בתוך יום: מספר המורים חולי קורונה זינק פי שניים; 19 תלמידים חולים

נכון להערב (שלישי), 509 מורים ותלמידים נמצאים בבידוד מחשש להידבקות בנגיף ■ 8 גני ילדים נסגרו

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר יסודי בתל אביב, באפריל
ליאור דטל

מספר המורים והגננות שדווחו כחולי קורונה הוכפל ביום האחרון ביותר מפי שניים, ומספר התלמידים שאובחנו כחולי קורונה גדל פי שלושה - כך עולה מנתונים עדכניים של משרד החינוך הנכונים להיום (שלישי) בערב. 

נכון להיום בערב, משרד החינוך מדווח על 15 עובדי הוראה חולים - 11 מורים וגננות ו-4 סייעות וכן על 19 ילדים שנדבקו בנגיף. כל מקרי ההדבקה האלה אירעו בשבועיים האחרונים. בנוסף, 509 מורים ותלמידים נמצאים בבידוד מחשש להידבקות בנגיף. בית הספר נבון ברחובות נסגר וכך גם 8 גני ילדים ברחבי הארץ.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

הבוקר דיווח המשרד כי 8 מורים, גננות וסייעות נדבקו בנגיף, וכן 6 תלמידי בתי ספר וגנים. במשרד מסבירים את הגידול בנתונים בכך שמדובר בעדכון לנתונים המעוברים למשרד מרחבי הארץ ובבדיקות חדשות שתוצאותיהן הגיעו במהלך היום.

היום, התגלו מקרים חדשים של תלמידים ומורים שנדבקו בקורונה בארבעה מוסדות חינוך ברחבי הארץ שלא דווחו עד כה:

שני תלמידים בבית ספר יסודי במועצה המקומית דרום השרון נמצאו כחולי קורונה - 64 תלמידים ומורים נשלחו לבידוד, בהמשך, התגלה תלמיד חולה בבית הספר העל יסודי הגימנסיה בירושלים - כ-70 מורים ותלמידים נשלחו לבידוד.

מאוחר יותר התגלה מקרה נוסף של מורה חולה בקורונה בבית הספר בישוב אלקסום בדרום הארץ ו-20 תלמידים נשלחו לבידוד. כמו כן, יש חשד נוסף להידבקות בקורונה בגנים ובתי ספר בכסייפה שנסגרו עד לתוצאות הבדיקה. 

הדו"ח של משרד החינוך כולל מספר מקרים של הידבקות בקורונה. הראשון התרחש כאמור בבית הספר נבון ברחובות באמצע החודש, ובמסגרתו נדבקו בנגיף מורים ותלמידים, שלאחר מכן גם הדביקו לפחות שני ילדים נוספים ממשפחתם הלומדים במוסדות חינוך אחרים. כתוצאה מכך, בית הספר נסגר, ו-113 תלמידים ו-33 מורים נשלחו לבידוד. 

מקרה נוסף של קורונה התגלה בבית ספר יסודי חרדי בשכונת נווה עופר בתל אביב, שם נדבק תלמיד בקורונה - מה שהביא לשליחתם של כ-30 תלמידים לבידוד. גם באלעד התגלה תלמיד שנדבק בנגיף - ו-17 תלמידים נשלחו לבידוד.

בסוף השבוע שעבר התגלו שני מקרי קורונה בגני ילדים: גן הילדים "אני גיבור" בראשון לציון נסגר ו-20 ילדים נשלחו לבידוד לאחר שסייעת בגן חלתה; בבני ברק גם כן סגרו גן ושלחו 21 ילדים לבידוד לאחר שגננת נדבקה בקורונה.

שלשום, התגלה מקרה קורונה נוסף בגן הילדים החרדי "חכמת רב" בירושלים - גנן הגן חלה בקורונה, ו-60 תלמידים נשלחו לבידוד. 

הלימודים במוסדות החינוך מתנהלים כעת כמעט ללא מגבלות, בכיתות גדולות של עד 40 תלמידים וללא שמירת מרחק בין התלמידים. זאת בניגוד למדינות אחרות בעולם, שהחליטו להחזיר את הלימודים לשגרה תחת מגבלות כבדות יותר - כמו לימודים בקבוצות של עד 10 תלמידים, סריקות חום מספר פעמים ביום, ושמירת מרחק בין התלמידים.

המורים חשופים גם לנזקים כלכליים

מעבר לנזקים הבריאותיים והחשש להדביק בני משפחה, המורים שנדבקו בקורונה חשופים גם לנזקים כלכליים. כך למשל, עבור כל יום מחלה שלהם מנוכים להם 1.5 ימי מחלה. מכיוון שתקופת ההחלמה מהקורונה ארוכה יחסית, הם צפויים להיפגע לקראת הפרישה מהעבודה, מאחר שמורים רשאים לפדות בפרישה את ימי המחלה שנותרו להם. 

גורמים במשרד הבריאות מאשימים את המורים עצמם בכך שנדבקו, אך המורים אינם אשמים במצב. בתי הספר חזרו לשגרה ללא ההנחיות המקובלות לפתיחת בתי עסק למשל, ללא שמירת מרחק בין התלמידים, ללא מדידת חום, וללא אמצעי הגנה אחרים כמו חוצצים בין השולחנות למשל. המורים מחויבים לחבוש מסיכה כל היום, אך התלמידים לא. בנוסף, מורים בסיכון שחששו לחזור לעבודה חויבו לחזור על ידי משרד החינוך, תחת איומים בניכוי של מאות שקלים משכרם עבור כל יום היעדרות. הסתדרות המורים, איפשרה את החזרה ללימודים למרות האיומים בניכויי שכר המורים ולמרות ההגבלות הבריאותיות המקלות.

עם זאת, בגלל שהנחיות משרד החינוך והבריאות לגבי החזרה לשגרה הטילו מראש את האשמה על הידבקות בקורונה על המורים והמנהלים עצמם - המורים שחלו יתקשו לקבל פיצויים מהמדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker