ההתפרצות בבתי הספר: עוד מורים ותלמידים אובחנו כחולי קורונה בגימנסיה בירושלים

בית הספר, שבו לומדים כ-1,200 תלמידים, נסגר לשבוע לפחות, ו-210 תלמידים ומורים נשלחו לבידוד ■ הלימודים במוסדות החינוך מתנהלים כמעט ללא מגבלות - בניגוד למדינות אחרות בעולם שהטילו מגבלות כמו לימודים בקבוצות של עד 10 תלמידים, סריקות חום מספר פעמים ביום, ושמירת מרחק

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית ספר יסודי בגבעתיים, החודש
ליאור דטל

משרד החינוך דיווח היום (ה') כי מורים ותלמידים נוספים נוספת בגימנסיה העברית בירושלים נדבקו בקורונה. אחר הצהריים דווח כי מניין הנדבקים בגימנסיה עלה ל-18, 11 תלמידים ו-7 מורים ומורות. בית הספר, שבו לומדים כ-1,200 תלמידים, נסגר לשבוע לפחות, ו-210 תלמידים ומורים נשלחו לבידוד.

בכך, עלה מספר המורים, הגננות והסייעות החולות בקורונה ברחבי הארץ ל-19 - 15 מורים ומורות ו-4 סייעות. בנוסף, מאז אתמול בערב אותרו 11 תלמידים נוספים ברחבי הארץ שנדבקו בנגיף, בהם תלמידים בגימנסיה בירושלים. מספר התלמידים החולים בקורונה עלה ל-32.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי מאז החזרה לשגרת לימודים לפני שבועיים, נגיף הקורונה התפרץ ב-22 מוסדות חינוך שונים ברחבי הארץ, כולל ב-5 מוסדות חינוך בתל אביב וב-4 מוסדות חינוך בירושלים. כמו כן, התגלו עובדי הוראה או תלמידים חולים בקורונה ב-3 מוסדות חינוך ברחובות, 2 בבית שמש, 3 בבני ברק, 1 בראשון לציון, 1 בבת ים, 1 ברמלה, 1 בכסייפה.

ב-15 במארס, כאשר הוחלט להשבית את מערכת החינוך מחשש להתפרצות הקורונה במערכת מספר המורות שנדבקו בנגיף במוסדות החינוך היה אפס, ומספר התלמידים החולים הסתכם ב-15.

הלימודים במוסדות החינוך מתנהלים כעת כמעט ללא מגבלות, בכיתות גדולות של עד 40 תלמידים וללא שמירת מרחק בין התלמידים. זאת בניגוד למדינות אחרות בעולם, שהחליטו להחזיר את הלימודים לשגרה תחת מגבלות כבדות יותר - כמו לימודים בקבוצות של עד 10 תלמידים, סריקות חום מספר פעמים ביום, ושמירת מרחק בין התלמידים.

שלשום התגלה כי שני תלמידים בתיכון צפית בבית ברל חלו בקורונה. בית הספר ממשיך לפעול, אך 62 תלמידים ומורים נשלחו לבידוד. 

בית הספר נבון ברחובות נסגר גם הוא לפני כשבוע וחצי, לאחר שארבעה מורים העובדים בו נדבקו בקורונה וכן גם תלמידים מבית הספר, ששניים מהם הדביקו בני משפחה הלומדים במוסדות חינוך אחרים. עם זאת, תקופת הבידוד של תלמידי בית הספר הסתיימה, והלימודים בו יתחדשו במהלך השבוע הבא. 

בשבועיים האחרונים התגלו מקרי קורונה נוספים בבתי ספר וגני ילדים ברחבי הארץ: בכסייפה נסגרו גני ילדים בעקבות חשש להתפרצות קורונה והנושא נמצא בבדיקה; ביישוב אלקסום מורה חלה בקורונה והאירוע נמצא גם כן בבדיקה; בירושלים חלה גנן בגן חרדי בקורונה, וחמישה גנים במתחם נסגרו; בבני ברק נסגרו שני גני ילדים בעקבות הידבקות של גננת; בתל אביב נמצא תלמיד חולה קורונה בבית הספר החרדי רש"י בנים; באלעד תלמיד ישיבה חלה בקורונה; ובראשון לציון נסגר גן ילדים, לאחר שהתברר כי סייעת בגן חלתה בקורונה.

מעבר לנזקים הבריאותיים והחשש להדביק בני משפחה, המורים שנדבקו בקורונה חשופים גם לנזקים כלכליים. כך למשל, עבור כל יום מחלה שלהם מנוכים להם 1.5 ימי מחלה. מכיוון שתקופת ההחלמה מהקורונה ארוכה יחסית, הם צפויים להיפגע לקראת הפרישה מהעבודה, מאחר שמורים רשאים לפדות בפרישה את ימי המחלה שנותרו להם. 

גורמים במשרד הבריאות מאשימים את המורים עצמם בכך שנדבקו, אך המורים אינם אשמים במצב. בתי הספר חזרו לשגרה ללא ההנחיות המקובלות לפתיחת בתי עסק למשל, ללא שמירת מרחק בין התלמידים, ללא מדידת חום, וללא אמצעי הגנה אחרים כמו חוצצים בין השולחנות למשל. המורים מחויבים לחבוש מסיכה כל היום, אך התלמידים לא. בנוסף, מורים בסיכון שחששו לחזור לעבודה חויבו לחזור על ידי משרד החינוך, תחת איומים בניכוי של מאות שקלים משכרם עבור כל יום היעדרות. הסתדרות המורים, איפשרה את החזרה ללימודים למרות האיומים בניכויי שכר המורים ולמרות ההגבלות הבריאותיות המקלות.

עם זאת, בגלל שהנחיות משרד החינוך והבריאות לגבי החזרה לשגרה הטילו מראש את האשמה על הידבקות בקורונה על המורים והמנהלים עצמם - המורים שחלו יתקשו לקבל פיצויים מהמדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker