סופית: לא יהיה קיצור נוסף בחופש הגדול; המדינה וההורים יממנו קייטנות בגנים ובבתי הספר

משרד ראש הממשלה הודיע היום כי הגיע לסיכום עם משרד החינוך, משרד האוצר והרשויות המקומיות על הפעלת קייטנות בבתי הספר ובגני הילדים במהלך יולי ותחילת אוגוסט - במסגרת תוכנית בתי הספר של החופש הגדול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייטנה בבית ספר בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר
קייטנה בבית ספר בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: דודו בכר

הממשלה הודיעה סופית היום (ג') כי החופש הגדול לא יקוצר מעבר לתשעת הימים שכבר סוכמו בשל אובדן ימי הלימוד במארס, ובמקום זאת היא תציע קייטנות בבתי הספר ובגני הילדים - במימון הורים. 

משרד ראש הממשלה הודיע היום כי הגיע לסיכום עם משרד החינוך, משרד האוצר והרשויות המקומיות על הפעלת קייטנות בבתי הספר ובגני הילדים במהלך יולי ותחילת אוגוסט, במסגרת תוכנית בתי הספר של החופש הגדול. לשם כך, המדינה תשקיע כ-700 מיליון שקל. זאת, בנוסף לכ-900 מיליון שקל שהממשלה הקצתה עד כה כדי לחזור ללימודים לאחר השבתת מערכת החינוך בעקבות משבר הקורונה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

כתוצאה מההחלטה, שנת הלימודים בכיתות א'-ג' תסתיים ב-13 ביולי, ורק הורים שיהיו מעוניינים בכך ישלחו את ילדיהם לקייטנות בבתי הספר. בכיתות ד'-ו' שנת הלימודים תסתיים ב-13 ביולי, בכיתות ז'-ט' תסתיים השנה ב-30 ביוני, ובכיתות י'-י"ב תסתיים ב-20 ביוני.

כפי שפורסם ב-TheMarker שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים תסתיים ב-13 ביולי, כך שהחופש הגדול יקוצר רק ב-9 ימים, לאחר שמשרד החינוך התנגד לקיצור נוסף של החופש הגדול ותמך במיזם הקייטנות. לאחר מכן, המדינה תציע להורים לשלוח את ילדיהם לקייטנות שיופעלו בגנים ובבתי הספר - עד לכיתות ד'. בשלב זה מסתמן כי הקייטנות יפעלו עד 13:00 בתשלום של עד 450 שקל לילד, וההורים יוכלו להשאיר את ילדיהם בצהרון, בתוספת תשלום של כ-900 שקל בחודש.

שר החינוך, יואב גלנט
שר החינוך, יואב גלנטצילום: אמיל סלמן

העלות להורים לא נלקחה בחשבון

ההחלטה לספק מסגרת של קייטנות התקבלה על רקע החשש מעימות עם הסתדרות המורים, שהתנגדה לקיצור נוסף של החופש הגדול מעבר לתשעת הימים שסוכמו כפיצוי על אובדן ימי הלימוד במארס. זאת, לאחר שאיפשרה את חידוש שנת הלימודים עבור כל המורים - גם מורים בקבוצות סיכון - ללא הגבלות מיוחדות וללא אפשרות לצאת לחופשה ללא תשלום.

במסגרת הדיונים בלשכת ראש הממשלה, הוצגו שיקולים שונים כמו התקציב הגדול להפעלת התוכנית, והתנגדות הסתדרות המורים לחלופות - אך במשרד ראש הממשלה לא התחשבו בנתון אחד: העלות הכספית להורים. הנתונים על העלות להורים לא הובאו לראש הממשלה ולא נדונו בפגישה. במשרד החינוך אומרים כי תשלומי ההורים למימון התוכנית יפורסמו רק מחר.

בשלב זה מסתמן כי הקייטנות יפעלו עד לשעה 13:00 בתשלום של עד 450 שקל לילד, וההורים יוכלו להשאיר את ילדיהם בצהרון, בתוספת תשלום של כ-900 שקל בחודש. זאת, על סמך תשלומי ההורים שנקבעו בשנת הלימודים הקודמת למימון הקייטנות. כך למשל, הורים לשני ילדים בכיתות גן עד כיתה ד' ישלמו עד 900 שקל עבור השתתפות בקייטנה וכ-1,800 שקל נוספים עבור הצהרון.

בכך, פועל משרד ראש הממשלה בניגוד להחלטה שהתקבלה בממשלה בתמיכת כל השרים באפריל האחרון, שקבעה כי החופש הגדול יקוצר, וכי הגננות ומורי כיתות א'-י' יחויבו להחזיר ימים נוספים מעבר לתשעת הימים שסוכמו על אובדן ימי הלימוד במארס. עם זאת, משרד החינוך לא פעל ליישום החלטת הממשלה, וקידם במקומה את תוכנית הקייטנות, שמלבד תקציבה הגבוה גם לא מתמקדת בחינוך ובהשלמת הפערים של התלמידים, אלא בחוגים, שיעורי העשרה, וצפייה בטלוויזיה.

בשנת הלימודים הקודמת הופעלו הקייטנות בימי ראשון עד חמישי, במשך שלושה שבועות, בעלות של 450 שקל לילד ביישובים באשכולות הכלכליים 10-8, ובעלות של 300 שקל לילד ביישובים באשכולות הכלכליים 7-5. ביישובים המוחלשים (אשכולות 5-1) ניתן סבסוד מלא של המדינה, ולא נגבו תשלומי הורים. התשלומים נגבים עבור פעילות בקייטנות עד 13:00 בכל יום. משרד החינוך כבר פנה בימים האחרונים לארגוני מתנדבים, בבקשה שיתנדבו בקייטנות בחופש הגדול. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker