הממשלה, אין חופש מחשבה והמדע מוכפף לאינטרסים מפלגתיים", כתב פורת.

מדובר בהתבטאויות חריגות של נשיאי אוניברסיטאות בישראל. בשנים קודמות, האוניברסיטאות שמרו על איפוק מול ניסיונות הממשלה להחליש את הרגולטורים של מערכת ההשכלה הגבוהה, ומול ההתערבות הפוליטית שלהם באקדמיה.

זאב אלקין, שר ההשכלה הגבוהה ומשאבי המים לשעברצילום: מארק ישראל סלם

הודעתו של אלקין על החלפתה של נוימן מצטרפת לצעדים שהוא מוביל מאז נבחר לתפקיד השר להשכלה גבוהה בחודש שעבר. אלה כוללים ניסיון להחליש את כוחן של האוניברסיטאות בוות"ת על ידי מינוי של נציג מאוניברסיטת אריאל על חשבון נציג מהאוניברסיטאות הוותיקות, וכן החלטתו לבטל את המבחנים בקמפוסים מבלי להיוועץ קודם עם האוניברסיטאות.

נוימן מונתה למנכ"לית המל"ג באופן זמני, והיתה אמורה לפנות את תפקידה לאחר מציאת מנכ"ל קבוע. עם זאת, אלקין לא הקים ועדת איתור לתפקיד, ולכן המועצה תישאר ללא מנכ"ל החל בשבוע הבא - אז יפוג מינויה של נוימן. ההחלטה תחליש באופן משמעותי את המועצה - המשמשת רגולטור של גופי ההשכלה הגבוהה וקובעת את תקציבם של המוסדות האקדמיים - במיוחד בתקופת משבר הקורונה ולקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית באוקטובר.

חשש מאובדן עצמאות

כיום, מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל מנוהלת באופן עצמאי יחסית, כאשר הממשלה היתה אחראית על קביעת מדיניות בנושא, ולא על הניהול השוטף של האקדמיה. המחאה החריגה של האוניברסיטאות מבטאת חשש שלהם לאובדן עצמאות של הגופים המנהלים את מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל - המועצה להשכלה גבוהה והוועדה לתכנון ותקצוב שלה. 

המל"ג היא הרגולטור של מערכת ההשכלה הגבוהה והיא אחראית על כל הקשור לעניינים האקדמיים ולאיכות מוסדות ההשכלה הגבוהה ואילו הוות"ת היא הזרוע הביצועית שלה - והיא אחראית בין היתר על חלוקת תקציב של כ-12 מיליארד שקל בין המוסדות ולפיקוח עליהם. כמנכ"לית המל"ג, נוימן היתה אחראית על ניהול שני הגופים, ובין היתר תפקידה היה לשמור על ניהול נטול פניות של מערכת ההשכלה הגבוהה, תוך צמצום ההתערבות הפוליטית בנעשה במועצה ובוועדה שלה.

נוימן אמנם מונתה לתפקיד באופן זמני, אך מאחר ואלקין לא מינה עדיין ועדת איתור למציאת מנכ"ל קבוע, במל"ג הניחו כי הוא יאריך את כהונתה - והופתעו לגלות שאלקין החליט לסיים את תפקידה ולהותיר את המל"ג ללא מנכ"ל בכלל.

בוועדה לתכנון ותקצוב, האחראית על חלוקת התקציב, מכהנים שבעה חברים - שלושה מהם מייצגים את האוניברסיטאות ונבחרים על ידן. באחרונה הודיע אלקין כי ימנה נציג מטעם אוניברסיטת אריאל כנציג מטעם האוניברסיטאות על חשבון נציג אוניברסיטאות המחקר הוותיקות, כך שהשפעתם על חלוקת תקציבי ההשכלה הגבוהה בין האוניברסיטאות השונות ובין האוניברסיטאות למכללות, וכן בחלוקת תקציבי מחקר - תפחת משמעותית.

באוניברסיטאות טוענים כי באמצעות שני המהלכים האלה - מינוי נציג מטעם אוניברסיטת אריאל בוות"ת והפסקת כהונתה של נוימן - אלקין מנסה להשיג רוב בוות"ת ולהסיר מכשולים שעמדו בפניו כדי שיוכל ליישם את מדיניותו באופן ישיר במערכת ההשכלה הגבוהה, תוך החלשת הרגולציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker