ליאור דטל

משרדי האוצר וההשכלה הגבוהה והמועצה להשכלה גבוהה סיכמו על הקצאת 100 מיליון שקל לסיוע כלכלי לסטודנטים שנפגעו כתוצאה ממשבר הקורונה. במימון התוכנית ישתתף מפעל הפיס. לפי הערכות, התוכנית תאפשר מתן סיוע לעשרות אלפי סטודנטים בשנת הלימודים הנוכחית, מתוך כ-350 אלף סטודנטים קיימים. 

חלק מהתקציב יגיע בצורה של הגדלת תקציב הקרן לסיוע לסטודנטים, כך שזו תוכל להעניק מלגות ל-10,000 סטודנטים נוספים. בשנת הלימודים הנוכחית, פנו לקרן כ-44 אלף סטודנטים שביקשו סיוע כספי, ובסופו של דבר ניתן מענה רק לכ-12 אלף סטודנטים. כעת הקרן תוכל לסייע ל-22 אלף סטודנטים. בנוסף, הוחלט שהקרן תוכל להעניק סיוע גם לסטודנטים במכללות הפרטיות. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

לצד זאת, מפעל הפיס יקים קרן מלגות לסטודנטים שנפגעו כלכלית בגלל משבר הקורונה, בתמורה להתנדבותם של הסטודנטים כעובדים בקייטנות שיפעלו בבתי הספר ביולי כתחליף לקיצור החופש הגדול. 

במשרדי הממשלה הדגישו כי סטודנטים יכולים לבקש סיוע כלכלי גם מהמוסד האקדמי שבו הם לומדים, על ידי בקשות להנחות בשכר הלימוד או מלגות.

הצעד הנוכחי מצטרף לשורה של תוכניות סיוע ועידוד שעליהן הכריז משרד האוצר או שגובשו כהחלטות ממשלה בשבועות האחרונים. כל זאת, עוד לפני ששר האוצר, ישראל כ"ץ, הבהיר כיצד בכוונתו לאזן את תקציב המדינה, שהגירעון בו מזנק בעקבות משבר הקורונה. בין השאר, הוכרז באחרונה על תוכניות המיועדות לעסקים קטנים, לחברות היי-טק, לענף התרבות, לענף התיירות, ולערים אילת וטבריה.

כ"ץ אמר כי "מדובר בבשורה גדולה לציבור הסטודנטים. המתווה שגובש הוא חסר תקדים, ויוכל לסייע רבות לסטודנטים בהתמודדות עם השלכות משבר קורונה״. השר להשכלה גבוהה ולמשק המים, זאב אלקין, הוסיף: "המתווה יאפשר לעשות אלפי סטודנטים לעמוד על הרגליים ולהתרכז במבחנים הקרבים ובסיום הסמסטר". 

יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג, פרופ׳ יפה זילברשץ, אמרה: "ראוי לשבח את המוסדות האקדמיים על כך שווידאו שהסמסטר יתקיים כסדרו והסטודנטים לא יינזקו. חבילת הסיוע מהווה תוספת חשובה לתמיכה בסטודנטים ופתיחת שנת הלימודים הבאה בהצלחה".

יו"ר התאחדות הסטודנטים, שלומי יחיאב, בירך על ההסכם: "מדובר בבשורה אדירה לעשות אלפי סטודטנים לאחר מאבק של חודשיים. אפשר כעת לעזוב את הכיכרות ולהתמקד שוב בתרומה לקהילה, בלמידה ובהמשך סלילת עתידנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker