טיפול בסרטן, איתור אנשים בסיכון לפוסט טראומה; 60 מיליון שקל יועברו למחקרים ברפואה מותאמת אישית

הקרן הלאומית למדע פירסמה היום את רשימת המחקרים בתחומי הרפואה המותאמת אישית שימומנו על ידי המדינה ■ באפריל האחרון אישרה הקרן מענקים בהיקף של 14 מיליון שקל נוספים לקידום מחקרים למניעת התפרצות הקורונה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לבורנטית עורכת מחקר ליצירת חיסון לקורונהצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס
ליאור דטל

הקרן הלאומית למדע פירסמה היום (ב') את רשימת המחקרים בתחומי הרפואה המותאמת אישית שימומנו על ידי המדינה בהיקף של 60 מיליון שקל בארבע השנים הקרובות. זאת, כחלק מהתוכנית לקידום המחקר ברפואה מותאמת אישית בישראל, הכוללת תקציב של 210 מיליון שקל. המחקרים נבחרו מתוך 75 הצעות, בהליך שנובל על ידי ועדת שיפוט בינלאומית בראשות חתן פרס נובל לכימיה פרופ׳ רוג׳ר קורנברג.

בשנה שעברה, קיבלו 14 קבוצות של חוקרים מענקים בהיקף של 60 מיליון שקל, והשנה נבחרו 16 מחקרים נוספים שיקבלו מענקים. באפריל האחרון אישרה הקרן מענקים בהיקף של 14 מיליון שקל נוספים לקידום מחקרים למניעת התפרצות הקורונה. 

התוכנית מופעלת על ידי הקרן הלאומית למדע ובמסגרתה חוקרים ממחלקות שונות במוסדות מחקר בארץ, יחד עם רופאים מבתי החולים וארגוני בריאות, מקבלים מימון על מחקרים פורצי דרך שמטרתם למצוא אמצעי טיפול מותאמים אישית למחלות קשות, וכן אמצעים לאיתור מוקדם של המחלה. המימון ניתן מתקציב הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), משרד הבריאות, המשרד לשוויון חברתי והקרנות הפילנתרופיות יד הנדיב וקרן משפחת קלרמן. 

פרופ׳ יובל דור, יו"ר תחום ביולוגיה ורפואה בקרן הלאומית למדע, אמר: "אנו שמחים שהצלחנו לקיים את תהליך השיפוט התחרותי כסדרו למרות מגפת הקורונה. ההצעות הזוכות, שמגיעות ממגוון של אוניברסיטאות ומוסדות רפואיים, עוסקות בשאלות מהותיות לבריאות האדם וצפויות להביא לתובנות מדעיות ויישומים רפואיים חשובים".

פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הוות"תצילום: אוליבייה פיטוסי

פרופ׳ יפה זילברשץ, יו"ר הוות"ת, אמרה: "אין ספק כי לתוכנית תהיה תרומה אדירה לקידום המחקר והרפואה בישראל ובעולם. אני נרגשת לראות את תכני מענקי הזכייה, איכותם המדעית ושיתופי הפעולה בין חוקרים מהאקדמיה לרופאים וחוקרים מארגוני הבריאות".

כלים חדשים לאבחון אוטיזם

תחומי המחקר שקיבלו מענקים כוללים מענק של 4.2 מיליון שקל לחקר מציאת טיפול לסרטן באמצעות ננו-חלקיקים, שיאפשרו לקבוע בבת אחת את ההשפעה של תרופות שונות נגד סרטן ויסייעו להתאים באופן מהיר יותר את הטיפול המתאים ביותר לחולים. מדובר במחקר משותף לחוקרים פרופ׳ אלי פיקרסקי, פרופ׳ איתמר וילנר, ד״ר אורן פרנס ופרופ׳ רחל נחושתאי מהאוניברסיטה העברית. 

מענק נוסף בהיקף של 4.9 מיליון שקל הוענק למחקר שיסייע במציאת טיפול חדשני בסרטן הלבלב, בראשות החוקרים פרופ׳ אייל גוטליב, ד״ר קרן יצחק מהטכניון יחד עם  ד״ר יעקב ריצ׳רדס לורנס וד״ר טליה גולן מבית החולים שיבא.

מענק של 3.5 מיליון שקל ניתן למחקר בהובלת חוקרים מתחומי מדעי המוח, פסיכאטריה, גנטיקה, סטטיסטיקה ומדעי המחשב - שצפוי לפתח מודל לסיכון לפיתוח בעיות נפשיות בעקבות טראומה, ולכוון את החולים לטיפול אישי. המחקר מבוצע על ידי פרופ׳ תלמה הנדלר, פרופ׳ נועם שומרון, פרופ׳ מלכה גרופיין, פרופ׳ ליאור וולף מאוניברסיטת תל אביב. 

כמו כן, ניתן מענק של 4.9 מיליון שקל לקבוצת חוקרים מאוניברסיטת תל אביב על פיתוח כלים חדשים לאבחון אוטיזם והתאמת טיפול מותאם אישי.

מחקר שמטרתו היא לפתח מודל לחיזוי חומרת זיהומים שונים בהובלת חוקרים מהטכניון ובית החולים רמב״ם קיבל מענק של 4.2 מיליון שקל, ומחקר שמטרתו היא ריצוף של תאים לפיתוח אבחנה מוקדמת לחולי מיאלומה (סרטן הדם), בהובלת חוקרים ממכון ויצמן, מאוניברסיטת תל אביב ומבית החולים הדסה עין כרם קיבל מענק של 4.2 מיליון שקל. 

מענק של 4.9 מיליון נוספים הוענק למחקר לטיפול במחלות גנטיות נדירות. את המחקר מובילים פרופ׳ רותם קרני, פרופ׳ בת שבע כרם, פרופ׳ ארז לבנון מבר אילן, פרופ׳ איתן כרם בית החולים הדסה - אבחון וטיפול במחלות גנטיות נדירות.

מענק נוסף של 4.9 מיליון שקל יועבר למחקר שמטרתו להעריך את הסיכון לפתח את סרטן המעי הגס, וכך לאתר אותו בשלב מוקדם יותר. המחקר בראשות פרופ׳ צבי ליבנה, פרופ׳ משה אורן, ד״ר תמר פז-אליצור ממכון ויצמן ופרופ׳ ברוך ברנר מבלינסון. 

מענק נוסף ניתן לקבוצת חוקרים מבאוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית, ובית החולים הדסה עין כרם לחקר מחלות ברשתית העין.

בנוסף, מחקר לטיפול מותאם אישי במחלות כליות זכה למענק של 1.75 מיליון שקל, ומענק בסך 1.75 מיליון שקל הועבר למחקר לטיפול אישי בסרטן המוח (גליבלסטומה). 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker