משרד האוצר: להפעיל את מערכת הלמידה מרחוק במתכונת חירום בלבד

במשרד האוצר חוששים מפגיעה בתלמידים מוחלשים ולכן מציעים להפעיל את מערכת הלמידה מרחוק באופן חלקי, לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה ■ ל-38% מהתלמידים הערבים ו-72% מהתלמידים החרדים אין חיבור לאינטרנט

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
עובדת מהבית
מערכת החינוך לא היתה מוכנה למעבר ללמידה מרחוק, אף שהתכוננה לתרחיש 5 שנים צילום: בלומברג

משרד האוצר מציע להפעיל את מערכת הלמידה מרחוק במתכונת חירום בלבד, לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה. המטרה היא למנוע פגיעה בתלמידים מוחלשים ולהרחיב פערים במערכת החינוך.

בסקירה של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר נכתב כי הלמידה מרחוק בתקופת הקורונה פגעה בתלמידים שלא היתה להם נגישות למחשבים ואינטרנט. בנוסף, המוכנות בישראל ללמידה מרחוק היתה נמוכה ביחס למדינות המערב. לפי הסקירה, המעבר ללמידה מרחוק "עלול להגדיל את הפערים במערכת החינוך, במיוחד בקרב תלמידים ערבים וחרדים".

באגף הכלכלן הראשי מציעים להקים מערך סדור של למידה מרחוק, שיספק מענה לצרכי האוכלוסייה בשעת חירום וינהל את האופן שבו מתבצעת הלמידה. עד להקמת המערך, יש להסתמך על למידה מרחוק באופן חלקי והמורים יוכלו להשלים ימי לימודים בבתי הספר.

מניתוח של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר עולה כי 20% מהתלמידים בישראל מתגוררים במשקי בית ללא מחשב. בנוסף, ל-27% מהתלמידים אין חיבור לאינטרנט. לכל תלמיד מהעשירון העליון יש בממוצע שני מחשבים, אבל רק לרבע מהתלמידים בעשירון התחתון יש מחשב אחד לפחות.

הממצאים מלמדים על פערים של עשרות אחוזים במוכנות ללמידה מרחוק בין יהודים לא חרדים לערבים וחרדים. במשרד האוצר אומרים כי יעילות הלמידה מרחוק במגזרים אלה עומדת בסימן שאלה. מהניתוח של אגף הכלכלן הראשי עולה כי ל-38% מהתלמידים הערבים ו-72% מהתלמידים החרדים אין חיבור לאינטרנט.

באחרונה פירסם בנק ישראל דו"ח על הלמידה מרחוק לפיו מערכת החינוך לא היתה מוכנה למעבר ללמידה מרחוק – אף על פי שהתכוננה לתרחיש כזה בחמש השנים האחרונות. לפי הדו"ח של בנק ישראל, פחות ממחצית מבתי הספר היו מוכנים למעבר ללמידה מרחוק וכ-60% מהמורים לא הוסמכו או קיבלו הדרכה מתאימה שתאפשר להם ללמד מרחוק באופן אפקטיבי. בנוסף, מסקירת בנק ישראל עלה כי הנגישות של תלמידי ישראל למחשבים ואינטרנט נמוכה ביחס למדינות ה-OECD.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker