ארגון המורים למנהלי בתי ספר: "אתם חשופים לתביעות, היו זהירים שבעתיים"

יו״ר ארגון המורים, רן ארז, התריע היום בפני המנהלים שמשרדי הממשלה עלולים לראות בהם האחראים לנזקים שיגיעו בעקבות תחלואה בקורונה של תלמידים ומורים ■ "מערכת החינוך נמצאת במצב של אנדרלמוסיה הגובלת באנרכיה, ממשלת ישראל איבדה את השליטה על המערכת"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר בגבעתיים
ליאור דטל

יו״ר ארגון המורים, רן ארז, הזהיר היום (חמישי) את מנהלי בתי הספר שמשרדי הממשלה עלולים לראות בהם האחראים לנזקים שיגיעו בעקבות תחלואה בקורונה של תלמידים ומורים. ארז כתב שהארגון יספק הגנה משפטית במקרה שבו מנהל ייתבע על ידי משפחות תלמידים או מורים, אך מצא לנכון גם לעדכן את המנהלים באפשרות. "היו זהירים שבעתיים", כתב ארז למנהלים. 

מאז שחזרה מערכת החינוך לפעילות מלאה לפני שבועיים וחצי, חלו בקורונה 285 תלמידים ומורים ביותר מ-70 בתי ספר ברחבי הארץ. יותר מ-10 אלף תלמידים ומורים נמצאים כיום בבידוד.

יו"ר ארגון המורים, רן ארזצילום: עופר וקנין

"מערכת החינוך נמצאת במצב של אנדרלמוסיה הגובלת באנרכיה", כתב ארז. "ממשלת ישראל בכלל ומשרד החינוך בפרט איבדו שליטה על המערכת מאז שהופסק הלימוד המקוון, והתלמידים והמורים שבו לבתי הספר מבלי לבצע בדיקות המלמדות אם ניתן בכלל לפתוח את בתי הספר".

ארז מזהיר בפנייתו מהנחיות לא ישימות שהעביר משרד החינוך למנהלים - בהן שמירת מרחק של שני מטר בין התלמידים תוך הושבתם בצמידות בכיתות - הנחיות שמטילות למעשה את האחריות על המנהלים והמורים. "תפקידכם כמנהלים הוא לשמש כש"ג וככרית ספיגה של כל תביעה וכל נזק שייגרם כתוצאה מכך", כתב ארז. "מעתה, אין מדובר בהחלטות ובנהלים של משרד החינוך, אלא בהחלטות ובאחריות שלכם לנזקים, אם יהיו. הגיעו כבר פניות ממשרדי עורכי דין המזהירים מפני תביעות שיוגשו על ידם בשם נפגעים".

ישראל היתה בין המדינות הראשונות בעולם שהחזירו את מערכת החינוך לפעילות מלאה. מערכת החינוך חזרה לפעילות בבת אחת ולא בהדרגה, וללא הנחיות המיושמות בשאר המדינות - בהן לימודים במרחק של שני מטר, ביצוע בדיקות חום כמה פעמים ביום ולמידה בקבוצות של 10 תלמידים בלבד. בעקבות השרב ששרר בשבועיים האחרונים, גם ההנחיה לעטות מסכות בוטלה על ידי שר הבריאות, יולי אדלשטיין. 

החזרה ללימודים מוגדרת כרשות בלבד עבור התלמידים, אך כחובה עבור המורים והמנהלים. התלמידים לא חייבים להגיע לבתי הספר, ולא ניתן לפגוע בציונים שלהם בעקבות היעדרויות. לדברי ארז, עשרות אלפי תלמידים נמנעו מלהגיע למוסדות החינוך. מנגד, ביטוח התלמידים אינו מכסה נזקים כתוצאה מהידבקות בקורונה, ומאחר שהתלמידים לא חייבים להשתתף בלימודים. משפחותיהם יתקשו לתבוע נזקים במקרה שייפגעו כתוצאה מהידבקות בנגיף. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker