ליאור דטל

שלוש מורות וארבעה תלמידים בגני ילדים ובכיתות ב׳ ו-ג׳ בעיר רחובות נדבקו בשבוע האחרון בנגיף הקורונה. אחת התלמידות שנדבקה בנגיף הדביקה גם את אחיה הקטן הלומד בעיר, ותלמיד נוסף הדביק את אחותו, הלומדת בבית ספר אחר בעיר. היום התגלה מקרה נוסף של הידבקות בעיר - ובעקבות כך משרד הבריאות הכניס את רחובות לרשימת הערים המוגדרות כמוקדי סיכון.

בימים האחרונים התגלו מקרים נוספים של הידבקות בקורונה במוסדות חינוך ברחבי הארץ, בעקבות החלטת הממשלה להחזיר את מערכת החינוך לפעילות רגילה בכל המוסדות - ללא חובת בדיקות חום, ללא חובת שמירת מרחק, ועם חובת חבישת מסיכות חלקית, שבוטלה לגמרי השבוע בעקבות גל החום.

משרד החינוך חייב את כל המורים לחזור לעבוד בבתי הספר, תחת איומים ששכרם ינוכה במקרה של היעדרות אינה מוצדקת. גם מורים בקבוצות סיכון, או כאלו שבני משפחתם נמצאים בקבוצות סיכון, נדרשו להגיע ללימודים - ללא אפשרות של יציאה לחופשה ללא תשלום. הסתדרות המורים לא הביעה התנגדות למהלך, וגם לא להנחיות המקלות במסגרת החזרה ללימודים.

"מסכות ואלכוג׳ל לא יעצרו את ההתפרצויות בבתי הספר"

ביום שישי האחרון התגלה כי יועצת חינוכית בבית הספר היסודי נבון ברחובות, בו לומדים כ-700 תלמידים, נדבקה בקורונה. בתגובה הוחלט לבודד שתי כיתות בבית הספר, ואת כל צוות המורים - והוא נסגר עד ל-27 במאי. לפי העירייה, מיד לאחר גילוי המקרה נערך חיטוי בבית הספר ובמתקנים ציבוריים נוספים בעיר.

בעקבות האירוע, עיריית רחובות דרשה ממשרד הבריאות לערוך בדיקות לצוות המורים בבית הספר, וכן לתלמידים של שתי הכיתות. משרד הבריאות ערך בדיקות רק בקרב 52 התלמידים בכיתות שנחשפו ליועצת החינוכית – אך לפי העירייה, לא ערך בדיקות לצוות המורים. בשל כך העירייה יזמה בימים האחרונים בדיקות קורונה לצוות המורים באמצעות קופות החולים, שבעקבותיהן התגלה כי שתי מורות נוספות בבית הספר חלו בקורונה. המספר הכולל של המורות החולות בקורונה בבית הספר עומד אם כן כעת על שלוש.

בעקבות החום, משרד הבריאות ביטל את חובת חבישת המסכות בכיתותצילום: Syda Productions / Shutterstock

במקביל, בימים האחרונים התגלה כאמור כי שני תלמידים נוספים מכיתות ב׳ ו-ג׳ בכיתות של המחנכות שחלו בנגיף, נדבקו גם הם בקורונה. במהלך השבוע התברר כי תלמידה נוספת, אחות של אחד התלמידים בבית הספר, הלומדת בבית ספר אחר ברחובות, נדבקה גם היא בקורונה. בנוסף התברר כי תלמיד בגן ילדים בעיר - אח של אחת מהתלמידות בבית הספר נבון - נדבק גם הוא בקורונה, ועקב כך הגן שלו נסגר.

היום בבוקר התברר כי מטפלת בהוסטל בעיר התגלתה כנושאת הנגיף, ו-30 חוסים ואנשי צוות של ההוסטל נכנסו לבידוד. 

ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, פנה בשבוע האחרון מספר פעמים למשרד הבריאות, וכן לשרי הבריאות והחינוך החדשים - יולי אדלשטיין ויואב גלנט – אך לפי העירייה לא קיבל מענה. "מסכות ואלכוג׳ל לא יעצרו את ההתפרצויות בבתי הספר", הוא כתב, והוסיף כי הוא דורש ממשרדי הבריאות והחינוך לערוך בדיקות סקר בהיקף גדול לתלמידים ולמורים במערכת החינוך – שכן "רק כך נגלה את הנשאים ללא תסמינים ורק כך נמנע גל שני של התפרצות המגיפה בישראל".

ביום שני התגלה כי פעוט בן שנתיים במעון הרטוב בתל אביב נמצא חיובי לקורונה, וחלק מילדי המעון הוכנסו לבידוד. בהמשך השבוע התברר כי גם סייעת בגן ילדים בבני ברק חלתה בקורונה, וכ-50 אנשי צוות וילדים בגן נכנסו לבידוד. כמו כן, השבוע הוכנסו לבידוד עובדים בגני ילדים באשקלון ובכפר סבא, מחשש שנחשפו לנגיף או פיתחו תסמינים של מחלת הקורונה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker