שנת הלימודים לא תוארך: החופש הגדול בתיכונים ובחטיבות החל, ביסודיים ובגנים - ב-30 ביוני

בית הדין לעבודה הכריע לטובת המורים ודחה את העתירה שדרשה לחייב את מורי כיתות י' ללמד תשעה ימים נוספים ■ בעקבות ההחלטה, הודיעה הסתדרות המורים על ביטול ההסכם שנחתם עמה לקיצור החופש הגדול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לימודים בצל הקורונה. המשבר חשף חוסר אמון בין השטח למשרד החינוך (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)
לימודים בצל הקורונה. המשבר חשף חוסר אמון בין השטח למשרד החינוך (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: מוטי מילרוד

דרמה במערכת החינוך: החופש הגדול לא יקוצר. הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים הסתיימו היום, בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים ב-30 ביוני. המורים לא יחזירו 9 ימים בחופש הגדול, ובמקום לימודים משרד החינוך יפעיל קייטנות מסובסדות בגני הילדים ועד לכיתות ד׳.

זו המשמעות של החלטת בית הדין הארצי לעבודה, שדחה היום (ו') את הבקשה להוצאת צווי מניעה נגד מורי ארגון המורים, המלמדים בכיתות י׳. במהלך היום, התקיים מו"מ בין משרדי החינוך והאוצר לבין ארגון המורים, שהסתיים ללא הסכמות. בסופו של דבר, הכריע בית הדין לטובת ארגון המורים וקבע כי שנת הלימודים בתיכונים תסתיים היום, ולא בעוד תשעה ימים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בעקבות החלטת בית הדין לעבודה, הודיעה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, כי הסתדרות המורים מבטלת את ההסכם שנחתם עמה לקיצור החופש הגדול. בעקבות זאת, שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים תסתיים כאמור  ב-30 ביוני, ולא ב-13 ביולי כפי שסוכם עם הסתדרות המורים וכפי שקבע שר החינוך יואב גלנט. בנוסף, הסתיימה שנת הלימודים בחטיבות הביניים - בכיתות ז'-ט'. כעת משרד החינוך מתגוון להקדים את הקייטנות המסובסדות (בתי הספר של החופש) ל-1 ביולי. הקייטנות יתקיימו בגני הילדים ובכיתות היסודי א' עד ד' - בעלות של כ-700 מיליון שקל מקופת המדינה ועד 540 שקל לילד בתשלומי הורים.

רן ארז בדיון, הערב
רן ארז בדיון הלילהצילום: אמיל סלמן

הכרעת בית הדין לעבודה היא הפסד צורם עבור משרדי החינוך והאוצר. בית הדין, בראשות השופטת לאה גליקסמן, שלל את כל טענות המדינה - חלקן היו הפוכות לגמרי לאופן בו התנהל משרד החינוך במשבר הקורונה. השופטים העירו גם כי המדינה פנתה אל בית הדין בנושא ביום האחרון ללימודים, ולכן לא הותירו זמן לבירור הסוגיה.

בנוסף, שופטי בית הדין קבעו כי הניסיון של המדינה לקצץ בשכרם של המורים שלא יעבדו בחופש הגדול "מעורר קשיים במישור העובדתי ובמישור המשפטי", מכיוון שבמהלך חודש מארס מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, ושר החינוך לשעבר רפי פרץ, הודיעו למורים כי לא יאפשרו קיצוץ בשכרם אך כעת הם דורשים לקצץ אותו.

בעקבות החלטת בית הדין, מורי ארגון המורים בכיתות י' ותלמידי כיתות י' ייצאו לחופש הגדול היום ויחזרו ללימודים ב-1 בספטמבר, ללא קיצור של החופש הגדול.

שופטי בית הדין לעבודה התייחסו לנושא ואמרו כי "על המדינה היה להיערך לכך מבעוד מועד", וכי לא ניתן להטיל את האחריות על ביטול אפשרי של ההסכם עם הסתדרות המורים - על מורי ארגון המורים.

השופטת לאה גליקסמן
השופטת לאה גליקסמןצילום: תומר אפלבאום

למרות ההחלטה, בית הדין שב והציע למשרדי הממשלה לחזור ולנהל מו"מ עם ארגון המורים, כדי לנסות לקצר את החופש הגדול או את חופשות החגים, שלא באמצעות צווי מניעה.

בנוסף, בית הדין הבהיר כי אם ההסכם עם הסתדרות המורים ייושם, מורי חטיבות הביניים יחויבו לעמוד בו, גם אם הם מאוגדים בארגון המורים. במקרה כזה, על אף שחלק מהמורים בחטיבות הביניים מאוגדים בארגון המורים, הם מיוצגים על ידי הסתדרות המורים ולכן יחויבו לעבוד תשעה ימים נוספים במהלך החופש הגדול.

השופטים לא קיבלו את טענת משרד החינוך כי הלמידה מרחוק בשבועות הראשונים לתקופת השבתת מערכת החינוך התקיימה באופן חלקי בלבד, ולכן יש להאריך את שנת הלימודים. כמו כן, השופטים קבעו כי מאחר ומשרד החינוך סירב להוציא את עובדי ההוראה לחופש בימים הראשונים של תקופת ההשבתה ודרש מהם להתחיל בלמידה מרחוק, ולכן ההסכם שנחתם עם הסתדרות המורים, והדרישות לקצר את החופש הגדול של מורי התיכונים אינן רלוונטיות. בנוסף, שופטי בית הדין לא קיבלו את הטוענה כי ארגון המורים סירב להגיע להסכם על קיצור החופש הגדול ולכן יש לכפות עליו לעבוד במהלך הקיץ. "לא הוכחה בפנינו טענת המדינה לפיה ארגון המורים סירב בחוסר תום לב להגיע להסכם בדבר העבודה בתקופת החירום", נכתב בהחלטה. 

שר החינוך, יואב גלנט
שר החינוך, יואב גלנטצילום: אמיל סלמן

במהלך הדיון שנערך הלילה, הציעו השופטים לצדדים לנסות להגיע לפשרה, אך הם לא הצליחו לעשות זאת. לפני פיזור הדיון בלילה ביקשה המדינה לחדש היום או במוצאי שבת את הדיון על הבקשה להוצאת צווי מניעה נגד המורים, אך השופטת לאה גליקסמן אמרה כי הדיון בנושא כבר מוצה ואם הצדדים לא יגיעו לפשרה החלטת בית הדין תתקבל היום.

במהלך הדיון נזפה השופטת בנציגי המדינה על כך שהמתינו עד לרגע האחרון לקביעת מועדי סיום שנת הלימודים ולהגשת הבקשה לצווים. בנוסף במהלך הדיון טענה המדינה כי בניגוד למה שנמסר למורים בזמן השבתת מערכת החינוך, הלמידה מרחוק לא התקיימה בהיקף מלא במהלך השבועות הראשונים של תקופת ההשבתה.

הרשויות המקומיות ומשרדי החינוך והאוצר דרשו לחייב את המורים המאוגדים בארגון המורים - בכיתות י' ובחטיבות הביניים - לעבוד תשעה ימים נוספים במהלך החודש. במהלך תקופת ההשבתה תמך משרד החינוך במורים ומסר להם כמה פעמים כי יקבלו שכר מלא על עבודתם, אך כעת - יום לפני סיום שנת הלימודים - הוא הודיע כי העבודה שביצעו במהלך תקופת ההשבתה הראשונה אינה נחשבת לעבודה במשרה מלאה, ובאוצר איימו לקצץ את שכרם במידה שלא יסכימו לעבוד בחופש הגודל. 

המדינה טענה כי יש לחייב את מורי כיתות י' ואת מורי חטיבות הביניים המאוגדים בארגון המורים לעמוד בהסכם שנחתם בין הממשלה להסתדרות המורים, שקבע כי המורים יעבדו תשעה ימים נוספים בחופש הגדול. משרדי החינוך והאוצר טענו כי יש לקצר את החופש הגדול גם בכיתה י' כדי לאפשר ולקיים את ההסכם שנחתם מול הסתדרות המורים - שיישומו תלוי בקיצור החופש הגדול גם בכיתות י'. 

המדינה טענה גם כי ארגון המורים, בראשות רן ארז, הוא ארגון העובדים היחיד במגזר הציבורי שלא הסדיר את תנאי עבודתו בתקופת השבתת מערכת החינוך - אף שגם הסתדרות המורים, בראשות יפה בן דוד, הסדירה את תנאי העבודה רק במהלך חלק מהתקופה. 

בתגובה, טען ארגון המורים כי לא היה צורך להסדיר את תנאי העבודה של מורי התיכונים במהלך תקופת ההשבתה, מכיוון שהם עבדו במשרה מלאה בלימודים מרחוק מרגע ההחלטה להשבית את מערכת החינוך ועד לחזרה לשגרה. 

בתגובה לכך, טען משרד החינוך כי במהלך השבועות הראשונים של השבתת מערכת החינוך לא התקיימה למידה מרחוק במתכונת מלאה, וכי השבועות הראשונים הוקדשו לניסוי וטעייה ולהתארגנות ללמידה מרחוק. זאת, אף שמשרד החינוך מתכונן למעבר מיידי ללמידה מרחוק במצבי חירום כבר מאז 2015. 

מנגד, הציג ארגון המורים מכתבים שנשלחו בימים הראשונים להשבתת מערכת החינוך על ידי שר החינוך לשעבר, רפי פרץ, ומנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, ואף נשלחו לכלי התקשורת, שהודו להם על המאמץ הרב שהמורים מקדישים בלמידה מרחוק ובהם הובטח להם כי יקבלו על כך שכר מלא - כלומר, עבודתם במהלך תקופת ההשבתה תחשב כעבודה במשרה מלאה. 

ארגון המורים טען כי לא ייתכן שההחלטה לקצר את החופש הגדול התקבלה רק בשבוע האחרון ללימודים, וכי מורי כיתות י' והמורים בחטיבות הביניים כבר הספיקו ללמד את כל תוכנית הלימודים עד כה. בנוסף, בארגון התחייבו לסייע לתלמידי כיתות י"א וי"ב בלמידה לקראת הבגרויות גם לאחר סיום שנת הלימודים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker