4 דברים בסיסיים ששר החינוך יכול לעשות למען המורים החולים

בניגוד להמלצות משרד הבריאות, משרד החינוך החזיר את המערכת לפעילות מלאה ללא מיגון או קפסולות - אבל מפיל את האחריות על התפרצות המחלה על מנהלי בתי הספר והמורים, ומנכה להם ימי מחלה - ששווים להם 800 שקל בזמן פרישה ■ הגיע הזמן ששר החינוך גלנט יקבל אחריות

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר החינוך, יואב גלנט
שר החינוך, יואב גלנטצילום: אוהד צויגנברג

לפני שלושה שבועות החליטה הממשלה לבטל את שיטת הקפסולות בבתי הספר - שבועיים בלבד לאחר שהחלה - ופתחה את מערכת החינוך באופן מלא לכל התלמידים. אלה יושבים עד 40 בכיתה, ללא שמירת מרחק ובימים הראשונים גם ללא חובת מסיכות בשל השרב (ביוזמת שר הבריאות, יולי אדלשטיין). 

בשלושת השבועות האלה חלו בקורונה 71 מורים - גידול של 1,300% במספר המורים בתוך שלושה שבועות. כ-106 גני ילדים ובתי ספר סגורים כעת לאחר שנמצאו בהם מורים ותלמידים חולים, והשבוע מספר המורים החולים צפוי לגדול

הלימודים במערכת החינוך במצב הנוכחי מוגדרים כרשות עבור התלמידים. חוק חינוך חובה לא מיושם בשל הקורונה, והתלמידים לא מבוטחים על נזקים כתוצאה מהידבקות במחלה. אך המורים מחויבים להגיע לעבודה. 

חיטוי בגימנסיה העברית בירושלים
חיטוי בגימנסיה העברית בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

המורים בישראל הם העובדים היחידים במדינה שחויבו לחזור לעבודה בשלב מוקדם מאוד וללא אמצעי הגנה בסיסים הקיימים בשאר מקומות העבודה. באף מדינה אחרת בעולם לא החזירו את הלימודים בקבוצות גדולות של עד 40 תלמידים וללא שמירת מרחק. בישראל  גם חלק מהתלמידים רשאים שלא לעטות מסיכה ולא מתבצעות בדיקות חום בבוקר.

גורמים במערכת החינוך טוענים בימים האחרונים כי משרד החינוך איבד שליטה על התחלואה במערכת. למרות זאת, שר החינוך, יואב גלנט, מתעקש שלא לחזור לשיטת הקפסולות או הלימוד מרחוק, ולא לסגור את התיכונים וחטיבות הביניים שבהם התרחשה עיקר התחלואה. זאת, אף שאין לכך סיבה כלכלית או חינוכית, הלימודים בתיכונים ובחטיבות הביניים יסתיימו עוד החודש, ההכנה לבגרות יכולה להתבצע בקבוצות קטנות או מרחוק, והורי תלמידי התיכון והחטיבות יוכלו להגיע לעבודה גם אם ילדיהם יישארו בבית.

עם זאת, המשך קיום הלימודים בתיכונים ובחטיבות תוך עלייה המתמדת במספר החולים במערכת החינוך עלולה לסכן את המשק כולו: התחלואה במערכת החינוך מתפשטת בימים האחרונים גם לבתי הספר היסודיים וגם לגני הילדים, והיא אחראית על הגידול המשמעותי במספר החולים בשבועיים האחרונים.

התעקשותו של גלנט להמשיך בשגרה מעמידה בסיכון בריאותי את המורים ואת התלמידים, שעלולים לסבול מתופעות הלוואי המדווחות של הנגיף במשך תקופה ארוכה, אך היא גם מעמידה בסיכון נוסף את המשק בישראל - וכל זאת בעבור שבועיים-שלושה של לימודים בלבד.

בכל זאת, גלנט יכול לעשות כמה דברים בסיסיים ופשוטים לטובת המורים החולים, וגם לטובת 2,000 המורים שנמצאים בבידוד ומורים רבים נוספים בקבוצות סיכון:

1. להפסיק לנכות להם ימי מחלה: משרד החינוך מנכה לכל מורה חולה 1.4 ימי מחלה בממוצע עבור כל יום שבו היה חולה -  גם עבור מורים שנכפה עליהם בידוד. כך למשל, מורים שחלו לפני שבועיים כבר הפסידו 20 ימי מחלה, מורים שנשלחו לבידוד של 10 ימים יפסידו 14 ימי מחלה. 

הפער הזה נובע מנוסחת חישוב שהיתה מבוססת על השעות היומיות שבהן המורה היה חולה ביחס לשעות העבודה החודשיות שלו, כפול 30 ימים בחודש. המורים צוברים את ימי המחלה שלהם, אבל הנזק הכלכלי שנגרם להם משמעותי במיוחד - במיוחד עבור מורים קרובים לגיל פרישה. כיום כל מורה שפורש לפנסיה זכאי לפדות את ימי המחלה שנותרו לו - ולקבל עבור כל יום מחלה תשלום בסך של כ-800 שקל. כך שמורים שהפסידו 20 ימי מחלה, הפסידו למעשה מענק של עד 16 אלף שקל בפרישה. 

בספטמבר האחרון הגיעה הסתדרות המורים לסיכום מול משרד האוצר על תיקון נוסחת החישוב של ימי המחלה, כך שגם משרד האוצר הסכים שיש צורך לשנות את שיטת החישוב הזאת. - אך מאז ההסכם בין הצדדים עדיין לא נחתם, והמורים סופגים פגיעה כלכלית. 

מכיוון שהמורים חויבו להיחשף לקורונה על ידי המדינה, על הממשלה לפחות לא לנכות להם ימי מחלה במקרים שבהם המורים חלו או נשלחו לבידוד. 

2. להפסיק לאיים בניכוי שכר למורים בסיכון: ההחלטה להחזיר את מערכת החינוך לפעילות מלאה, הביאה בעצם להחזרת כל המורים לעבודה, גם מורים שנמצאים בקבוצות סיכון או שאחד מבני משפחתם נמצא בקבוצת סיכון. המורים חשופים יותר להידבקות בקורונה, אך עד היום, משרד הבריאות לא קבע תקנות המגדירות אילו מורים נמצאים בקבוצות סיכון. מורים שניסו לקבל אישור מרופא משפחה גילו שרופאי המשפחה מסרבים לתת אישורים רפואים על סיכון במחלה, וקיבלו הפנייה לרופאים תעסוקתיים, שהתורים אליהם ארוכים במיוחד.

גם מורים שניסו לצאת לחופשה ללא תשלום גילו כי הסתדרות המורים לא הסדירה את הנושא, ובכך הם הפכו ליחידים במגזר הציבורי שלא יכולים לצאת לחופשה ללא תשלום ולקבל על כך דמי אבטלה.

מורים בסיכון שפנו למשרד החינוך ושיתפו אותם בחשש שלהם מהחזרה ללימודים, קיבלו הודעה על כך שבמידה שלא יגיעו ללימודים ינוכו להם מאות שקלים מהשכר עבור כל יום - מכיוון שמדובר בהיעדרות שאינה מוצדקת. כך, מורים נאלצו לשקר לרופאי המשפחה כדי לקבל אישורים רפואיים, או להיקנס על העדרות שאינה מוצדקת. ובכל מקרה, סופגים כתוצאה מכך נזק כלכלי.

במצב הנוכחי, שבו מתברר כי מורים יכולים להידבק בבתי הספר ובגני הילדים, כדאי ששר החינוך יכריז כי המשרד לא ינכה שכר למורים בסיכון שחוששים לצאת לעבודה, ויפעל להגדיר אילו מורים נחשבים בקבוצת בסיכון.

3. לאפשר למורים לעבוד מרחוק: בימים האחרונים רשויות מקומיות ובתי ספר ברחבי הארץ מודיעים על צעדים להפחתת מספר התלמידים בבתי הספר - על ידי שילוב למידה מרחוק בתוכנית הלימודים. עם זאת, עד לאחרונה משרד החינוך סירב להוציא הודעה רשמית שמאפשרת לבתי הספר לעבור ללמידה מרחוק, ומנהלי בתי ספר לא איפשרו למורים שלא הגיעו ללימודים להמשיך וללמד מרחוק את תלמידיהם. במידה שמשרד החינוך יחדש את התוכנית ללמידה מרחוק, הוא יצמצם את הנזק לתלמידים שנותרו בביתיהם וגם יאפשר למורים בסיכון ללמד מביתם במקום להגיע ללימודים. 

4. להודיע שהמנהלים והמורים לא יישאו באחריות על תחלואה בקורונה: בעקבות חידוש הלימודים הועברו למנהלים ולמורים הנחיות שונות שלמעשה מטילות עליהם את האחריות על תחלואה של תלמידים ומורים בבתי הספר ובגני הילדים. לפני כשבועיים, כשהנגיף החל להתפרץ בבתי הספר, ניסו גורמים בכירים במשרד הבריאות להטיל את האשמה על המורים. בשבוע שעבר דיווחו גננות כי בתדרוך שבוצע באמצעות זום נמסר להן שבמקרה של תחלואה בגנים, הן יתבקשו למסור תשובות על הנסיבות שהובילו לכך. 

ממשלת ישראל החליטה לפתוח את הלימודים באופן מלא בניגוד להמלצות של משרד הבריאות - ללא קפסולות וללא אמצעי הגנה - ועליה לפחות להיות הוגנת ולמסור לציבור ההורים ולמורים שאינה יכולה למנוע תחלואה במערכת החינוך, ושבמקרה שתלמיד או מורה יחלו הם לא ישאו באחריות בכלל ולא ידרשו לספק הסברים נוספים פרט לאלה שדורשים לצורך ביצוע החקירה האפדימיולוגית.

על שר החינוך לקבל אחריות מראש ולומר כי המדינה תהיה אחראית לכל מקרה של תחלואה בבית הספר - ותדאג גם לפצות את התלמידים והמורים החולים במידה שהקורונה תגרום להם נזק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker