מכה לחוקרים? חשש בישראל - פוסט דוקטורנטים לא יוכלו לעבוד בארה"ב

במשרדי הממשלה מודאגים - וממתינים להבהרות מהבית הלבן: אלפי סטודנטים ישראלים לתארים מתקדמים עלולים להיפגע בעקבות החלטת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לבטל את אשרות העבודה הזמניות ■ ישראל היא יצואנית המוחות הגדולה ביותר לארה"ב, ביחס לגודל האוכלוסיה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ, החודש
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: Alex Brandon/אי־פי

במל"ג חוששים כי החלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבטל את אשרות העבודה תפגע באופן משמעותי במחקר בישראל - אם לא תאפשר לחוקרים ישראלים לבצע את תקופת הפוסט דוקטורט או לעבוד במשרה זמנית במוסדות המחקר בארה"ב.

בשלב זה מסתמן כי פוסט דוקטורנטים יוחרגו מהצו, ויוכלו להמשיך לעבוד כרגיל במוסדות המחקר בארה"ב, אך עדיין לא ידוע האם סטודנטים ישראלים יוכלו לקבל אשרה לצורך לימודים במוסדות אקדמיים בארה"ב לתואר ראשון או לתארים מתקדמים. לפי פרסום של עמותת ההגירה האמריקאית (American Immigration Council) האוכלוסיות האלה מוחרגות מהצו.

ישראל במקום

מאז שעות הבוקר, המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) עורכת בירורים בנוגע להחלטתו של טראמפ והשפעתה על היחסים האקדמיים שבין המדינות. בשעות אלה, במל"ג ובמשרדי הממשלה ממתינים להבהרות משגרירות ארה"ב בישראל, לאחר שהקפאת האשרות יצרה בלבול רב, מאחר שהצו אינו ברור. 

במידה והחלטתו של טראמפ תטיל הגבלות על עבודתם של פוסט דוקטורנטים בארה"ב, היא עלולה לפגוע באופן קשה באלפי סטורנטים לתארים מתקדמים  וכן במחקר בישראל מכיוון שכיום ארה"ב היא המדינה שמעסיקה את מספר החוקרים הישראלים הגבוה ביותר, פרט לישראל. למעשה, ישראל היא יצואנית המוחות הגדולה ביותר לארה"ב ביחס לגודל האוכלוסיה.

שער אוניברסיטת ייל בקונטיקט
שער אוניברסיטת ייל בקונטיקטצילום: SHANNON STAPLETON/רויטרס

האשרות עליהן מדובר הן מסוג J1 המאפשרות לחוקרים ישראלים לבצע את תקופת ההכשרה שלאחר התואר השלישי במוסדות המחקר בארה"ב. תקופת ההכשרה (פוסט דוקטורנט) נדרשת מבעלי תואר שלישי, כדי להתקבל בחזרה לעבודה במחקר בישראל. 

בכל שנה יוצאים מהארץ מאות בוגרי תואר שלישי כדי לבצע את תקופת ההכשרה הזאת בחו"ל, כאשר הרוב המוחלט מבצע אותה במוסדות המחקר בארה״ב.

שוהים

במידה והחלטת טראמפ תכלול הגבלות גם לגבי פוסט דוקטורטים, בוגרי תוכנוית תואר שלישי בישראל, בעיקר בתחומי המדעים, לא יוכלו לצאת ולבצע את תקופת ההכשרה שלהם בארה״ב, גם אם כבר קיבלו הצעות עבודה או סיכמו את עבודתם מראש מול מוסדות בארה״ב אך עדיין לא הסדירו את קבלת האשרה. 

הצו עליו חתם טראמפ יהיה תקף מחר (ד') ועד סוף 2020, אך ייתכן שאז יחליט טראמפ להאריכו.   

כפי שפורסם ב-TheMarker בשנה שעברה, מספר החוקרים הישראלים שעובדים בארה״ב בעבודות זמניות הוא הגבוה ביותר בעולם ביחס לאוכלוסיית המדינה. כ-1,700 חוקרים ישראלים עובדים בארה"ב במשרות זמניות, בעיקר פוסט דוקטורנטים. מדובר בכמות גדולה יותר של מרצים מאשר בכל אחת מאוניברסיטאות המחקר בישראל, והוא מהווה כשליש מכלל אנשי הסגל הבכיר בארץ.

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-2,340 ישראלים בעלי תואר שלישי חיים ועובדים היום בחו"ל, ולפי הערכות רובם חיים בארה"ב. 

הצו לא יחול על תושבים קבועים של ארה"ב, וזרים שהם נשואים או ילדים של אזרחים אמריקאים, על זרים שמגיעים לעבוד באופן זמני כעובדים חיוניים בתעשיית המזון האמריקאית, או זרים שכניסתם נחוצה לאינטרס הלאומי, כפי שייקבע על ידי השר לביטחון המולדת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום