בניגוד להבטחות: הקייטנות בגנים ובבתי הספר לא יהיו בחינם בשבועיים הראשונים - ולא יינתנו הנחות

המדינה תסבסד את השבועיים הראשונים, אך ההורים יוכלו ליהנות מכך רק אם ישלחו את ילדיהם לתקופה המלאה של הקייטנה - בתשלום של עד 540 שקל ■ השנה לא יינתנו הנחות להורים במצב כלכלי קשה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייטנה בירושלים
קייטנה בירושליםצילום: תומר אפלבאום

בניגוד להבטחות של שר החינוך, יואב גלנט, הקייטנות שיופעלו בבתי הספר בשבועיים הראשונים של החופש הגדול לא יהיו בחינם. המשרד אמנם יסבסד את השבועיים הללו, אך המשמעות היא כי לא תידרש תוספת תשלום מהורים שישלחו את ילדיהם לתקופה המלאה של הקייטנה מ-1 ביולי ועד 6 באוגוסט.

המשרד לא מאפשר לילדים להשתתף בתשעת הימים הראשונים ללא עלות - אלא אם הוריהם יסדירו את התשלום עבור כל הקייטנה. רישום הילדים לקייטנות יעלה עד 540 שקל לכל ילד - סכום גבוה ב-20% מעלותן בשנה שעברה. הורה שירצה לשלוח את ילדו לצהרון יצטרך להוסיף לכך עד 900 שקל. לרשויות המקומיות נמסר כי לא ניתן להעניק הנחות להורים הזקוקים לכך, גם אם נפגעו כלכלית בתקופת הקורונה. העלות הנוספת מההורים נדרשה במקור כדי להוסיף שלושה ימים לקייטנה בהשוואה לשנה שעברה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

ביום שישי הודיע גלנט כי בשל כישלון משרד החינוך בהארכת שנת הלימודים וקיצור החופש הגדול, תשעת הימים הראשונים בקייטנה יהיו בסבסוד מלא של המדינה. זאת, כדי לספק מענה להורים שהסתמכו על הודעת המשרד כי הלימודים בבתי הספר יימשכו השנה תשעה ימים נוספים. 

"את עלות השבועיים הראשונים המדינה תישא על עצמה בצורה מלאה. מרגע שהמורים לא מלמדים בעקבות החלטת בית הדין אנחנו לוקחים את זה על עצמנו, ונותנים למשק להמשיך לעבוד. מדובר בכמיליון ילדים, ואנחנו צריכים את מערך ההוראה וההדרכה שיהיה איתם", אמר גלנט.

המחירים בכל רשות מקומית נקבעו על פי האשכול הכלכלי-חברתי של הרשות, ולא לפי מצבם הכלכלי של ההורים עצמם. כך, ביישובים באשכולות הכלכליים 10-8 - כמו תל אביב, רעננה, הרצליה, רמת גן, כפר סבא וגבעתיים - המחיר לכל ילד יסתכם ב-540 שקל. מדובר בגידול של כ-20% במחיר בהשוואה לשנה שעברה, אז הסתכמה העלות ב-450 שקל.

ביישובים באשכולות הכלכליים 7-5 מחיר הקייטנה עלה גם הוא בכ-20% וכעת הוא מסתכם ב-360 שקל לכל ילד (בהשוואה ל-300 שקל בשנה שעברה), לא כולל צהרון. אשכלות אלה כוללים בין היתר את רחובות, ראשון לציון, קרית שמונה, קרית מוצקין, פתח תקוה, חולון, עפולה, בית שאן, חיפה וחדרה. באשכולות החברתיים הכלכליים 1-4, ההורים יקבלו מימון מלא והקייטנות יהיו ללא תשלום. 

מהודעתו של גלנט עלה כי הקייטנות יספקו מענה חינוכי ויעבדו בהם מורים. עם זאת, כמדי שנה, הקייטנות לא נועדו לספק מענה חינוכי לתלמידים ורוב העובדים בהם אינם מורים, אלא סייעות, מדריכות וסטודנטים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker