ליאור דטל

בתוך פחות משבועיים, 15 מורים ואנשי צוות בגנים ובבתי הספר חלו בקורונה (לא כולל אנשי הצוות במעונות), יותר מ-500 תלמידים ומורים נשלחו לבידוד, ובית ספר יסודי ושמונה גנים נסגרו. 

זאת הפעם הראשונה מאז התפרצות הקורונה בישראל שמורים נדבקו במחלה במהלך עבודתם בבתי הספר וגני הילדים. עד הערב שבו הוחלט להשבית את מערכת החינוך, ב-15 במארס, לא דווח על אף מורה או גננת שחלו בקורונה כתוצאה מהידבקות במוסדות חינוך. כעת מספר המורים החולים גדל בכל יום. מאחר שכל מורה נחשף לעשרות תלמידים, הנתונים האלה אמורים לעורר דאגה מסוימת בקרב הורים או מקבלי ההחלטות בממשלה, אבל נראה שהרצון להחזיר את המשק לשגרה - גם אם במקרה של מערכת החינוך לחודש אחד בלבד - גדול יותר מהרצון לשמור על בריאותם של המורים. 

הסתדרות המורים, הצהירה ערב החזרה ללימודים כי לא תאפשר לפגוע בבריאות עובדי ההוראה, אך בסופו של דבר לא הצליחה לשמור על בריאותם של לפחות 15 מורים. עם זאת, בהסתדרות יכולים להתגאות בהישג אחר - אתמול (ג') החליט ראש הממשלה שלא לקצר את החופש הגדול מעבר לתשעת הימים שסוכמו, ושנת הלימודים תסתיים ב-13 ביולי. 

גם מספר התלמידים שחלו בקורונה בשבועיים האחרונים מסתכם ב-19 תלמידים (לא כולל ילדי המעונות) - יותר ממספר הילדים שחלו בערב שבו הוחלט להשבית את מערכת החינוך - אז 15 תלמידים נדבקו בנגיף. 

בית ספר יסודי בגבעתיים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

בימים האחרונים, בכירים במשרד הבריאות מטילים את האחריות להידבקות במחלה על המורים עצמם, באופן שמצביע על היתממות, בריחה מאחריות וניתוק מהשטח. האם במשרד הבריאות לא ידעו שבכיתות בישראל לומדים עד 40 תלמידים? האם ההנחיה שהועברה למורים ולמנהלים להושיב שני תלמידים בשולחן משותף קטן באורכו משני מטרים, אך לדאוג לשמירת מרחק של שני מטרים ביניהם, נראתה הגיונית לכל משרדי הממשלה שניסחו את מתווה החזרה ללימודים?

המורים הוחזרו לבתי הספר ללא מיגון

המורים היו המגזר הראשון שחזר לשגרה והמגזר היחיד שחזר לעבודה ללא אמצעי מיגון בסיסיים. המדינה לא סיפקה להם מסכות או אלכוג׳ל, או אפילו לוחות פלסטיק להפרדה בין שולחנות התלמידים. להיפך, הם אפילו נדרשו להשתתף בעבודות הניקיון והחיטוי של הכיתות והשירותים בבתי הספר. כל ההנחיות המקנות עסקים בתו סגול, לא חלו בכלל על בתי הספר. כל זאת, תחת איומים על כך ששכרם ינוכה במאות שקלים עבור כל יום אם לא יחזרו ללימודים - גם אם הם או בני משפחתם בקבוצות סיכון.

המורים נדרשים לעטות מסכות לאורך כל היום - זאת דרישה בלתי אפשרית כאשר תפקידם דורש לדבר וללמד במשך חמש-שש שעות ביום, ולא ברור האם יש בה תועלת לאור העובדה שתלמידי הגנים ועד כיתות ד׳ לא נדרשים לעטות מסכה. 

במדינות אחרות מצאו פתרוונת יצירתיים שהחליפו את התלות במסכות. כמו למשל לימודים בקבוצות של עד עשרה תלמידים, או סריקות חום כמה פעמים ביום. אפילו בסין נמצאה שיטה להושיב את התלמידים במרחק של כמה מטרים אחד מהשני. בישראל הלימודים התחדשו בכיתות של עד 40 תלמידים, ללא שמירת מרחק. הצעות חלופיות שהועברו למשרדי הממשלה לדחות את חידוש הלימודים ולממן בינתיים מסגרות לילדים קטנים ברשויות המקומיות שהוריהם נדרשים לשוב לעבודה - כלל לא עלו לדיון. 

מעבר לנזקים הבריאותיים כתוצאה מהידבקות במחלה, המורים חשופים כעת גם לנזקים כלכליים. הנזק הכלכלי הישיר ביותר הוא אובדן ימי המחלה - עבור כל יום מחלה שהמורים לוקחים כתוצאה מהידבקות בקורונה - המדינה מנכה להם 1.4 ימי מחלה. עבור מורים לקראת פרישה - שחשופים יותר לפגיעה מנגיף קורונה - מדובר בהפסד כספי משמעותי מכיוון שהם רשאים לפדות את ימי המחלה שצברו בעת הפרישה.

המורים לא אחראים להידבקות בבתי הספר. הגורם שאחראי להידבקות התלמידים הוא משרד הבריאות, ונושאים באחריות גם משרד החינוך ומשרד ראש הממשלה. האחריות מוטלת גם על הסתדרות המורים שאיפשרה לכל המורים לחזור ללימודים. למרות זאת, במצב שנוצר הם ייפגעו ויתקשו לקבל פיצויים - הם קיבלו על עצמם את ההנחיות, שבו לעבודה והארגונים המייצגים אותם לא התנגדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker