מדינת ת"א לא מחכה למדינת ישראל: בתי הספר עוברים ללמידה מרחוק

עיריית תל אביב, בשיתוף משרד החינוך, החלה להודיע לבתי הספר בעיר שניתן לעבור ללמידה היברידית - כמה פעמים בשבוע מהבית והשאר בבית הספר - כדי לצמצם חשיפה לקורונה ■ בהרצליה, בגבעתיים ובתיכונים בודדים במודיעין ובראשון לציון החלו במגמה דומה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בתיכון עירוני א' בת"א, לפני הקורונה
תלמידים בתיכון עירוני א' בת"א (ארכיון)צילום: ניר כפרי

בעקבות התפשטות הקורונה במערכת החינוך בארץ, בתי ספר בתל אביב החלו לעבור ללמידה מרחוק - בעוד שברוב המוחלט של בתי הספר בארץ מתמהמהים בעקבות הוראות לא ברורות של משרד החינוך. 

בעיריית תל אביב בשיתוף משרד החינוך, החלו להודיע למנהלי בתי הספר בעיר על כך שהם רשאים לעבור ללמידה היברידית - שבמסגרתה חלק מהתלמידים ילמדו מרחוק כמה פעמים בשבוע. בהמשך היום הודיעה גם עיריית הרצליה לחטיבות הביניים ולתיכונים בעיר כי הם רשאים לעבור באופן מידי למודל של למידה חלקית מרחוק. מאוחר יותר הצטרפה למהלך גם עיריית גבעתיים, ואמרה כי מנהלי כל חטיבות הביניים והתיכונים שלה יוכלו לבחור האם לעבור ללמידה מרחוק באופן מלא או חלקי. תיכון במודיעין ותיכון בראשון לציון הודיעו להורים כי יפעלו באופן דומה.

עד כה, הודיעו כמה תיכונים בעיר על מעבר ללמידה חלקית מרחוק - הגימנסיה הרצליה, תיכונט, תיכון חדש, עירוני א׳, עירוני ד׳ ועירוני י"ד. בכל תיכון הוחלט על מעבר שונה ללמידה מרחוק. בעירוני א׳ למשל הודיעה ההנהלה כי תלמידי חטיבת הביניים יעברו בשלב זה ללמידה מרחוק עד לסוף השבוע, ובגימנסיה הרצליה ובתיכון חדש הופצה מערכת שעות חדשה שבמסגרתה תלמידי התיכון ילמדו יומיים בשבוע מרחוק. זאת, על מנת להפחית את מספר התלמידים בבתי הספר ולצמצם את החשיפה לנגיף.

מכתב שנשלח לתלמידי עירוני א' בת"א, והוריהם

גם בתיכונט שבתל אביב עברו למתכונת של למידה לסירוגין מהבית. במכתב ששיגר מנהל בית הפר, רם כהן, להורים, הוא כתב כי "כולנו עדים ושומעים את סיפור גימנסיה רחביה… אמנם הסכנה לא נשקפת לילדים אך מהם היא עוברת להורים, לסבים והסבתות ולאוכלוסיה המבוגרת והפגיעה שמסתכנת בנפשה. הילדים הם מפיצי על". 

בציוץ בטוויטר האשים כהן כי "במשרד החינוך חוששים לבטל את הלמידה מקרוב של חטיבות הביניים משום שאז תגיע דרישה של היסודיים גם כן לא ללמד. כי אם קיימת סכנה, אז מה איתם? החזרת היסודיים ללמידה מרחוק זה להחזיר את גלגל המשק אחורה. לכן מוחזקים תלמידי חטיבות הביניים כבני ערובה לשמירת ההפעלה של המשק".

עם זאת, בשאר הארץ בתי ספר מתמהמהים בגלל הנחיות לא ברורות של משרד החינוך בנושא. עד כה, כ-10,000 תלמידים ומורים הועברו לבידוד - מתוכם כ-220 כבר חלו בנגיף - אך משרד החינוך לא הודיע על חזרה ללמידה מרחוק והם ומוריהם יושבים בביתם ללא פעילות, בעוד שמורים מדווחים כי נאסר עליהם ללמד מרחוק. 

בירושלים, המהווה את מוקד התחלואה בקורונה במערכת החינוך, בתי הספר שנסגרו לא מקיימים עדיין למידה מרחוק ונמצאים בבתיהם. מורה בתיכון בירושלים, שתלמידיה לא מגיעים ללימודים בעקבות חשש של הוריהם להתפשטות קורונה בבירה אמרה ״פניתי למנהלת והצעתי שאלמד בינתיים את התלמידים מרחוק, אבל היא הודיעה שהוראות משרד החינוך אוסרות באופן חד משמעי על למידה מרחוק״. מורה נוספת מאזור השרון, אמרה כי ביקשה ללמד את תלמידיה מרחוק לבגרות, אך מנהלת בית הספר סירבה בגלל הנחיות משרד החינוך. 

מכתב שנשלח לתלמידי תיכון חדש בת"א והוריהם

במשרד החינוך עדיין לא הגיבו לדברים. לפני כשבועיים, כאשר הממשלה החליטה לחזור ללימודים באופן מלא - גם בחטיבות הביניים ובתיכונים - הוחלט גם להפסיק בלמידה מרחוק, ולא ניתנה אפשרות למורים בסיכון החוששים להגיע לבתי הספר להמשיך בלימודים מרחוק.

בעקבות התפשטות הקורונה בבתי הספר בשבועיים האחרונים, הודיע משרד החינוך עד כה על סגירת 31 בתי ספר וגני ילדים. בבתי ספר רבים נוספים, בעיקר בירושלים, נרשמת נוכחות נמוכה במיוחד של תלמידים. למרות זאת, כאמור, התלמידים שנשלחו לבידוד לא עברו ללמידה מרחוק. מאז החזרה לשגרה, הלימודים בבתי הספר הוגדרו כרשות בלבד, ונכון לעכשיו ותלמידים שיפגעו כתוצאה מהידבקות בנגיף אינם מבוטחים על ידי מערכת החינוך.

מנהלת תיכון חדש בתל אביב, לימור מרקנזון, הודיעה אתמול כי הלימודים בבית הספר יתקיימו באופן חלקי - כל שכבה תלמד פעמיים בשבוע מרחוק במקום להגיע ללימודים. במכתב שהעבירה לתלמידים ולהורים כתבה מרקנזון: החלטנו לבנות מתווה למידה משולבת שיענה בראש ובראשונה על הצורך לצמצם את מספר התלמידים השוהים ברגע נתון בבית הספר. אני מאמינה כי המתווה יהפוך בהמשך להזדמנות נדירה לפרוץ דרך ולנסות לשלב בתהליכים הפדגוגיים בבית הספר גם הוראה מרחוק". לדבריה, "התחלואה בקורונה עולה ורבים מהמוקדים בבתי הספר. עד שלא יימצא חיסון נאלץ להתאים את שגרת בית הספר ואת הפדגוגיה בתחומי הדעת השונים למציאות החדשה". 

גם יו"ר ארגון המורים, רן ארז, הודיע אתמול כי הוא תומך בסיום הלימודים בתיכונים ובמעבר ללמידה מרחוק. 

מעיריית תל אביב-יפו נמסר כי "בתי הספר העל-יסודיים בעיר קיבלו אפשרות לשלב למידה מרחוק עם למידה פיזית בבית ספר, כמו גם אפשרות ללמידה במשמרות או בהרכב של חצאי כיתות. כל מנהל ומנהלת יפעלו על פי הבנתם ועל פי הצרכים המתבקשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker