משרד החינוך מקדם: במקום קיצור החופש הגדול - קייטנות במימון ההורים

המשרד מנהל מו"מ עם האוצר להפעלת קייטנות בבתי הספר ובגני הילדים - שיסובסדו חלקית על ידי המדינה, ואת היתר ישלימו ההורים ■ התוכנית אינה מספקת מענה חינוכי לתלמידים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייטנה בירושלים
קייטנה בירושליםצילום: תומר אפלבאום

החופש הגדול יקוצר? משרד החינוך חותר ליישום תוכנית חלופית: הפעלת קייטנות בבתי הספר ובגני הילדים, שיתקיימו באמצעות תשלומי הורים ולא יתמקדו בחינוך, אלא בחוגים והעשרה. משרדי ראש הממשלה והאוצר מעורבים במו"מ בנושא, אך בשלב זה לא קיים תקציב לאישור התוכנית, ובמשרד החינוך מתנים את תקצובה במיצוי המו"מ על קיצור החופש הגדול מול ארגוני המורים. 

הקייטנות, בסבסוד משרד החינוך, פועלות בכל שנה בכיתות א'-ג'. השנה, המשרד מבקש להרחיב את פעילותן כדי להקל על ההורים העובדים. התו כנית מופעלת באמצעות תשלומי הורים, והרישום אליה אינו חובה. כיום, המדינה מממנת בכל שנה את התוכנית בכ-400 מיליון שקל בכיתות א'-ג', אך לצורך הרחבתה לכיתות הגן יש להכפיל את המימון לכ-800 מיליון שקל לפחות. כדי להרחיב אותה לכיתות נוספות, למשל ד'-ו', יהיה צורך בהשקעה של מאות מיליוני שקלים נוספים - או הגדלה של תשלומי ההורים. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

בשנת הלימודים הקודמת הקייטנות הופעלו בימי ראשון עד חמישי, במשך שלושה שבועות, בעלות של 450 שקל לילד ביישובים באשכולות הכלכליים 10-8, ובעלות של 300 שקל לילד ביישובים הכלכליים 7-5. ביישובים המוחלשים (אשכולות 5-1) ניתן סבסוד מלא של המדינה ולא נגבו תשלומי הורים. התשלומים נגבים עבור פעילות בקייטנות עד לשעה 13:00 בכל יום, וההורים יידרשו לשלם עד כ-900 שקלים נוספים כדי להשאיר את ילדיהם בצהרונים לאחר שעה זו.

תוכנית הקייטנות אינה מספקת מענה חינוכי לתלמידים. היא מתמקדת בחוגים, שיעורי העשרה, ספורט, תכנים חברתיים, צפייה בטלוויזיה, מתן ארוחה ושהייה במוסד. ברוב המקומות היא מופעלת על ידי סייעות וצוותי הצהרונים, וכן סטודנטים ומדריכים מתוכניות ההעשרה שקיימות בבתי הספר (תל״ן). עם זאת, משרד החינוך מאפשר למורים לעבוד בקייטנות בתמורה לתוספת שכר, וייתכן שהשנה יחליט לקרוא למורים נוספים כדי לשים מעט יותר דגש על התחום החינוכי.

המשרד מקדם את תוכנית הקייטנות כתחליף לקיצור החופש הגדול בבתי הספר ובגני הילדים, לאור התנגדות הסתדרות המורים. זאת, בניגוד להחלטת הממשלה שהתקבלה באמצע אפריל. ההחלטה קבעה כי החופש הגדול בכיתות א'-י' יקוצר - במתכונת שבה המורים יחזרו לפחות ליום עבודה אחד על כל יומיים שבהם מערכת החינוך הושבתה. זאת, מעבר לתשעת הימים הנוספים שסוכמו מול הסתדרות המורים עבור אובדן ימי הלימוד במארס.

אף שההחלטה התקבלה בתמיכת שר החינוך לשעבר, רפי פרץ, משרד החינוך משרגי החינוך והאוצר לא פעלו עד היום כדי ליישם אותה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker