עלות "קיצור החופש הגדול": עד 540 שקל לכל ילד, לא כולל צהרון - גידול של 20% לעומת 2019

תשלומי ההורים עבור הקייטנות שיופעלו בבתי הספר כתחליף לחופש הגדול יזנקו ■ המחירים להשתתפות בקייטנה נקבעו לפי הדירוג החברתי-כלכלי של הישובים השונים, ולא נלקחה בחשבון הפגיעה הכלכלית בהורים בעקבות משבר הקורונה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר בית הכרם בירושלים, שלשום. למצולמות אין קשר לכתבה
בית ספר בית הכרם בירושלים. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא לקצר את החופש הגדול תעלה מאות ואף אלפי שקלים למשפחה עם ילדים. זאת, בנוסף לעלות של 700 מיליון שקל מתקציב המדינה. משרד החינוך עידכן היום (ד') כי תשלומי ההורים עבור הקייטנות שיופעלו בבתי הספר כתחליף לחופש הגדול יעלה ב-20%, בהשוואה למחיריהם בשנה שעברה. 

ההחלטה התקבלה אתמול על ידי נתניהו בשיתוף משרד החינוך והאוצר - אך בדיון עצמו לא הוצגו הנתונים על תשלומי ההורים הגבוהים, והם לא נלקחו בחשבון. המחירים להשתתפות בקייטנה נקבעו לפי הדירוג החברתי-כלכלי של הישובים השונים, ולא נלקחה בחשבון הפגיעה הכלכלית בהורים בעקבות משבר הקורונה. 

בישובים באשכולות הכלכליים 10-8 כמו תל אביב, רעננה, הרצליה, רמת גן, כפר סבא וגבעתיים, המחיר לכל תלמיד יסתכם ב-540 שקל - גידול של כ-20% במחיר בהשוואה לשנה שעברה, אז עלות ההשתתפות לכל תלמיד הסתכמה ב-450 שקל. 

המחיר אינו כולל צהרון, שמחירו מגיע לכ-900 שקל לכל תלמיד. כך, משפחה עם שני ילדים תאלץ לשלם 1,080 שקל רק עבור הקייטנות, וכ-1,800 שקל נוספים עבור הצהרון במהלך חודשי הקיץ. 

ילדים בצהרון. אילוסטרציהצילום: תומר אפלבאום

בישובים באשכולות הכלכליים 7-5, מחיר הקייטנה עלה גם הוא בכ-20% וכעת הוא מסתכם ב-360 שקל לכל ילד (בהשוואה ל-300 שקל בשנה שעברה,) לא כולל צהרון. אשכלות אלה כוללים בין היתר את רחובות, ראשון לציון, קרית שמונה, קרית מוצקן, פתח תקווה, חולון, עפולה, בית שאן, חיפה וחדרה. 

בנוסף, בשנה שעברה, בישובים במעמד כלכלי 5 ההשתתפות בקייטנות היתה ללא עלות, אך השנה הוחלט שרק ישובים באשכולות החברתיים הכלכליים 4-1 יקבלו מימון מלא. המשמעות היא שהורים בישובים במעמד כלכלי 5 יידרשו לשלם מאות שקלים שלא שילמו בעבר. מדובר בישובים כמו אשדוד, באר שבע, אור יהודה, טבריה, מצפה רמון ובית שאן. 

לפי התוכנית, שנת הלימודים בגני הילדים ובתי הספר היסודיים תסתיים ב-13 ביולי - כך שהחופש הגדול יקוצר רק ב-9 ימים. לאחר מכן, משרד החינוך יפעיל את הקייטנות בגני הילדים ובכיתות א'-ד' למשך 18 ימים נוספים. הקייטנות לא יהיו חובה והן יתמקדו בשיעורי העשרה ויופעלו על ידי מתנדבים, סייעות, מדריכים ועובדי הצהרונים בכל מוסד. 

התוכנית אושרה כתחליף למו"מ עם הסתדרות המורים על קיצור נוסף של החופש הגדול. ההסתדרות הסכימה לקצר את החופש הגדול ב-9 ימים במהלך חודש מארס, על אובדן ימי הלימוד במארס בלבד. לאחר מכן קבעה הממשלה כי יש להחזיר גם ימי לימוד נוספים בחופש הגדול בעבור תקופת הלימודים שלא התקיימו בחודשים אפריל ומאי, אך לבסוף החליטה לחזור בה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker