נשיא אוני' ת"א: ההשכלה הגבוהה בסכנה; נהפוך למדינת עולם שלישי; איבדנו אמון באלקין

פרופ׳ אריאל פורת תקף את המדיניות שמוביל השר להשכלה הגבוהה ומזהיר מפני השתלטות של הממשלה על מערכת ההשכלה הגבוהה ■ "איני רוצה לחשוב מה יקרה למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל כאשר השר יממש את כוונותיו"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטיות יושבות על הדשא באוניברסיטת תל אביב
על הדשא באוניברסיטת תל אביב (אילוסטרציה, למצולמות אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: דודו בכר

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ׳ אריאל פורת, תוקף את המדיניות שמוביל השר להשכלה הגבוהה ומשאבי המים, זאב אלקין, ומזהיר מפני השתלטות של הממשלה על מערכת ההשכלה הגבוהה. 

"ימים קשים עוברים על מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, וזוהי רק ההתחלה", כתב פורת. ״בתוך שבועות ספורים מאז מינויו לשר ההשכלה הגבוהה איבדתי אני, יחד עם ראשי האוניברסיטאות בישראל, כל אמון בשר אלקין". הצורך להגן על החופש האקדמי ועצמאות האוניברסיטאות מעולם לא היה דחוף כל כך כפי שהוא היום״.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

לדברי פורת, אלקין מנסה להשתלט על הוועדה לתכנון ותקצוב של המל״ג (ות״ת), המשמשת כזרוע המבצעת של המל״ג ואחראית על חלוקת תקציבי מוסדות ההשכלה הגבוהה. ״כוונתו זו עולה מהתבטאויותיו וכל מעשיו מלמדים על כך", כתב פורת. "איני רוצה לחשוב מה יקרה למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל כאשר השר יממש את כוונותיו וישלוט בוות״ת״. 

פורת כותב כי הוא חרד מהמצב וקורא לחברי הסגל באוניברסיטה, וכן לאנשי עסקים, רוח, תקשורת, היי-טק ואנשי ציבור, להגן על מערכת ההשכלה הגבוהה. לדבריו, ״פוליטיזציה של מערכת ההשכלה הגבוהה עלולה להפוך אותנו ברבות הימים למדינת עולם שלישי, שבה האוניברסיטאות נשלטות על ידי הממשלה, שבה אין חופש מחשבה, ובה המדע מוכפף לאינטרסים מפלגתיים. לא ננוח ולא נשקוט עד שסכנה זו לעצמאותה של מערכת ההשכלה הגבוהה תחלוף״. בשנים האחרונות הולכת וגוברת המעורבות הפוליטית במערכת ההשכלה הגובהה בישראל, תוך החלשת הגופים האחראים על ניהול האקדמיה. 

זאב אלקין, השר להשכלה גבוהה
זאב אלקין, השר להשכלה גבוההצילום: אמיל סלמן

בשבוע שעבר, בצעד חריג, הודיעה גם מועצת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים כי היא מודאגת נוכח ההתרחשויות האחרונות, וכתבה כי היא ״חרדה לעצמאותה ומצוינותה של מערכת ההשכלה הגבוהה״. 

פורת מתייחס במכתבו לשני אירועים - הראשון הוא החלטתו של אלקין להחליש את כוחן של אוניברסיטאות המחקר הוותיקות בוועדה לתכנון ותקצוב של המל״ג, על ידי מינוי נציג מאוניברסיטת אריאל, ולמשבר האחרון שנוצר סביב החלטתו של אלקין לבטל את בחינות סוף הסמסטר בקמפוסים באוניברסיטאות, ללא היוועצות עמן ומבלי לאפשר להן להציג תוכנית חילופית במל״ג. בסופו של דבר המשבר נפתר, לאחר שהמל״ג דנה בנושא לאחר שהאוניברסיטאות עתרו לבית המשפט העליון בדרישה לחייב אותה לעשות זאת, והצדדים הסכימו לקבל את הצעת הפשרה של התאחדות הסטודנטים.

עם זאת, פורת מציין כי הוא מודאג מגורמים נוספים הקשורים להתנהלותו של אלקין כלפי האוניברסיטאות. ״זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד ניסה השר בדרכים שונות להתערב בתוך הקמפוסים ביחסינו האקדמיים והלא-אקדמיים עם תלמידנו״, כתב פורת. הוא מציין שלמעשה, אלקין קיבל את עמדת הסטודנטים בקשר לביטול הבחינות, מבלי שניתנה לאוניברסיטאות אפשרות להציג פתרונות אחרים, ואף דרש לאשר אילו בחינות יוחרגו מהצו.

בנוגע למינויים בוות״ת כתב פורת כי אלקין לא איפשר לאוניברסיטאות להציג מועמדים לכהונה בוות״ת, כפי שהיה נהוג לעשות, אלא בחר בעצמו את המועמדים לוועדה, בעוד שוועד ראשי האוניברסיטאות הציע ארבעה מועמדים - שלושתם מאוניברסיטת בן-גוריון. 

״מועמדים מאוניברסיטת אריאל אינם פסולים״, כתב פורת. ״אוניברסיטת אריאל היא אוניברסיטה על פי החוק בישראל וחברי הסגל שלה עשויים להוית מועמדים ראויים לוות״ת. אלא שניכר שהשר להשכלה גבוהה מחפש למנות לוות״ת את עושי דברו ולהשתלט על ועדה חשובה זו״, הוסיף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker