המל"ג נגד רייכמן: "הבינתחומי לא יכול לקרוא לעצמו אוניברסיטה"

המרכז הודיע מוקדם יותר היום כי החליט לשנות את שמו לאוניברסיטת רייכמן - אך במועצה להשכלה גבוהה טוענים כי לא קיבל את אישורה לכך ■ המרכז: "על פי דין אנחנו רשאים לקרוא לעצמנו אוניברסיטה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרכז הבינתחומי בהרצליהצילום: עופר וקנין

החלטת המרכז הבינתחומי בהרצליה לשנות את שמו לאוניברסיטת רייכמן בוצעה במחטף, וללא קבלת האישור הנדרש מהמועצה להשכלה גבוהה - כך אומרים מקורות במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). המרכז הבינתחומי הודיע מוקדם יותר היום (שני) כי החליט לשנות את שמו, בכפוף לאישור רשם החברות.

לפי המל"ג, החוק קובע כי יש לקבל את אישור המועצה טרם הגדרת מוסד כאוניברסיטה. במכתב שהעבירה מנכ"לית המל"ג מיכל נוימן לבינתחומי, נכתב כי "לפי סעיף 9 לחוק המל"ג, המועצה להשכלה גבוהה העניקה הכרה למוסד המרכז הבינתחומי הרצליה ולא לאוניברסיטת רייכמן. לכן השינוי לאוניברסיטת רייכמן אינו מהווה שינוי שם, כי אם שינוי ההכרה במוסד. לפיכך, ככל שהמוסד מבקש לקבל הכרה כאוניברסיטה, עליו לפנות בבקשה מסודרת למל"ג ולקבל את אישורה. ללא קבלת הכרה כאמור אין המרכז הבינתחומי בהרצליה רשאי לעשות שימוש בביטוי אוניברסיטה". במועצה טוענים שהמרכז הבינתחומי לא ביקש ממנה להתכנס ולדון בכך, אלא הודיע לה על שינוי השם באופן חד צדדי בשבוע שעבר.

הבינתחומי קיבל את ההחלטה לשנות את שמו לאוניברסיטה לאחר שקיבל אישור לפתוח תוכניות נוספות ללימודי תואר שלישי במדעי המחשב ופסיכולוגיה. עם זאת, המועצה טוענת כי החלטה זו, והחלטה נוספת ממאי על פתיחת מסלולי תואר שלישי במדעי המחשב ובפסיכולוגיה, אינן מקנות לה תואר של אוניברסיטה. כמו כן, אף שהמרכז קיבל אישור להענקת תואר שלישי, רק חמישה סטודנטים לומדים היום במסלול לתואר שלישי בבינתחומי.

המרכז הבינתחומי אמנם לא מתוקצב על ידי המדינה, אך הוא כפוף למל"ג, שמאפשרת לו לפעול כמוסד אקדמי. עם זאת, מהבינתחומי נמסר בתגובה כי הוא אינו כפוף במקרה זה להחלטותיה של המועצה: "על פי דין אנחנו רשאים לקרוא לעצמנו אוניברסיטה, בהתבסס על היותנו מוסד מחקרי שהוסמך על ידי ועדות בינלאומיות והמועצה להשכלה גבוהה להעניק תארי דוקטור, במשפטים, פסיכולוגיה ומדעי המחשב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker