דו"ח מאשש את החששות: מערכת החינוך לא היתה מוכנה למעבר ללמידה מרחוק

מדו"ח של בנק ישראל עולה כי חוסר המוכנות נובע מכישלון בשילוב כלים דיגיטליים בבתי ספר עוד לפני התפרצות המגפה - ומהעובדה של-40% מהתלמידים אין נגישות למחשב המחובר לאינטרנט ולאזור שקט ללמידה בבית ■ 60% מהמורים כלל לא הוכשרו ללמד מרחוק

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למידה מרחוק בימי הקורונה. למצולמות אין קשר לכתבה
למידה מרחוק בימי הקורונה. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

מערכת החינוך בישראל לא היתה מוכנה למעבר ללמידה מרחוק שנכפתה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה - כך עולה מדו"ח של חטיבת המחקר של בנק ישראל שבחן את הנושא. לפי הדו"ח, אף שישראל מתכוננת לתרחיש של מעבר ללמידה מרחוק בעקבות מצבי חירום כבר מ-2015, פחות ממחצית מבתי הספר היו מוכנים למעבר, וכ-60% מהמורים כלל לא הוסמכו או קיבלו הדרכה מתאימה שתאפשר להם ללמד מרחוק באופן אפקטיבי.

עוד עולה מהדו"ח כי ברוב בתי הספר בישראל כלל לא שולבו כלים דיגיטליים לפני התפרצות הקורונה, מה שאומר שהם נאלצו לעבור ללימודים מלאים מרחוק בפתאומיות וללא הכנה מוקדמת.

בהשוואה בינלאומית, הנתונים מצביעים גם על כך שנגישות התלמידים בישראל למחשבים ולאינטרנט בבתים נמוכה, וכי לרבים אין גם מקום שקט שבו הם יכולים ללמוד. רמת המוכנות של ישראל למעבר ללמידה מרחוק היא בין הנמוכות ביותר במדינות המפותחות, וזאת למרות שבניגוד למדינות אירופה, ישראל מתכוננת שנים ללמידה מרחוק בשל המצב הביטחוני.

בבנק ישראל אמרו שבמידה שיהיה צורך להשבית את הלימודים בשנית, על משרד החינוך לנקוט צעדי חירום מהירים ולעבור ללמידה מרחוק. אפשרות נוספת שמציע הבנק היא לשלב לימודים מרחוק כחלק ממערכת השעות הרגילה. זאת גם כחלק מההכנות לפתיחת שנת הלימודים בספטמבר הקרוב.

ההמלצה העיקרית של הבנק היא לקדם במהירות הכשרות מקצועיות של מורים ללמידה מרחוק, ולשדרג את תוכניות הלימודים בסביבה הדיגיטלית. בנוסף, במקרה של התממשות תרחיש עתידי של מעבר ללמידה מרחוק, בבנק מציעים לתכנן את הלימודים בשעות שונות עבור כל כיתה, כדי לאפשר לכל התלמידים במשפחה נגישות למחשב.

"לימוד אפקטיבי מרחוק לא יכול להתבצע במתכונת הלמידה המסורתית של הרצאה פרונטלית של 45 דקות", נכתב בדו"ח של בנק ישראל. "נדרש שינוי באופן העברת החומר והתאמתו למסגרת הלימוד החדשה".

בבדיקתו, הבנק הסתמך בין היתר על נתוני סקר טאליס, שנערך בקרב מורים ומנהלים במדינות ה-OECD ב-2018. מהנתונים עולה כי כ-60% מהמורים בישראל כלל לא קיבלו הכשרה בשימוש בתקשוב בהוראה, וכי רק כ-40% מהמורים השיבו שהם מרגישים מוכנים במידה רבה או בינונית לעשות שימוש בתקשוב בהוראה. נתונים אלו מצביעים על מוכנות נמוכה של מורים למעבר ללמידה מרחוק, אך הם דומים לתחושות של מורים ב-OECD. עם זאת, מנהלי בתי הספר מעריכים כי יכולותיהם של המורים שלהם ללמד מרחוק נמוכים יותר, בגלל מחסור בהדרכה והעדר שימוש שוטף בכלים דיגיטליים כחלק מתוכנית הלימודים.

בנוסף, בתי הספר בישראל כמעט ולא שילבו לימודים מרחוק או אמצעים דיגיטליים בהוראה כחלק משגרת הלימודים לפני הקורונה - ולכן המעבר ללמידה מרחוק היה קשה יותר מאשר במדינות אחרות. בישראל שלפני המגפה רק ב-37% מבתי הספר שילבו כלים דיגיטליים בהוראה (לעומת 47% בממוצע במדינות ה-OECD), ורק ב-28% מבתי הספר ניתנו למורים תמריצים עבור שילוב כלים דיגיטליים בלימודים (לעומת 42% ב-OECD).

בנוסף, בבנק בחנו את הנגישות של תלמידי ישראל ללמידה מרחוק, על סמך הגישה שלהם למחשב ולאינטרנט (ביחס למספר הילדים בגילי בית ספר ומספר המחשבים בכל בית), ואת נגישות התלמידים למקום שקט בבית שניתן ללמוד בו (נתון זה חושב על פי הצפיפות במשקי הבית). לפי הבנק, ל-40% מהתלמידים במערכת החינוך אין נגישות למחשב המחובר לאינטרנט יחד עם נגישות לאזור שקט בבית המאפשר למידה מרחוק, ול-20% מהתלמידים יש בעיה משמעותית בנגישות למחשב עם אינטרנט ולמקום שקט – בעיקר בקרב משקי בית מוחלשים, ובעיקר בחברה החרדית והערבית. רק ל-15% ממשקי הבית החרדים ול-30% ממשקי בית הערבים יש נגישות גבוהה לתשתיות שמאפשרות לימודים מרחוק. מסקנות אלו מבוססות על נתוני הלמ"ס בנוגע למספר הנפשות בכל דירה, מספר החדרים ושיעור המחשבים המחוברים לאינטרנט.

לפי נתונים של ה-OECD מ-2018 המבוססים על סקרי תלמידים, ל-86% מהתלמידים בישראל יש מקום שקט ללמוד בו - בהשוואה ל-91% בממוצע ב-OECD, ול-83% יש מחשב מחובר לאינטרנט, בהשוואה ל-88% ב-OECD.

״המחסור בנגישות לתשתיות בולט בעיקר בקרב התלמידים הנמצאים במשקי בית המשתייכים לשני העשירונים הנמוכים , בפרט בחברה החרדית והערבית. ממצא זה מלמד שהמעבר ללמידה מרחוק עלול להגדיל את פערי ההישגים הלימודיים בין קבוצות בישראל״, נכתב בדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker