שלום לבינתחומי: אחרי ויצמן ובן גוריון - גם רייכמן מקבל אוניברסיטה על שמו

שנתיים אחרי שהוכר כאוניברסיטה פרטית, המרכז הבינתחומי בהרצליה משנה את שמו לאוניברסיטה - ומוסיף את שמו של מייסד ונשיא המרכז, פרופ' אוריאל רייכמן ■ מאוקטובר - תוכניות לתואר שלישי בפסיכולוגיה ומדעי המחשב בבינתחומי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוריאל רייכמןצילום: עופר וקנין

המרכז הבינתחומי בהרצליה, שהוקם בשנות ה-90 כמכללה פרטית ולפני כשנתיים הוכר כאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל, הודיע היום על שינוי שמו ממרכז אקדמי לאוניברסיטה. בנוסף, המרכז החליט כי מעכשיו ייקרא על שם מייסד ונשיא המרכז, פרופ׳ אוריאל רייכמן. כך, שמו של המרכז הבינתחומי יהיה, החל מהיום, אוניברסיטת רייכמן.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

הבינתחומי קיבל את ההחלטה לשנות את שמו לאוניברסיטה לאחר שקיבל אישור לפתוח תוכניות נוספות ללימודי תואר שלישי במדעי המחשב ופסיכולוגיה. שינוי השם כפוף לאישור רשם החברות. מי שיזם את שינוי השם הוא יו"ר המרכז ושר החינוך לשעבר, פרופ' אמנון רובינשטיין. בשלב זה, באוניברסיטה החדשה ניתן תואר שלישי במשפטים בלבד. עד היום רק שתי אוניברסיטאות בישראל נקראו על שם אישים: אוניברסיטת בן גוריון על שם ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון, ואוניברסיטת בר אילן על שם הרב מאיר בר אילן. גם מכון ויצמן פועל על שמו של נשיא המדינה הראשון חיים ויצמן, שהיה מעורב בהקמת המכון. רייכמן צפוי לפרוש בדצמבר 2021 - בעוד שנה וחצי. 

מהמרכז הבינתחומי נמסר כי מטרת השינוי היא "לשקף נאמנה את אופיו כמוסד אקדמי מחקרי המעניק תארי דוקטור ופועל בסטנדרטים האקדמיים המחמירים ביותר. האסיפה החליטה לכבד את הנשיא והמייסד, שעתיד לפרוש מתפקידו בשנה הבאה, ולקרוא את המוסד על שמו". 

סטודנטים במרכז הבינתחומי בהרצליה, בשנה שעברה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

שינוי השם יקבל תוקף לאחר קבלת אישור מרשם החברות. רייכמן הודיע על פרישתו מתפקיד נשיא המוסד, לאחר שכיהן בתפקיד מאז שהוקם בשנות ה-90. בעבר דרשה המועצה להשכלה גבוהה כי רייכמן יפרוש מתפקידו, מאחר שלפי כללי המל״ג, כהונת נשיאי אוניברסיטאות ומכללות מוגבלת ל-12 שנה ואילו רייכמן מכהן בתפקיד כבר 26 שנה. לאחר שרייכמן סירב לפרוש, המל״ג התנתה את מתן האישור להענקת תארי דוקטורט בפרישתו. בסופו של דבר, שר החינוך ויו"ר המל"ג לשעבר נפתלי בנט, התערב בנושא ויזם הליך של אישור קבלת תואר שלישי במרכז הבינתחומי - ללא קשר לפרישתו של רייכמן מהתפקיד. 

במשך שנים רבות, קיימת יריבות בין רייכמן לבין שאר האוניברסיטאות בישראל. רייכמן אף טבע את המונח "קרטל האוניברסיטאות" שבו עשה שימוש בנט, בהמשך. במשך שנים טען רייכמן כי האוניברסיטאות מנסות לפגוע בהתפתחות המרכז הבינתחומי, מנגד האוניברסיטאות מחו על כך שהמרכז מנצל את העובדה שאינו כפוף לפיקוח על גובה שכר הלימוד ושכר המרצים, כדי לפגוע בשאר האוניברסיטאות.  לאחר ההחלטה להעניק לבינתחומי אפשרות לפתוח תוכניות לימודים לתואר שלישי, באוניברסיטאות מחו ומתחו ביקורת גם על רמת המחקר במרכז. רייכמן שלל את הטענות. מקור באחת האוניברסיטאות אמר היום בעקבות ההחלטה לשנות את שם המרכז כי "שינוי השם מתאים לאליטזם ולניתוק שהמוסד הזה משדר".

במרכז הבינתחומי לומדים כ-7,500 סטודנטים. שכר הלימוד לתואר ראשון נע בין 42 ל-48.5 אלף שקל לשנה. החל בשנת הלימודים הנוכחית פועלת במרכז תוכנית ללימודי תואר שלישי במשפטים, כך שהוא כבר מתנהל כאוניברסיטה פרטית. באחרונה העניקה המועצה להשכלה גבוהה לבינתחומי אישור להתחיל בלימודי תואר שלישי גם במדעי המחשב ובפסיכולוגיה. הלימודים יחלו בשנת הלימודים הבאה שתיפתח באוקטובר.

אמנון רובנשטייןצילום: אייל טואג

המרכז הבינתחומי הוא מוסד ללא כוונת רווח שאינו מתוקצב על ידי המדינה, ולכן הוא גובה שכר לימוד הגבוה פי ארבעה משאר האוניברסיטאות. כ-72% מהכנסות המרכז הן משכר הלימוד של הסטודנטים, והיתר מתרומות ומהכנסות ממחקר.

פרופ׳ אמנון רובינשטיין, יו״ר דירקטוריון הבינתחומי, המליץ על שינוי השם ואמר כי "הפיכת הבינתחומי הרצליה לאוניברסיטה היא אבן דרך חשובה בהתפתחות מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. בכך מצטרפת ישראל לרשימת המדינות שבהן פועלים לצד מוסדות מתוקצבים של המדינה גם מוסדות עילית פרטיים מעולים.

"רייכמן הוא איש ציבור ומחנך בכל נימי נפשו, ובמשך כל חייו תרם למדינת ישראל ולחיזוק דמותה כדמוקרטיה ליברלית. רייכמן היה מעורב ביוזמות ציבוריות חשובות, ובראשן חוקה לישראל, אך מפעל חייו הגדול הוא המפעל החינוכי והציוני של המרכז הבינתחומי הרצליה. לולא רייכמן, שהגה את הקמתו והוציא אותו לפועל בכשרון ובמסירות יוצאים דופן, לא היה קם המרכז הבינתחומי ואין ראוי ממנו שתיקרא האוניברסיטה על שמו".

רייכמן עצמו אמר כי הוא "נרגש ואסיר תודה לדיקרטוריון ולחברי האסיפה הכללית על החלטתם לקרוא למוסד על שמי, לקראת פרישתי בדצמבר 2021. המרכז הבינתחומי הוא מפעל חיי. אני מאושר על ההכרה האקדמית שקיבלנו. המלצותיהן של ועדות מומחים בינלאומיות שבדקו אותנו היוו את הבסיס להחלטות המועצה להשכלה גבוהה להסמיך אותנו להעניק תארי דוקטורט במשפטים, מדעי המחשב ופסיכולוגיה - החלטות שמקנות לנו מעמד של מוסד מחקרי, כלומר אוניברסיטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker